Počinju pregovori o minimalnoj ceni rada
Prvi sastanak u pregovorima o minimalnoj ceni rada u Srbiji za sledeću godinu dogovoren je za 23. avgust, a u toku ove sedmice biće održana još jedna sednica Socijalno-ekonomskog saveta. Zasad je u opticaju nekoliko predloga. Vlada smatra da je prihvatljivo povećanje iznosa minimalca na oko 35.000 dinara, sindikati ne odustaju da treba da bude oko 39.000 dinara, koliko iznosi minimalna potrošačka korpa, dok poslodavci kao uslov za povećanje minimalca i to eventualno za samo 2.000 dinara vide u smanjenju poreza i doprinosa na zarade.
U Uniji poslodavaca Srbije podvlače da mnogi privrednici realno nisu u stanju znatno, za oko 10 procenata, koliko država najavljuje povećanje minimalca, da koriguju plate, a da zauzvrat ne dobiju neku kompenzaciju.
Nebojša Atanacković, počasni predsednik UPS, naglašava da je zato odgovor poslodavaca na predlog države negativan.
– Poslodavci ne prihvataju da minimalna cena rada bude 35.000 dinara. Svi znamo da onaj ko se bavi poslovima iz domena mikro, malih i srednjih preduzeća, ne može da ostvari povećanje svog prihoda onolikim tempom kojim se uvećava BDP – kaže Atanacković, podsećajući da bi realno bilo povećati minimalac za oko 2.000 dinara.
S druge strane, dodaje on, ukupne mogućnosti privrede su takve da bi podizanje minimalca do nivoa minimalne potrošačke korpe, o čemu govore sindikati, bilo apsolutno nemoguće napraviti.
– Naša privreda nije u ekonomskim mogućnostima da se minimalac izjednači sa potrošačkom korpom, jer bi to značilo da imamo povećanje za oko 20 odsto. Ipak treba da se zna da se oko iznosa minimalnih primanja kreću i mnoge druge zarade, pa bi toliko povećanje minimalca značilo da će se povećati i sve one plate koje inače čine oko 40 do 50 procenata od ukupnog broja zarada. To znači da bi se one plate koje su po iznosu bliže minimalcu povećale za isto toliki procenat kao i minimalac, pa i više, a i one koje se kreću oko 70.000 dinara, bile bi takođe uvećane – objašnjava Atanacković.
Dodaji i da je sasvim sigurno da će olakšica za poslodavce biti, jer je predsednik Srbije nedavno najavio da će neoporezivi deo zarada biti povećan 1.000 dinara, sa 18.300 na 19.300 dinara, kao i da će doprinosi na plate biti umanjeni.
U udruženju „Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije” ocenjuju da je u predstojećim pregovorima o visini minimalca funkcija sindikata i poslodavaca obesmišljena. Uvereni su da državni aparat treba da se pozabavi suštinskom promenom poreskog sistema na pravedan, progresivan i sveobuhvatan način kako bi se poboljšao standard zaposlenih.
U svom saopštenju to udruženje dodaje i da povećanje minimalne zarade od nekoliko hiljada dinara nema nikakvog efekta, jer se na računima za struju i gorivo naplaćuje „porez na porez”, a cene osnovnih životnih namirnica porasle su za više desetina procenata.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.