Pandemija nije uticala na statistiku umrlih od raka
Iako se u javnosti često polemiše o tezi da je pandemija dovela do znatnog porasta umrlih od karcinoma jer su mnoge osobe zbog straha od zaražavanja koronom propustile preventivne preglede, doktor medicinskih nauka i specijalista epidemiologije na Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije Ana Jovićević podseća da je naša zemlja i pre kovida 19 bila iznad evropskog proseka kada je reč o broju umrlih od karcinoma.
„Svake godine u našoj zemlji registruje se oko 38.000 novoobolelih od karcinoma i umre oko 21.000 pacijenata. To je trend koji postoji godinama i pandemija nije bitno uticala na ovu statistiku. Ove brojke neće biti promenjene dok ne zaustavimo vodeće maligne bolesti, a to su karcinom pluća, dojke i grlića materice. Činjenica je da naziv podmukla bolest mnogi karcinomi duguju činjenici da ne daju simptome sve do terminalne faze bolesti, ali se veliki broj može otkriti i redovnim pregledima, kao što je to slučaj s najčešćim karcinomima kod žena. Nažalost, mnoge žene nemaju vremena da jednom u tri godine odu kod ginekologa na preventivni pregled kako bi se otkrile promene koje prethode nastanku karcinoma grlića materice, a veliki broj ne odlazi na mamograf, koji može otkriti tumor dojke u početnoj fazi”, navodi naša sagovornica.
Svaka treća odrasla osoba u našoj zemlji puši, kaže Jovićevićeva, a podaci govore da će svaki sedmi pušač oboleti od karcinoma pluća, a svaki drugi umreti od bolesti izazvanim pušenjem.
„O tome svedoči i činjenica da se svake godine registruje oko 6.700 novoobolelih od karcinoma pluća, a oko 5.400 umre. Iako se karcinom pluća najčećše dijagnostikuje u poodomakloj fazi, sada smo se našli u jednoj paradoksalnoj situaciji; mnogim osobama koje su obolele od korone na vreme je dijagnostikovan rak pluća jer su bile upućene na rendgenski snimak od strane pulmologa, kome su se obratile za pomoć zbog problema sa disanjem koje je izazvao kovid 19”, ukazuje Jovićevićeva.
Ona podseća da smo pre pandemije korone bili na neslavnom trećem mestu po stopi obolevanja i umiranja od karcinoma grlića materice, koji se može otkriti jednostavnim ginekološkim pregledom u svakom domu zdravlja u Srbiji – dovoljno je jednom u tri godine uraditi papa test, koji otkriva prekancerozne promene. Zato je neshvatljivo, dodaje naša sagovornica, da ni za ovaj pregled žene ne mogu da izdvoje vreme.
Dr Ana Jovićević ističe da je svaka žena pod rizikom kada je u pitanju rak dojke i podseća da ovaj rizik raste s godinama, zbog čega se nakon pedesete savetuje obavezna mamografija jednom u dve godine. Ona kaže da je pandemija kovida 19 u velikoj meri poremetila skrining programe, zbog čega apeluje na naše sugrađanke da urade samopregled i jave se lekaru ako primete bilo kakvu promenu na dojci, kako bismo promenili statistiku koja svedoči da godišnje oko 4.600 žena oboli, a 1.700 umre od ovog karcinoma jer se veliki broj njih javi u poodmakloj fazi bolesti.
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.