Prva kiša na Grenlandu, na visini od 2.600 metara
Prvi put otkako se meri temperatura i kontroliše vreme, pala je kiša na jedan ledeni vrh na Grenlandu, na visini od 2.600 metara, a ne sneg, kako je do sada bio običaj.
Temperature na grenlandskom vrhu prošle sedmice popele su se iznad nule treći put za manje od deset godina, javio je Si-En-En, a preneo Tanjug.
Topao vazduh doneo je jaku kišu, koja je izručila sedam milijardi tona vode na ledenu površinu. Ovo su bile najveće padavine na ledeni vrh na Grenlandu otkako su počela merenja 1950. godine, prema podacima američkog Državnog centra za sneg i led (NSIDC), a količina ledene mase koja je izgubljena u nedelju sedam puta je veća nego dnevni prosek za ovo doba godine. Stručnjaci NSIDC-a pri univerzitetu u Koloradu, rekli su da je ovo dokaz da se Grenland ubrzano zagreva. „Ono što se dešava nije samo topla dekada ili dve u neobičnom klimatskom šablonu. Ovo je bez presedana”, rekao je Ted Skambos, istraživač, za Si-En-En.
Kiša je pala na Grenland samo tri nedelje pošto su eksperti uputili svetu dramatično upozorenje na drastične klimatske promene koje utiču na najveće ostrvo na svetu. Tada je u jednom danu došlo do topljenja leda površine američke države Florida. Iako je sezona topljenja leda ranije obično trajala u julu i avgustu, poslednjih godina zbog globalnog zagrevanja led se otapa i u drugim mesecima, a samo u dva dana avgusta otopljeno je više od 17 milijardi tona leda na Grenlandu.
Voda nastala od otopljenog leda otiče u okean i podiže globalni nivo mora. Osim što topljenje leda preti da potpuno promeni izgled Grenlanda što dovodi do daljih klimatskih promena, podizanje nivoa okeana može dovesti do masovnih poplava, pa i potapanja čitavih naselja i gradova duž obala.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.