Minimalnu zaradu u Srbiji prima 350.000 građana
Minimalnu zaradu u Srbiji, koja za ovu godinu iznosi 32.126 dinara, prima oko 350.000 građana. Kao ljudi koji podnose najveći teret krize, oni faktički čine sedmi deo svih zaposlenih u zemlji, što je oko 15 odsto, o čemu svedoče i statistički podaci Evrostata.
Od tog broja, nešto manje od 30.000 zaposlenih u javnom sektoru takođe dobija minimalnu platu, a ima i onih koji rade za iznos niži od minimalca.
Sindikati zato smatraju i da je ukupan broj onih koji primaju minimalnu zaradu potcenjen, kao i da minimalac postaje pravilo, a ne izuzetak. U javnom sektoru minimalnu platu imaju uglavnom zaposleni u školstvu i zdravstvu koji rade na održavanju higijene ili u obezbeđenju, ali i radnici u nekim buticima, kafićima, prodavnicama, u niskoproduktivnim granama kao što je tekstilna industrija, mada sve češće i oni u mikropreduzećima koja ne isplaćuju veću zaradu od minimalne ne zato što neće, nego zato što nemaju.
U javnom sektoru se kroz primanja isplaćuje razlika do minimalne plate i upravo se tako to i evidentira na obračunskim listama, dok je u privatnom sektoru sdavci imaju mogućnost da utvrde da nema standardnog učinka zaposlenog, pa u tom smislu mogu da isplate i zaradu koja je niža od minimalne – objašnjava Zoran Ristić, savetnik za ekonomska pitanja u UGS „Nezavisnost”.
On ipak podseća da je minimalna plata prisutna u svim delatnostima, pa čak i u visokoprofitabilnim sektorima kao što je IT, gde poslodavci takođe mogu da uplaćuju poreze i doprinose na minimalac, a preostali deo koji bi trebalo da daju državi dele sa zaposlenima.
– Takvih situacija ima u svim sektorima rada, ali je samo pitanje da li je to dogovor između zaposlenog i poslodavca ili se to dešava na zahtev poslodavca. U svakom slučaju, nekim zaposlenima to odgovara, pa i ne žele da prijave takvo kršenje zakona – smatra on.
Prema podacima Evrostata, osim Srbije, najniže minimalne zarade u Evropi zasad imaju Bosna i Hercegovina, gde je minimalac 200 evra, Crna Gora – 220 evra i Severna Makedonija – 234 evra.
Kada je reč o članicama Evropske unije, najveća minimalna plata je u Luksemburgu i iznosi 2.202 evra, što je gotovo osam srpskih minimalaca, dok je najmanji minimalac u Bugarskoj sa 332 evra.
Minimalna zarada bi inače trebalo da bude veličina koja je „incidentna”, što znači da bi poslodavci morali da je isplaćuju na rok ne duži od šest meseci kada imaju velike probleme u poslovanju, a to najčešće nije slučaj.
Подели ову вест




Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.