Taksi javašluk na aerodromu
Četrdesetogodišnjakinja stiže na Aerodrom „Nikola Tesla” avionom iz Crne Gore. Na pasoškoj kontroli prvi šok – krcati redovi, ljudi jedni drugima dišu za vratom jer ne rade svi punktovi za proveru pasoša. Nadležni na aerodromu kao da ne mare što je pandemija. Žena posle 45 minuta uspeva da završi proceduru i žurno korača ka izlazu da bi što pre uhvatila taksi kod donjeg dela zgrade, odnosno u delu gde se izlazi sa dolaznog terminala. Pet, šest taksista saleću je sa „Treba li vam taksi?”.
Četrdesetogodišnjakinja osmatra, vidi da su joj neki nepoznati, ne želi da rizikuje pa prilazi taksisti sa vozilom na čijem vrhu je obeležje jednog od najvećih prestoničkih taksi udruženja.
– Izvinite, moram li da uzmem vozilo koje je prvo u redu? – pita žena tog taksistu.
– Ne morate – odgovara on na šta se žena interesuje za cenu vožnje do Bežanijske kose.
– To će Vas izaći oko 2.000 dinara – opušteno uzvraća vozač kao da izgovara 20 dinara.
– Dve hiljade dinara do Bežanije? Pa do centra je manje od 2.000 koliko znam – četrdesetogodišnjakinja je u čudu.
– Gospođo, pa veća je tarifa jer je nedelja – samouvereno uzvraća taksista.
– Imate li Vi dozvolu da ovde stajete, koliko znam postoje neka pravila na aerodromu? – žena upita shvativši da vozač pokuša da je prevari sa cenom.
– Kako Vi to meni je lʼ imam dozvolu, a ja Vama samo kažem da je druga tarifa?! – glumi vozač uvređenost.
Žena odustaje od rasprave i ide dalje. Penje se na centralni ulaz aerodromske zgrade u nadi da će tamo naići na veći red i poštene vozače. A tamo gužva. Sudaraju se putnici koji dolaze privatnim automobilima sa taksistima i onima koji dolaze javnim prevozom. Četrdesetogodišnjakinja uočava da na taksi stajalištu stoji u redu desetak vozača. Opet prilazi vozilu jednog od najvećih udruženja, ponovo pita i opet šok.
– To će Vas izaći 1.300 do 1.500 dinara do Bežanijske kose – ističe taksista.
– Imate li dozvolu da ovde stojite? – i njega pita žena shvativši da i on govori cenu koja nije u skladu sa cenovnikom, koliko god da je nedeljna tarifa.
– Gospođo, ovde Vam niko nema dozvolu – odgovara joj taksista.
– Koji javašluk na ovom aerodromu, kakvu sliku ostavljamo. Bruka – više sama za sebe nego naglas komentariše razočarana četrdesetogodišnjakinja i odlučuje da vožnju naruči telefonom.
Po nju dolazi vozač istog onog udruženja čije kolege su joj navodile bezobrazno visoke cene. Na njenu zaprepašćenost taksi rasulom u vazdušnoj luci taksista koji ju je povezao počeo je da objašnjava:
– Dobro se sećate, gospođo. Ne varate se. Bilo je uvedeno pravilo da se na aerodromu uzimaju vaučeri kako bi putnik mogao da uzme vožnju, odnosno taksi koji čeka u redu. Ali, otkako je krenula pandemija i ovo stanje, na aerodromu je potpuni javašluk sa taksiranjem. Niko to već duže ne kontroliše pa se svako ponaša kako mu volja. Uleću, naplaćuju mnogo više nego što bi trebalo. Pogotovu to rade strancima koji pojma nemaju kolike su cene… Jedino što kolege nisu slagale jeste činjenica da je nedeljom zaista veća tarifa – objasnio joj je taksista.
Orijentaciona cena do centra iznosi od 1.300 do 1.500 dinara, dok je do delova Voždovca, Rakovice ili Zvezdare od 1.700 do 2.000
Sa njim, u čijem vozilu je taksimetar regularno otkucavao, nedeljna vožnja izašla je nešto manje od hiljadu dinara. Naravno, ovaj taksista vozio je kraćom trasom.
Da na aerodromu taksiranje u poslednje vreme nije za pohvalu i da mnogi taksisti, nažalost već duže, brukaju esnaf, za „Politiku” ističu vlasnici TH tablica koji se bore za čast ove struke. Oni pozivaju putnike da ovakvo postupanje pojedinih vlasnika TH tablica prijave Komunalnoj miliciji i inspekciji, kao i da tim vozačima na kraju vožnje ne plate za uslugu ukoliko su ipak ušli u auto. Jer, ako bi došli organi reda i inspekcija, jasno je da bi takav taksista bio u problemu, a ne putnik.
Do ovakvog trenutnog stanja, između ostalog, dovelo je i to što, kako kažu putnici i taksisti, već duže ne važi pravilo izdavanja vaučera za preuzimanje vožnje sa aerodroma, sa kojima se znalo tačno kolika je cena vožnje do kog dela grada. Ukidanje sistema vaučera tako je deo taksista iskoristio da određuje cene po sopstvenom nahođenju.
Ali, kako za „Politiku” potvrđuje Aleksandar Bjelić, predsednik Saveza udruženja taksista Srbije, vaučeri će za taksiranje od aerodroma do grada biti vrlo brzo vraćeni.
– Da, pravilo preuzimanja vaučera za vožnju sa aerodroma ukinuto je prošle godine kada je obustavljen avio-saobraćaj i kada je procena bila da se on neće oporaviti do 2022. Ali, ispostavilo se da nije tako. U međuvremenu, postignut je dogovor da se vaučeri što pre vrate. Priprema se punkt za preuzimanje vaučera koji će na aerodromu putnici lako moći da uoče i više neće moći da naplaćuje ko kako hoće – kaže Bjelić i podseća da nedavno usvojena Odluka o taksi prevozu predviđa i druga nova pravila za taksiranje na aerodromu, ali i rigorozne kazne za one koji se o to ogluše.
Dok se vaučeri ne vrate, kako navode predstavnici taksi esnafa, putnici treba da znaju da orijentaciona cena do centra iznosi od 1.300 do 1.500 dinara, dok je do delova Voždovca, Rakovice ili Zvezdare od 1.700 do 2.000.
Podsetimo, kada je prošle godine u našoj zemlji izbila pandemija virusa korona, obustavljen je rad šalterske službe Sektora za taksi prevoz na aerodromu i tada je naloženo da se taksi usluga ubuduće naplaćuje na osnovu taksimetra prema važećem cenovniku predviđenom rešenjem o ekonomski najnižoj ceni po kojoj se auto-taksi prevoz putnika mora obavljati na teritoriji grada.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.