Sreda, 01.12.2021. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
PETO KOLO KOŠARKAŠKE EVROLIGE

Nemci lako kroz Beograd

Crvena zvezda – Alba 63:78 (10:12, 15:26, 21:20, 17:20). – Krah u drugoj četvrtini uzrok šestog uzastopnog poraza od nemačkog tima
Волтерс (у дуелу са Лоом) једини је уз Кузмића и Митровића био на висини задатка (Евролига)

Agonija košarkaša Crvene zvezde u duelima sa Albom se nastavlja. Nemački prvak, iako znatno oslabljen u odnosu na prošlu sezonu, neočekivano lako i ubedljivo je došao do šeste uzastopne pobede nad „crveno-belima”. Loša vest stigla je iz tabora srpskog i regionalnog prvaka par sati uoči duela. Plejmejker Nikola Ivanović pre jutarnjeg treninga nije se osećao dobro i poslat je u izolaciju, zbog sumnje na virus korona. U ionako skraćenoj rotaciji, uz veliki umor, izostanak važnog igrača svakako je poljuljao tim, ali daleko od toga da i opravdava veoma loše izdanje igrača Zvezde, pre svega u fazi napada.

Da će tu biti problema, pre svega u organizaciji igre, videlo se u uvodnoj četvrtini. Gosti su na čvrstu odbranu odgovorili istom merom, ali na drugoj strani terena pokazali su smirenost, jasno držeći se plana. Nervoza „crveno-belih” plaćena je sa šest izgubljenih lopti i nekoliko promašenih „zicera”, a samo zahvaljujući ofanzivnom skoku (pet), protivnik je sprečen da stekne osetniju prednost (10:12).

Koliko Albina igra ne leži srpskom timu, videlo se na početku druge deonice, kada je praktično i pala odluka o pobedniku. Zvezdin napad je zapao u ozbiljne probleme pred kombinovanom odbranom gostiju, a broj izgubljenih lopti popeo se na devet, za samo 14 minuta igre. To je rezultiralo i dvocifrenim zaostatkom (12:22), koji je smo pojačao nervozu, kako na terenu, tako i na klupi. Sve je potom krenulo naopako. Holins je nanizao tri faula, a Kalinić je lidersku ulogu preuzeo u pogrešnom smislu. Zbog prigovora je dobio tehničku grešku, a potom napravio faul u napadu, a onda mu se pridružio i trener Radonjić, koji je prekoračio dozvoljenu granicu obraćanja sudijama. Alba je „pobegla” na plus 16, što je, ispostaviće se, bilo nedostižno.

Doduše, nisu se „crveno-beli” predavali. Pri kraju druge deonice Volters je sa šest poena u seriji 10-0 najavio preokret (22:28), ali gosti su brzo „ispostavili” odgovor preko Olindea i Loa, za 13 koševa prednosti na poluvremenu (25:38). Koliko su gosti bili bolji u prvih 20 minuta pokazuje i statistika. Imali su sedam asistencija više (4-11), isto toliko izgubljenih lopti manje (5-12) i mnogo bolji šut za tri poena. Kod domaćina, Kalinić, Dobrić, Uskoković i Simonović su imali negativan indeks korisnosti, a bez koša i bilo kakvog učinaka bili su Davidovac i Dobrić.

Zvezda je smanjila broj izgubljenih lopti u drugom poluvremenu (samo dve), ali napadački i energijom nije mogla da parira razigranim igračima Albe. Izgledalo je da ih je 12 jednakog kvaliteta, ko god da je kročio na parket, davao je veliki doprinos, a „klupa” je i koštala „crveno-bele”. Oni koji nisu bili starteri ukupno su ubacili 19 poena, a protivnici 36. Tako je plejmejker Tamir Blat (185, 24), inače sin trofejnog trenera Dejvida Blata, za 17 minuta ubacio deset koševa, uz pet skokova i tri asistencije i praktično bio igrač utakmice (indeks 19).

Bolji učinak imao je samo Ognjen Kuzmić, koji je  sa deset poena u trećoj četvrtini uspeo da da tračak nade domaćinu (31:40), ali to je bio i poslednji trzaj. Alba je u poslednjih deset minuta ušla sa plus 12, Blat i Smit su „trojkama” kaznili lošu odbranu, a do kraja se nastavila revija promašaja košarkaša Zvezde. Kalinić je iz igre šutirao 10-2, Dobrić 11-2, a Davidovac i Simonović se nisu upisali. Sa 26 odsto uspešnosti za tri poena (25-6), „crveno-beli” su zacementirali poslednje mesto među 18 timova, a igrači Albe su za deset odsto nadmašili prosek iz prethodna četiri duela (27-11, 41 odsto). Timski indeks korisnosti najbolje odslikava nemoć našeg tima (51-94), pred kojim su tri veoma teška duela u gostima. Sutra će na megdan Mornaru u Baru, u utorak ih čeka Monako, a dva dana kasnije Armani.

Dvorana: „Aleksandar Nikolić”. Gledalaca: 4.658. Sudije: Perez (Španija), Perandi (Estonija) i Silva (Španija).

CRVENA ZVEZDA: Lazarević, Volters 13 (dve „trojke”), Uskoković, Davidovac, Mitrović 11, Lazić 3 (1), Kalinić 5, Dobrić 5 (1), Holins 10 (2), Simonović, Kuzmić 16. Nije igrao Cirbes.

ALBA: Lo 17 (3), Da Silva 9, Smit 8 (2), Delou, Matišek 3 (1), Nikić, Olinde 9 (1), Sikma 11 (1), Blat 10 (2), Zusman 11 (1). Nidsu igrali Kamuđe i Peno.