Ponedeljak, 25.10.2021. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
KVALIFIKACIJE ZA EVROPSKU LIGU KONFERENCIJA U FUDBALU

„Crno-beli” ostaju u Evropi

Partizan – Santa Klara 2:0 (2:0). – Strelci Gomes iz penala u 24. minutu i Saničanin u 26. – Dok nisu ostvarili željeno domaći atakovali, a posle toga promenjene uloge. – Beograđani izdržali veliki pritisak
(Фото ФК Партизан)

„Crno-beli” nastavljaju kroz Evropu. Izborili su se za pravo da igraju u grupnom delu Evropske lige konferencija pošto su u revanšu pobedili Santa Klaru iz Portugalije s 2:0 (2:0).

Partizan je s mnogo velikom željom ušao u utakmicu. Razumljivo, jer mu se to samo po sebi nametalo. Bio mu je potreban što pre pogodak, pa da se izjednači s protivnikom (u gostima je izgubio s 2:1) i da onda bez ikakvog zaostatka krene u borbu za proboj dalje.

Već u trećem minutu se zatresla mreža gostiju. Suma je napravio slalom u protivničkom šesnaestercu, ali mu je Pereira odbranio. Na kratno odbijenu loptu je natrčao Jović i ubacio je u gol. Pogodak nije priznat, jer je strelac prilikom Suminog šuta bio najbliži golu. Ipak, to je najavilo Partizanovu inicijativu. U 15. minutu je kapiten Marković spretno šutirao, ali je lopta prošla tik pored golmanove desne stative.

I ta preduzimljivost se domaćinu isplatila. U 24. minutu Marković je pokušao da pronađe Sumu, ali je Viljanueva bio u boljoj poziciji i činilo se da će lopta da bude njegov plen. Međutim, Suma nije odustao, provukao se s one strane odakle ga nije očekivao venecuelanski reprezentativac, pa se pogubio i oborio nasrtljivog igrača u crnom. Pomoćni sudija je podigao zastavicu, a glavni je prihvatio njegovu procenu i pokazao na belu tačku. Najstrožu kaznu je sigurno izveo Gomes – golman se bacio u svoju levu stranu, a lopta je otišla u suprotnu – 1:0.

Samo dva minuta kasnije Partizan je imao ono čemu je težio – poveo je s 2:0! Jojić je iz kornera s leve strane poslao loptu oštro pred sam gol. Pereira ju je promašio, a Saničanin u brišućem letu glavom zakucao loptu u mrežu.

Morao je odmah posle toga iz igre da izađe Suma, dotad najzapaženiji na igralištu, a odnos snaga na terenu se promenio, ne toliko zbog ove iznuđene promene kod „crno-belih”, nego što gosti više nisu imali čemu da se nadaju, ako ne krenu na sve ili ništa. Istina, u prvom poluvremenu, Portugalci su samo jednom zapretili. U 31. minutu Linkoln je strahovito šutirao iz slobodnog udarca pod prečku, ali je Popović zaplivao kroz vazduh i spasao svoj tim.

Kada je počelo drugo poluvreme trener gostiju je rokadama postojećih igrača napravio ofanzivnuju formaciju, a u 59. je izveo bezopasnog Buldinija i uveo Krizana. Neposredno pre toga je Saničanin, posle kornera s desne strane, najviše skočio i šutirao glavom, ali je lopta otišla tik iznad prečke nemoćnog golmana portugalskog tima. Ipak, bio je to samo trenutak kada je Partizan pokazao da je kadar da ugrozi protivnički gol. „Crno-beli” su, namerno ili ne, više bili na svojoj polovini, a šansu da reše sve neodumice tražili su iz protivnapada. Portugalski trener je bio primoran da sve karte baci u napad, pa je u 66. minutu uveo dvojicu svežih napadača. U 69. minutu Krizan je bio u prilici, ali se okliznuo i mogao je da odahne Partizan, koji je odmah posle toga ojačao svoje napadačke mogućnosti, jer su ušli Holender i Pantić.

I imao je Holender odličnu priliku u 78. minutu, koju mu je stvorio Gomes, pošto se na prepad dokapao lopte. Međutim, mađarski reprezentativac, iako je sebi dao odličan for, umesto pod preču šutirao je niže, pa je Pereira mogao da odbije loptu. U 83. minutu Partizan je ponovo izleteo iz svog palisada, Miljković je centrirao, Pantić šutirao glavom, ali je golman bio na pravom mestu.

Stadion: Partizana. Gledalaca: 20.000. Sudija: Poson (Engleska). Strelci: 1:0 Gomes (penal, 24), 2:0 Saničanin (26). Žuti kartoni: Jojić, Vujačić, Saničanin (Partizan), Buldini, Viljanueva, Rikardinjo, Mansur i Patrik (Santa Klara).

PARTIZAN: Popović 7, Miljković 7, Obradović 7, Zdjelar 8, Vujačić 7, Saničanin 8, Marković 7 (od 72. Holender 7), Jojić 6 (od 80. Šćekić –), Gomes 7, Suma 7 (od 26. Natho 6), Jović 6 (od 72. Pantić 6). Trener: Stanojević.

SANTA KLARA: Pereira 6, Ramos 7, Mansur 7, Morita 6 (od 80. Koreja –), Alfonso 7, Viljanueva 6, Patrik 6, Linkoln 7, Buldini 5 (od 59. Krizan 6), Karvaljo 6 (od 66. Kosta 6), Alano 6 (od 66.  Rikardinjo 6). Trener: Lopes.