Otkaz za 138 radnika fabrike čarapa
Valjevo - Nedavna odluka menadžmenta kompanije „Vali”, poznatog proizvođača ženskih čarapa, koji ima proizvodne pogone u Valjevu i Loznici, da u sklopu programa rešavanja tehnološkog viška raskine radni odnos sa oko 140 radnika, uglavnom žena, izazvala je reakcije sada već bivših zaposlenih i sindikata. Kako su mediji preneli, radnice su se žalile da su proglašene tehnološkim viškom a da prethodno nisu imale opomene niti prijave zbog lošeg rada, da nisu imale ni dana bolovanja, da je njihov rad nepravedno ocenjen kao nezadovoljavajući. Tvrdile su da nisu bili jasni kriterijumi po kojima se radnici proglašavaju viškom i otpuštaju, da je cela procedura sprovedena na nehuman način, da niko sa njima nije razgovarao... Nije, navedeno je, posvećena ni pažnja socijalnom statusu radnika, otkaze su dobijale žene koje su podstanari sa malom decom, samohrane majke sa nerešenim porodičnim statusom.
Mediji su preneli i izjavu zvaničnika jednog sindikata koji je ocenio da su iz socijalnog programa u kompaniji izbačeni kriterijumi koji se odnose na socijalni položaj radnika, da su spiskovi tehnoloških viškova pravljeni na osnovu korišćenih bolovanja, pa je otpušteno puno samohranih majki, udovica, čak žena koje su žrtve porodičnog nasilja...
U pisanom odgovoru na upit dopisnika „Politike”, povodom ove situacije, zamenik direktora kompanije „Vali”, Radomir Vukajlović naveo je da su kriterijumi za formiranje liste viška zaposlenih napravljeni na osnovu šestomesečnog radnog učinka kod poslodavca, što predstavlja najobjektivniji parametar za ocenjivanje u datoj situaciji. Ti kriterijumi su, prema njegovim rečima, jasno definisani u Programu rešavanja tehnološkog viška, koji je sproveden u skladu sa Zakonom o radu i na osnovu mišljenja Nacionalne službe za zapošljavanje. U tom smislu, iz procesa ocenjivanja rada isključene su određene kategorije zaposlenih koje ne mogu i nisu proglašene za tehnološki višak ‒ osobe na porodiljskom i trudničkom odsustvu, roditelji odsutni zbog nege i posebne nege deteta, kao i osobe sa invaliditetom, na koje se ne primenjuju opšti uslovi zapošljavanja, saopštio je Vukajlović. I dodao da Zakon o radu ne prepoznaje samohrane roditelje kao zaštićene kategorije, što je problem koji se mora sistemski rešavati u bliskoj saradnji sa nadležnim ministarstvima i partnerima u socijalnom dijalogu.
Zamenik direktora je potvrdio da je radni odnos prestao za 138 radnika, od toga 77 u Valjevu i 61 u Loznici. Nakon sprovedenog programa rešavanja tehnološkog viška, fabrika ima 1.570 radnika i to 850 u Valjevu i 720 u Loznici.
‒ U narednom periodu imamo razloga da verujemo da neće biti daljih otpuštanja ‒ poručio je Vukajlović.
U osvrtu na optužbe radnica da su bile uznemiravane na radnom mestu, Vukajlović ističe da nikakvih prijava ni poslodavcu ni nadležnim državnim organima po tom osnovu nije bilo dok su radnice koje se žale bile u radnom odnosu. On napominje da kompanija ima aktivne procedure u skladu sa relevantnim zakonima koji uređuju radne odnose, zaštitu uzbunjivača, zaštite od zlostavljanja na radu, sa kojima su zaposleni upoznati, kao i da postoje strukture koje su zadužene da u slučaju bilo kakve zvanične ili nezvanične signalizacije, istraže svaku spornu situaciju i preduzmu odgovarajuće mere.
„Vali”, sa svojim proizvodnim pogonima u Valjevu i Loznici u kojima je u najuspešnijim periodima poslovanja bilo zaposleno i preko 2.000 radnika, deo je međunarodne industrijske grupe „Golden ledi”, osnovane u Italiji, jednog od svetskih lidera u dizajnu, proizvodnji i prodaji ženskih čarapa i intimnog rublja. Ta kompanija ima fabrike u Italiji, SAD, Srbiji... „Vali” u Srbiji posluje od 2001. godine, a italijanski gigant je u pogone u Valjevu i Loznici u protekle dve decenije investirao ukupno preko 100 miliona evra.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.