U Srbiju stiže superračunar za veštačku inteligenciju
Kragujevac – Predsednica vlade Ana Brnabić najavila je skori početak razvoja veštačke inteligencije u Srbiji, napominjući da će infrastruktura biti obezbeđena u Državnom data centru u Kragujevcu koji je otvoren decembra 2020. godine. Najvažniji deo ovog nacionalnog projekta jeste superbrzi računar koji već stiže u našu zemlju.
„Superkompjuter je stigao na granicu, ali će nam biti potrebno oko mesec dana da ga isporučimo i ugradimo u Državni data centar. To je izuzetno važno za Kragujevac i Srbiju, za mlade ljude i razvoj instituta i naučno-tehnoloških parkova u našoj zemlji”, izjavila je premijerka 27. oktobra, prilikom otvaranja radova na zameni kotlova u kragujevačkoj „Energetici” koja će ubuduće koristiti gas za grejanje umesto uglja.
Moćna mašina za razvoj veštačke inteligencije u Srbiji trebalo bi da bude puštena u probni rad za mesec ili dva, kazala je premijerka, nagoveštavajući da bi tom činu u Državnom data centru u Kragujevcu mogao da prisustvuje i predsednik Aleksandar Vučić.
„Verujem da ćemo do kraja novembra, početkom decembra, biti tu da pustimo u rad superkompjuter”, izjavila je Brnabićeva, navodeći da bi do krajag prvog kvartala naredne godine u Kragujevcu trebalo da bude završen i poseban objekat Državnog data centra u kome će biti pohranjeni podaci naše vojske, policije i bezbednosnih službi.
Nabavku superkompjutera koji će omogućiti razvoj veštačke inteligencije u Srbiji „Politika” je najavila u maju ove godine, u razgovoru sa inženjerom Danilom Savićem (1974), koji rukovodi radom komercijalnog dela Državnog data centra u Kragujevcu.
„Državni data centar će već ove jeseni biti opremljen superbrzim računarom. Biće to veliki iskorak u razvoju veštačke inteligencije u našoj zemlji. Možda ovo nekog može i da uplaši. I sam pripadam generaciji koja je odrasla uz fudbalsku loptu na poljančetu, znam šta misle stariji kad im se pomenu mašine koje liče na ljude. Zato insistiram da se u nauci sačuva etika, da svaki eksperiment bude na korist, a ne na štetu čovečanstva”, rekao je tada Savić, direktor „Data klaud tehnolodži”.
Najvažniji deo Državnog data centra namenjen je čuvanju podataka nacionalnih institucija, a celokupnim projektom rukovodi Mihailo Jovanović, direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu. Jovanović je nedavno na svetskom sajmu „Ekspo 2021” u Dubaiju potpisao i Memorandum o razumevanju sa američkom korporacijom „Orakl” koja je zainteresovana da u okviru komercijalnog dela Državnog data centra formira svoju bazu podataka za ovaj deo Evrope.
U serverima „Data klaud tehnolodži” sistema već se nalaze podaci pojedinih banaka, internet kompanija i televizija koje s Državnim data centrom imaju ugovore o zakupu informacionog prostora. Državni data centar raspolaže sa ukupno 960 rek ormara, što su kapaciteti dovoljni za pružanje usluga i lokalnim samoupravama i drugim državama iz regiona, a bezbednosni sistemi su na svetskom nivou. U izgradnju modernog objekta u Kragujevcu država je uložila 30 miliona evra.
O najvišim standardima Državnog data centra u Kragujevcu govore i savremeni sistemi za hlađenje koji toplotu iz računarskog dela sprovode do prostorija za rad i odmor zaposlenih koji dežuraju 24 sata dnevno. Ovaj tehnološki iskorak podstakao je naše stručnjake da ispitaju i šire mogućnosti korišćenja toplote koja nastaje u objektu.
„Budući da je reč o prvom Državnom data centru u Srbiji i jedinom u ovom delu Evrope, sada se radi studija o tome kako toplotu koja se generiše u serverima iskoristiti za grejanje u Kragujevcu. Uverena sam da će to biti jedan od najinventivnijih projekata”, izjavila je premijerka Brnabić tokom posete „Energetici”.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.