Jelovnici obojeni tamnoljubičastom bojom
Osim što imaju zajedničko da ih prati armija od više desetina hiljada posetilaca na instagram nalozima, Olju Herkulis i Jutama Otolengija, popularne fud blogere s različitih meridijana, ovih dana povezuje još nešto. Video i foto-zapise ne samo dvoje uspešnih kulinara, predavača i poznatih pisaca kuvara, već i drugih savremenih zvezda kuvanja, preplavila su jela u kojima je glavni ili sporedni, ali neizostavni sastojak – patlidžan.
Ako pasionirano pratite trendove u kulinarstvu, nema aktuelne onlajn objave koja nije posvećena povrću čija je kora zagasito ljubičaste boje. Uz naravno recepte, takođe omiljenih jesenjih namirnica: bundeve i kestena.
Ukrajinka sa adresom u Londonu, po obrazovanju profesor italijanskog, slavu je stekla objavljujući kuvare s tradicionalnim receptima iz nekadašnjih delova SSSR-a, a poslednjih decenija iz samostalnih država poput rodne Ukrajine, Moldavije, Azerbejdžana ili Uzbekistana.
I u poslednjoj knjizi „Letnja kuhinja” s popisom specijaliteta iz domovine i mnoštvom onih od povrća, značajan deo posvećen je upravo receptima jela od patlidžana.
I Jotam Otolengi, kulinarska zvezda izraelskog porekla, rođen u Jerusalimu, majstor u kuhinji, takođe pisac i vlasnik nekoliko restorana u gradu na Temzi, često poseže za namirnicom čija je domovina istočna Azija, tačnije predeli istočne Indije i Šri Lanke. Odatle je, zahvaljujući moreplovcima, patlidžan počeo da se širi i uzgaja u zemljama Mediterana, drugim delovima Evrope i najkasnije Amerike i Australije.
U naš jezik naziv za patlidžan je došao iz turskog, ali često se naziva i plavim paradajzom.
Najveći uzgajivači i izvoznici su Kina i Indija, a slede Egipat, Turska, Japan. Ipak, zahvaljujući savremenim načinima povrtarske proizvodnje i transporta, na pijacama i u radnjama širom planete dostupan je tokom čitave godine.
Sezona zrenja ploda na Balkanu u prirodnom okruženju je od kraja leta do početka novembra, tj. kraja oktobra, u zavisnosti od vremenskih prilika.
Specifičan je zbog sunđeraste i suvlje strukture u odnosu na primer na tikvice. Bogat je celulozom pa se preporučuje osobama koje imaju problema s digestivnim traktom. Takođe, nisko je kalorična namirnica – u 100 grama sadrži samo 24 kalorije te je poželjna u jelovniku osoba koje skidaju višak kilograma.
Pre spremanja obavezno se mora posoliti da bi ispustio višak vode, a ako se peče u rerni prethodno je potrebno zaseći koru da ne bi došlo do pucanja poput onoga kada se peče nezasečen kesten.

Zapečeni patlidžan s belim i crvenim sosom
Potrebno je
- 2 veća patlidžana
Beli sos
- 2 jaja
- 2 kašike brašna
- čaša kisele pavlake
- bosiljak
- so
- maslinovo ulje
- suvi začin
Crveni sos
- 2 paradajza
- kašika brašna
- malo ulja
Patlidžan oprati i iseći na tri, četiri kriške ali tako da ostane uz peteljku ceo. Posoliti malo, zatim neka odstoji pa staviti da se peče u rerni oko dvadesetak minuta. Za to vreme umutiti jaja, dodati brašno i kiselu pavlaku pa kada je patlidžan već delimično pečen preliti beli sos. Ostaviti još 10 minuta da se zapeče zajedno s njim. Kada je gotovo služiti toplo s paradajzom sosom koji ste napravili na uobičajeni način.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.