Centar dečjih letovališta dobio i objekat u Brusu
Centar dečjih letovališta i oporavilišta, odlukom gradskih odbornika, dobio je na neodređeno vreme i bez naknade na korišćenje i objekat u Brusu koji je do sada koristila opština Vračar. Ova zgrada biće obnovljena, a beogradski mališani dobiće na raspolaganje još jedno mesto za rekreaciju i uživanje u prirodi. U mestu podno Kopaonika biće mesta za još 350 dečaka i devojčica, tako da će ukupni kapacitet centra biti oko 1.760 ležajeva.
– Cilj nam je da i u ovom delu Srbije postanemo lider u dečjem turizmu – ističe Tanja Santrač, generalna direktorka ove ustanove.
Letovalište u Brusu sedmo je koje radi u okviru centra. Deca se već odmaraju i oporavljaju u objektima „Mitrovac” na Tari, „Stanišinci” na Goču, „Rudnik” na Rudniku, „Bukulja” u Aranđelovcu, „Stevan Filipović” na Divčibarama i „Šuplja stena” na Avali.
– Centar ima isključivo pravo na smeštaj mališana iz predškolskih ustanova grada Beograda, i to po odluci Skupštine grada iz februara 2015. godine. U našim objektima borave i osnovci iz cele Srbije, sportske ekipe, kao i deca koja dolaze u aranžmanu turističkih agencija – objašnjava Santračeva.
Od osnivanja centra 1956. godine pa do danas kroz njihove objekte prošlo je više od 1.500.000 korisnika. Pre pandemije godišnje je dolazilo više od 32.000 mališana.
– Naši objekti bogati su raznim sadržajima, programima i aktivnostima u zavisnosti od uzrasta dece. Animatorski i rekreatorski programi izvode se u učionicama ili prirodi i reč je o raznim sportskim aktivnostima, izletima, edukativnim šetnjama, ali i aktivnostima zabavnog karaktera poput likovne radionice, večernjih druženja s raznim takmičenjima, maskenbala... Mališani imaju mogućnost da u zavisnosti od destinacije i objekta upoznaju predeo u kojem borave, kao i sve znamenitosti od kulturno-istorijskog značaja – priča Tanja Santrač.
Za plaćanje smeštaja ima različitih pogodnosti – koriste se gotovina, kartice, čekovi, ali i administrativna zabrana ako centar ima sklopljen ugovor sa Sindikatima individualnih korisnika.
Jer sve je više mladih i porodica sa decom koje odlučuju da svoj odmor ili vikend provedu objektima centra, u čijem okviru radi i agencija gde građani mogu da dođu i da se raspitaju o ponudama i objektima u kojima žele da borave. Zadovoljni korisnici su im, kaže Santračeva, na prvom mestu, pa je ustanova uključena i u program vaučera Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.
– Prosečna cena jednog punog pansiona za odraslu osobu je oko 2.300 dinara, a za dete uzrasta od sedam do 15 godina je oko 1.700 dinara, uz plaćeno osiguranje i boravišnu taksu. Zbog aktuelne epidemijske situacije, kako bi omogućili da što više građana odmor provodi u Srbiji, sklopili smo i ugovore sa Sindikatom MUP-a, „Poštom Srbije”, EPS-om Beograd, Sindikatom predškolskih ustanova Beograda, Unijom sindikata prosvetnih radnika Srbije, Gradskom upravom grada Beograda, Sindikatom turističke organizacije Beograda, Samostalnim sindikatom državnih preduzeća Novog Sada – navodi direktorka centra.
Uprkos pandemiji koja je, očekivano, smanjila broj gostiju, s razvojem se ne staje. Od oktobra 2018. godine grad je uložio više od 50.000.000 dinara, dok je sam centar izdvojio više od 30.000.000 dinara.
– Reč je o kapitalnim ulaganjima u održavanje objekata, kupovinu novog nameštaja, opreme, vozila i mehanizacije. Objekat Bukulja u Aranđelovcu je kompletno renoviran, a njegov kapacitet je uvećan za 40 mesta. Sasvim je obnovljena i „Nova zgrada” u letovalištu „Stanišinci” na Goču. U ovom odmaralištu u toku je druga faza renoviranja dve zgrade i uz tekuće održavanje i novu opremu uloženo je više od 11.000.000 dinara. Više od četiri miliona je uloženo u tekuće održavanje i nabavku novog elektroagregata u objektu na Rudniku. U 2018. i 2019. godini renoviran je glavni objekat odmarališta „Stevan Filipović” na Divčibarama, gde je samo u uređivanje fasade i tekuće održavanje objekta, nameštaj i opremu uloženo više od 40.000.000 dinara. U Mitrovcu na Tari kompletno su renovirane sobe u Centralnom paviljonu, kao i delovi dva dečja paviljona – nabraja direktorka Santrač.
I ovde nije kraj. Na Tari će biti obnovljen još jedan paviljon, a i za odmaralište na Rudniku spreman je projekat za kompletno renoviranje. Urediće se i trenutno ruinirani bungalovi i bazen u sastavu „Šuplje stene” na Avali.
Nekad se moglo i na more
Do početka oružanih sukoba na teritoriji Hrvatske mališani iz Beograda na letovanja su odlazili i u objekte „Hvar” i „Jelsa” na Hvaru, „Milna” na Braču, „Jakljan” na Jakljanu, „Promajna” kod Makarske i „Grljevac” kod Splita. Oni su postepeno napuštani u periodu 1990–1991 godine.
– Republika Hrvatska je donela Zakon o sredstvima u svojini Republike Hrvatske i po tom zakonu sve što se nalazi na njihovoj teritoriji pripada Republici Hrvatskoj. U periodu od 2005. i 2006. godine odlukama Vlade Srbije otuđena su iz naše državne svojine odmarališta „Jakljan” i „Jelsa”. Što se tiče objekata na Promajni, Milni i Graljevcu, na koja je centar imao pravo korišćenja, nemamo zvanične informacije o njihovoj daljoj sudbini. Centar je u aprilu primio rešenje Republike Hrvatske da je izvršena promena upisa vlasnika sa centra na grad Hvar, a protiv ovog rešenja izjavljena je žalba. Zbog pravnog statusa nepokretnosti koje se nalaze na teritoriji Republike Hrvatske Centar dečjih letovališta obratio se Republičkoj direkciji za imovinu Republike Srbije – ističe direktorka Centra dečjih letovališta i oporavilišta Tanja Santrač.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.