Vojničke počasti za Kineze poginule u Korejskom ratu
Na vojničkom groblju u Šenjangu, gradu na severoistoku Kine, održana je velika ceremonija uz vojne počasti – sahranjeni su posmrtni ostaci 109 kineskih vojnika poginulih u Korejskom ratu. Sedam decenija posle prvog velikog hladnoratovskog oružanog sukoba nastradali pripadnici Kineskih narodnih dobrovoljaca, kako se zvala armija koja je ratovala protiv koalicije predvođene trupama SAD i Južne Koreje, našli su večni mir u svojoj domovini.
Njihovi posmrtni ostaci, kako javlja kineska televizija CGTN, ekshumirani su u šest regiona Južne Koreje tokom 2019. i 2020. godine. Pandemija virusa korona nakratko je omela planiranu primopredaju, pa je prigodna ceremonija održana na aerodromu grada Inčon tek pre nekoliko dana. Južnokorejska strana je priredila počasti u rangu kineskih, bez obzira na to što se radi o nekadašnjim neprijateljima.
Ceremoniji su prisustvovali kineski zamenik ministra za pitanja veterana Čang Dženguo i južnokorejski zamenik ministra odbrane Park Je Min. Svaki kovčeg manjih dimenzija, u koji su smešteni pronađeni posmrtni ostaci, južnokorejski vojnici su pojedinačno predali u ruke kineskim kolegama.
Veterani su posthumno vraćeni u Kinu velikim vojnim transportnim avionom Y-20, koji su po ulasku u kineski vazdušni prostor pratila dva lovačka aviona. Na aerodromu u Šenjangu ovaj transportni avion je prošao kroz luk napravljen od mlazeva vatrogasnih topova, što je počast specifična za svet avijacije. Zatim je održana ceremonija prenosa kovčega iz aviona u kamione, čiju kolonu je do vojničkog groblja, memorijala Kinezima poginulim u Korejskom ratu, pratila policija na motociklima uz svaki kamion. Sahrana je obavljena uz prigodnu muziku vojnog orkestra i počasnu paljbu.
Ovo je inače, kako je saopštilo Ministarstvo odbrane Kine, osmi put da se organizuje primopredaja tela vojnika poginulih u Koreji. Sa tom praksom počelo se 2014. godine, kada su se Kina i Južna Koreja saglasile da se ona obavi u skladu sa međunarodnim pravom i principima humanosti, pa je do sada predato 825 posmrtnih ostataka. U pomenutoj poslednjoj prilici predato je 1.226 pronađenih predmeta vezanih za stradale vojnike.
Kineski vojnici koji su se borili u Korejskom ratu, i spasli Severnu Koreju od izvesnog potpunog poraza, ratovali su pod nazivom Kineski narodni dobrovoljci. Bio je to manevar da bi se izbegle optužbe za direktno učešće u tom sukobu koji je pretio da se proširi, budući da se za Južnu Koreju borila Amerika, a Severnu Koreju je, uz Kinu, podržavao i Sovjetski Savez.
U Kini se taj konflikt naziva ratom protiv agresije SAD i podrškom Koreji. Neguju se sećanja na te dane i sa ponosom ističe heroizam kineske vojske. Tako se u Trećoj gardijskoj brigadi Narodnooslobodilačke armije Kine čije je sedište u okolini Pekinga, inače zaduženoj za odbranu prestonice, nalazi spomen-soba u kojoj je značajan deo posvećen oružanom sukobu na korejskom poluostrvu i prikazan je ratni put te jedinice. Ovu jedinicu često obilaze strane delegacije, pa je njeno angažovanje u Koreji prikazano i gostima iz Srbije.
Podela Koreje je nastala posle Drugog svetskog rata, nakon japanske okupacije, kada su SAD zauzele južni, a SSSR severni deo poluostrva, pa su formirane zemlje sa različitim političkim i ekonomskim sistemima.
Korejski rat vođen je u periodu između 1950. i 1953. godine, nakon što je Severna Koreja pokušala da pokori Južnu Koreju. Malo je nedostajalo i da uspe u tome, budući da su neprijateljske snage saterane u neveliki mostobran kod Pusana. Tada se energičnije angažuju SAD uz podršku UN i proteruju Severnokorejce skoro do kineske granice. U sukob se uključuje Kina čiji vojnici odbacuju Amerikance i saveznike južno od 38 paralele. Front se stabilizovao i manje pomerao u pravcu severa ili juga, a sukob je okončan primirjem koje je, tehnički gledano, i sada na snazi.
Kina je danas jedini moćni saveznik Severne Koreje, nezaobilazan faktor u naporima međunarodne zajednice za smirivanje višedecenijske krize na poluostrvu. Severnokorejski lider Kim Džong Un se sretao sa kineskim predsednikom Si Đinpingom, a u Peking je uvek putovao svojim specijalnim vozom, čija je pojava na prugama kineske prestonice medijima „otkrivala” posetu važnog gosta. Kim Džong Un zna ko mu je oslonac sada, ali i ko je spasao Severnu Koreju pre sedam decenija, pa i lično pred memorijalom u Pjongjangu odaje počast Kinezima poginulim u Korejskom ratu.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.