Smederevske toplane prelaze na gas
Smederevo – Iako jedan od najzagađenijih sprskih gradova, Smederevo nije u martu dobilo novac od Ministarstva za zaštitu životne sredine na konkursu raspisanom za projekte nabavke, zamene i rekonstrukcije i sanacije kotlarnica. Nakon priča da nadležni u Gradskoj upravi nisu znali da popune konkursnu dokumentaciju, resorna ministarka objasnila je da nije bilo dovoljno para za sve i obećala sredstva u drugom krugu.
Posebnim zaključkom Vlade Srbije, Smederevu je 3. avgusta odobreno 35 miliona dinara za konverziju kotlarnice u naselju Senjak, sa mazuta na gas. Pre nekoliko dana ministarka Irena Vujović obišla je ovu kotlarnicu, nakon čega je potpisan ugovor. Grad je u međuvremenu raspisao tender za izvođača radova koji bi trebalo da počnu u septembru kako bi se ispoštovao rok da sve bude završeno do kraja novembra. Investicija je vredna oko 45 miliona dinara, pa će grad dotirati desetak miliona za projektnu dokumentaciju i priključak.
Podsećamo, u Smederevu se mazutom zagreva oko pet hiljada stanova. Ovim projektom će biti okončana konverzija treće kotlarnice od ukupno 14 koje rade na mazut. Od preostalih 11, još dve bi tokom iduće godine trebalo da pređu na gas.
Reč je o kotlarnicama u naseljima Miloja Đaka i Papazovac koje su sledeće na redu, onda na red dolazi toplana i da konačno stavimo tačku na mazut, kaže za „Politiku” gradonačelnik Jovan Beč.
Gradska toplana je nasušna potreba Smedereva kako bi se dugoročno smanjilo enormno aerozagađenje koje, osim železare i gustog saobraćaja, zimi izaziva i mazut. Baš zato što jedan broj kotlarnica zbog njihovog položaja, konstrukcije i imovinskih pitanja nije moguće konvertovati na gas, grad je odlučio da požuri sa toplanom. Ona je i dalje na dugom štapu, ali su se nedavnom odlukom gradske skupštine o izradi plana detaljne regulacije za gradsku toplanu, s mrtve tačke pokrenule višedecenijske priče o ovom projektu. O toplani se još devedesetih godina prošlog veka razmišljalo, fokus je bio na korišćenju otpadnih voda iz železarine proizvodnje, ali se od toga definitivno odustalo, najviše zbog svojevremene vlasničke neizvesnosti te fabrike.
Sada je u planu da se toplana gradi u Industrijskoj zoni koja je najpovoljnija lokacija zbog transporta gasa.
Zamišljeno je da odatle glavni cevovod prođe do bolnice i da se bočno priključe svih devet preostalih kotlarnica koje su udaljene i ne bi bilo svrsishodno da se priključuju na glavni vod, za razliku od ostalih koje su bliže, objašnjava Beč.
Prema idealnom scenariju gradnja bi mogla da počne tek za dve godine. U međuvremenu potrebno je završiti PDR, rešiti imovinsko-pravne odnose i otkupiti parcele, uraditi projektnu dokumentaciju. Smederevcima će se čekanje ipak isplatiti jer će toplana na duge staze doprineti da se u ovom gradu lakše diše, a smanjiće znatno i troškove daljinskog grejanja.
Za čistije Smederevo
Ministarka Vujović je prilikom posete Smederevu uručila gradu i eko-čistilicu koja omogućava i dezinfekciju gradskih ulica, a koju je takođe obezbedilo Ministarstvo za zaštitu životne sredine. Smederevo je od resornog ministarstva dobilo i 120 kontejnera.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.