Priznanje medicinskim sestrama koje su unapredile profesiju
Koliko su medicinske sestre i tehničari važni, neki su uvideli tek kada je zavladala pandemija kovida 19. Njihova požrtvovanost bila je vidljiva na svim mestima u zdravstvenom sistemu, a posebno na odeljenjima za teške bolesnike i u crvenim zonama. Osim što je pomagalo pacijentima, medicinsko osoblje se sve vreme i usavršavalo. Zbog toga je Udruženje medicinskih sestara i tehničara Kliničkog centra Srbije „Sestrinstvo” juče dodelilo nagrade za rezultate ostvarene u razvoju i unapređivanju kvaliteta sestrinske i babičke profesije „Dobrila Pejović”.
Nagrade su dobile Ljiljana Đukić, glavna sestra Klinike za urgentnu hirurgiju Urgentnog centra Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, i Nataša Jeftović, glavna sestra sa Klinike za neurologiju Univerzitetskog kliničkog centra u Kragujevcu. Obe sestre su svojim iskustvom i znanjem, prethodnim radom i usavršavanjem dale ogroman doprinos razvoju struke i odnosu prema pacijentima.
Akademija organizovana u amfiteatru Narodne biblioteke bila je prilika da se skrene pažnja i na veoma značajnu godišnjicu – 100 godina obrazovanja sestara u Srbiji.
– Bili smo u velikoj dilemi da li da u ovim uslovima, usled pandemije kovida 19 koja ne jenjava, organizujemo akademiju. Ali, ako se uzme u obzir da mi već više od godinu dana radimo u novonastalim i otežanim uslovima, u uslovima kada nas nema dovoljno, kada i sami bivamo pogođeni virusom i obolevamo, kada su aplauzi utihnuli, a heroji samo rade svoj posao, kada smo na ivici snage i izdržljivosti, odlučili smo ipak da akademiju održimo. U ovakvim uslovima ona ima još veći značaj za sve nas, tim pre što je prethodne godine nismo održali. Pandemija nas je zadesila iznenada i mi smo vrlo brzo morali da se suočimo sa novonastalim okolnostima i prilagodimo svoj rad. Svako od nas je na svoj način dao doprinos u sprečavanju širenja, nastanka i lečenja infekcije kovid 19. Svakako su najveći teret podneli oni koji su radili u crvenim zonama i to nikako ne smemo zaboraviti – rekla je Marija Galić, predsednica UMST KCS „Sestrinstvo”.
Kao izraz zahvalnosti i solidarnosti u ovim teškim vremenima, „Sestrinstvo” je, kao jedno od malobrojnih strukovnih udruženja, svojim članovima koji su radili u crvenoj zoni u toku trajanja vanrednog stanja, kao i obolelima od kovida 19, isplatilo jednokratnu novčanu nadoknadu u visini trogodišnje članarine. Ukupno je opredeljeno osam miliona dinara.
Osim toga, udruženje je uprkos otežanim uslovima omogućilo da se 8.707 zdravstvenih radnika neprekidno usavršava u svom poslu. Posebna zahvalnost za to upućena je Biljani Marinković Anđelković iz Kragujevca.
Nagrada „Dobrila Pejović” ima poseban značaj za udruženje „Sestrinstvo” jer se dodeljuje medicinskim sestrama koje su dale svoj doprinos ne samo u svakodnevnom radu sa pacijentima, nego i za rezultate koje su ostvarile u razvoju i unapređenju kvaliteta sestrinske i babičke profesije.
– Ponosni smo što nagrada nosi ime naše Dobrile Pejović, prve glavne sestre Kliničkog centra Srbije, jedne od osnivača udruženja „Sestrinstvo”, heroine našeg vremena, žene velikog srca, dobre duše, koja je dala i još daje nemerljiv doprinos našoj profesiji – kaže Galićeva.
Ova nagrada je dobitnicama priznanje za njihov rad, a svima ostalima inspiracija da neprestano rade na sebi kako bi znanjem, obrazovanjem i iskustvom pomogli sestrinstvu i unapređenju profesije.
– Samo da smo zdravo, sačuvajte svoje zdravlje da biste mogle da brinete o zdravlju drugih – napomenula je Galićeva.
Prva medicinska sestra u Aleji zaslužnih građana
Od januara ove godine u Aleji zaslužnih građana nalazi se i urna medicinske sestre i profesorke Milene Tijanić koja je doprinela osnivanju najvažnijih medicinskih škola u Srbiji i unapredila obrazovanje zaposlenih u ovoj struci. Ona je prva medicinska sestra sahranjena u ovoj aleji na Novom groblju.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.