Kovid pozitivni šire zarazu u javnom prevozu
U dežurnu službu Hitne pomoći stigla je informacija da je jednoj sugrađanki pozlilo u javnom prevozu, na uglu Kruševačke i Ustaničke ulice. Lekarska ekipa stigla je na lice mesta i brzo ustanovila da je reč o ženi koja je već danima kovid pozitivna i koja se zbog pogoršanja zdravstvenog stanja uputila u Infektivnu kliniku.
‒ Ispostavilo se da žena zna da je kovid pozitivna, da već tri dana ima simptome i potvrđen kovid, i krenula je prevozom u kliniku. Nemojte to raditi, zarazićete sve koji se nalaze u javnom prevozu, takve slučajeve prevozi Hitna pomoć ‒ rekla je juče dr Ivana Stefanović, iz Hitne pomoći i naglasila da je reč o opasnom ponašanju po okolinu, bez obzira koji je razlog za to.
Upozorila je da se ne može znati da li se u autobusu nalazi pacijent koji ima neku bolest i koji ne može da primi vakcinu. Konstatovala je da se moramo odgovorno ponašati čak i kada nam nije dobro i ponovila da je za takve pacijente zadužena Hitna pomoć.
Zasad nije poznato da li je nesrećna žena pre nego što se prevozom uputila u bolnicu zvala Hitnu pomoć. Ako jeste, postoji li mogućnost da joj je rečeno da mora da sačeka jer nema slobodnih ekipa? Da li se za autobus odlučila zato što nije imala novca za taksi? I da li bi uopšte bilo prihvatljivo da u takvom zdravstvenom stanju koristi taksi prevoz?
Dok ne dobijemo odgovore na sva ova pitanja, pozabavimo se onim slučajevima koji se nikako ne mogu okarakterisati kao pojedinačni, još manje kao jednostavan problem, o slučajevima namernog, svesnog nepoštovanja obaveze višednevne stroge izolacije u slučaju potvrđenog prisustva virusa. Ne računajući jasno ispoljeno neodgovorno ponašanje, za šta su predviđene kazne, nepoštovanje epidemioloških mera u mnogim slučajevima može se pripisati i neznanju i nedovoljnoj informisanosti. O tome može da posvedoči J. L., apotekarka iz lanca gradskih apoteka. Ovo je njena priča:
‒ Svakodnevno se suočavamo sa veoma neodgovornim kovid pacijentima. Pre dva, tri dana je u apoteku ušla gospođa srednjih godina u vidno lošem zdravstvenom stanju, pružila mi papir i zamolila da joj izdam navedene lekove. Papir je bio lekarski izveštaj u kome je stajalo da je kovid pozitivna, preporučena terapija i preporuka za samoizolaciju u trajanju od 14 dana. Na moje pitanje zašto bar ne nosi zaštitnu masku, odmahnula je glavom i rekla nešto u stilu: „Ih, kao da to nešto pomaže.” Dala sam joj masku i ona ju je nevoljno navukla preko lica. A kad sam joj rekla da treba da bude u karantinu, ona mi je uzvratila pitanjem: „A što moram, ko će to da zna da ja nisam u izolaciji”... Dan ranije u apoteku je došao muškarac bez maske, takođe pozitivan na virus. Objašnjavajući zašto nema zaštitu, rekao je da je to „običan papir koji kao i svaki drugi propušta sve, pa i viruse”.
Čitateljka „Politike” prepričala nam je i događaj koji se zbio u jednoj prodavnici mesa i prerađevina na Karaburmi. U radnju je bez zaštitne maske ušao čovek i od prodavačice zatražio nešto robe koja je dugotrajnija i koja može da posluži nekome ko mora da bude više dana u izolaciji jer je kovid pozitivan. U kratkom razgovoru priznao je da je to u stvari za njega. Dodao je i da on ne veruje u sve to oko zaraze. Prodavačica mu je objasnila da ima i onih odgovornih koji veruju i odbila da ga usluži ukoliko ne stavi masku, rekavši mu da napusti objekat. Otišao je gunđajući i preteći da će pozvati direkciju, inspekciju i žaliti se...

Posle svega, ne može da bude jasno kako je moguće da i dalje postoje oni koji ne veruju da su nam bolnice prepune, da medicinsko osoblje širom Srbije pada s nogu od posla, da desetine ljudi, prema zvaničnim podacima, svakodnevno umire od posledica zaraze virusom korona. Normalan čovek ne može a da ne pomisli da ti koji ne veruju u sve to žive u nekom paralelnom svetu, u svetu društvenih mreža kojima se šire teorije zavera grupice moćnika protiv ostatka čovečanstva. Jedan od najistaknutijih članova takozvanog medicinskog dela Kriznog štaba dr Predrag Kon prekjuče je nedvosmisleno izjavio da se mora zaustaviti antivakcinalizam.
‒ Priča da antivakcinalizam postoji svuda u svetu pada u vodu jer to nije tako. Niz zemalja koje su bile iza nas sada imaju vakcinisanost od 80 odsto. Tamo se vakcinišu i mladi. To pokazuje da je kod nas duboko prisutna ideja da nama vakcina ne treba, a to povećava broj zaraženih i dolazi do proboja imuniteta i kod vakcinisanih. I dok se pate zdravstveni radnici, neki slave, dokazujući, kako vakcina nije potrebna jer, eto, obolevaju i vakcinisani ‒ rekao je na Javnom servisu Kon i dodao da ovde više nije reč samo o običnoj razmeni mišljenja, već se ovde utiče direktno na to da ljudi na kraju i umiru.
Nema sumnje da Hitna pomoć ne raspolaže sa dovoljno vozila za prevoz svih kovid pacijenata i da u nekim slučajevima može i da zataji. Jednostavno, brojke su toliko visoke, virus je u snažnom naletu i gotovo je matematički nemoguće da saniteti prihvate sve one kojima je potreban prevoz. Možda bi moglo da se razmisli o uvođenju specijalizovanih i adekvatno opremljenih autobusa koji bi saobraćali na onim najpotrebnijim linijama, posebno od kovid ambulanti do bolnica za smeštaj pacijenata, kako bi se izbegao njihov kontakt sa gradskim, pa čak i privatnim prevozom. O ovakvoj ideji trebalo bi da razmisle gradske vlasti...
Reč advokata
Našim zakonodavstvom, podseća beogradski advokat Miloš Vlahović, predviđena su dva krivična dela koja se mogu dovesti u vezu sa aktuelnom epidemiološkom situacijom ‒ nepostupanje po zdravstvenim propisima za vreme epidemije i prenošenje zarazne bolesti. Ovaj drugi prestup izvršava svako ko ne postupa po propisima, odlukama ili naredbama za suzbijanje ili sprečavanje zaraznih bolesti, pa usled toga dođe do prenošenja zaraze. Međutim, objašnjava naš sagovornik, da bi se stekli uslovi za ovo krivično delo, mora da postoji umišljaj, a po Vlahovićevom mišljenju kovid pozitivna žena iz autobusa nije imala nameru da zarazi druge ljude. Taksisti moraju da voze
Prema važećim propisima koji uređuju oblast prevoza putnika u drumskom saobraćaju pa i u taksi prevozu, taksisti zvanično nemaju pravni osnov da od nekog putnika, koji im deluje kao da ima simptome virusa korona, zatraže da napusti vozilo, odnosno da odbiju vožnju, kaže Aleksandar Bjelić, predsednik Saveza taksi udruženja Srbije.
– U zakonu koji uređuje ovu oblast jasno je navedeno u kojim situacijama može da se odbije vožnja nekoga, na primer kada se neko nasilno ponaša. Ali, to se ne odnosi na nekog ko je zaražen. Otkako je krenula pandemija imamo uredbu koja detaljnije uređuje ovu oblast, kada je reč o ponašanju u prevozu zbog virusa korona. Ali ona se pre svega tiče obaveze nošenja maski putnika i vozača. Ipak, ni tu za vozače ne postoji pravni osnov da mogu da odbiju vožnju ili da udalje iz vozila putnika za kog sumnjaju da ima koronu – naglašava Bjelić, podsećajući da su u trenutnim okolnostima u mnogim taksi vozilima jedna od mera predostrožnosti i prozirne barijere između vozača i putnika. Kako kaže, otkako je pandemija zavladala deo putnika kada naručuje vožnju naglasi i upozori da su pozitivni, ali, dodaje, verovatno ima i onih koji znaju da su pozitivni, odnosno da imaju simptome virusa, a to ne ističu prilikom naručivanja vožnje.
– Jednostavno, vozač nema zakonsko pravo da odbije putnika samo zato što sumnja da je zaražen virusom korona – navodi Bjelić.
D. A.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.