Telefoni šest palestinskih aktivista hakovani špijunskim softverom izraelske kompanije
Špijunski softver ozloglašene izraelske kompanije NSO grupa otkriven je na telefonima šest palestinskih aktivista za ljudska prava, uključujući one povezene sa organizacijama za koje je ministar odbrane Izraela Beni Ganc nedavno tvrdio da su umešene u terorizam.
Ovo je prvi poznati slučaj da su palestinski aktivisti bili meta špijunskog softvera za vojnu upotrebu Pegaz.
Poznato je da je softver korišćen protiv novinara, aktivista za ljudska prava i političkih disidenata od Meksika do Saudijske Arabije i to je dokumentovano od 2015. godine.
Nije međutim jasno ko je stavio NSO špijunski softver na telefone aktivista, rekao je istraživač koji ih je prvi otkrio Muhamed al Maskati iz jedne neprofitne organizacije.
Ministar obrane Izraela Ganc je sredinom oktobra proglasio šest palestinskih organizacija civilnog društva za terorističke.
Neprofitna organizacija sa sedištem u Irskoj Frontlajn difenders i najmanje dve žrtve smatraju Izrael glavnim osumnjičenim i veruju da je proglašenje palestinskih grupa za terorističke imalo za cilj da zaseni otkriće hakovanja.
Izrael je pružio malo dokaza za optužbe da su palestinske grupe terorističke, a one tvrde da je cilj zaustavljanje finansijske pomoći i protivljenja izraelskoj vojnoj vlasti.
Tri Palestinca čiji su telefoni hakovani rade za organizacije civilnog društva, a ostali ne, i anonimni su, kako je navedeno.
Forenzički nalazi nezavisno potvrđeni od strane Amnesti internešenela i Sitizen lab Univerziteta Toronto su objavljeni u vreme kada se NSO grupa suočava sa sve češćim optužbama za zloupotrebu špijunskog softvera i Izrael kritikuje zbog propusta u kontroli svoje industrije digitalnog nadzora.
Administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena je prošle nedelje stavila NSO grupu i manje poznatu kompaniju Kandiru na crnu listu i zabranila im korišćenje američke tehnologije.
Odgovarajući na optužbe da je softver NSO grupe korišćen protiv palestinskih aktivista, kompanija je rekla da ona ne identifikuje svoje klijente na osnovu ugovora i zbog nacionalne bezbednosti, da nije poznato koga oni hakuju i da prodaje samo vladinim agencijama za upotrebu protiv ozbiljnog kriminala i terorizma.
Jedan anonimni izraelski bezbednosni zvaničnik je kratko saopštio da je šest organizacija proglašeno terorističkim na osnovu čvrstih dokaza i da je svaka tvrdnja o korišćenju softvera NSO neosnovana.
U saopštenju nije bilo drugih detalja i zvaničnici su odbili da bilo šta dalje komentarišu.
Ministarstvo odbrane Izraela odobrava izvoz špijunskog softvera NSO grupe i drugih izraelskih kompanija, a kritičari tvrde da je taj proces netransparentan. Ne zna se tačno kada i kako su telefoni hakovani.
Kako je navedeno korišćene su sim kartice koje izdaju izraelske telefonske kompanije za ajfone s izraelskim pozivnim brojem 972.
To je podstaklo pitanje o tvrdnji NSO grupe da je izvozila verziju Pegaza koji ne može da se koristi za hakovnje izraelskih telefonskih brojeva. NSO grupa takođe kaže da joj cilj nisu američki brojevi.
Jedan od hakovanih je Ubai Abouidi, 37-godišnji ekonomista i građanin SAD koji rukovodi Bisan centrom za istraživanje i razvoj u Ramali na okupiranoj Zapadnoj obali.
To je jedna od šest orgnizacija za koje je Ganc rekao da su povezane sa terorstičkim grupama.
Na meti je bio i istraživač Gasan Halaika iz organizacije za ljudska prava i advokat Salah Hamuri iz Adamira takođe iz organizacije za ljudska prava.
Tri ostale grupe su Međunarodna odbrana za decu - Palestina, Udruženje palestinskih ženskih odbora i Udruženje poljoprivrednih radnih komiteta.
Izrael je naveo da su te organizacije povezane sa Narodnim frontom za Oslobođenje Palestine, levičarskom političkom frakcijom odgovornom za ubistva Izraelaca. Vlada Izraela kao i vlade zapadnih zemalja smatraju PFLP terorističkom organizacijom.
Pravni ekspert u Demokratskom institutu Izrael Tehila Švarc Altšuler je rezultate istrage označila stvarno uznemirujućim, posebno ako se dokaže da su izraleske bezbednosne agencije koristile komercijalni špijunski softver NSO grupe, prenosi Beta.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.