Prvi grad u istoriji Amerike sa muslimanskom vladom
HAMTRAMIK - Hamtramik u američkoj saveznoj državi Mičigen, koga nazivaju i “svetom u dve kvadratne milje”, postao je ovog meseca prvi grad u SAD koji je dobio muslimansku vladu. Grad na srednjem zapadu sa 28.000 stanovnika izabrao je potpuno muslimansko gradsko veće i muslimanskog gradonačelnika.
Nekada suočeni sa diskriminacijom, stanovnici islamske veroispovesti postali su sastavni deo ovog multikulturalnog grada, čineći sada više od polovine stanovništva. U tom gradu površine pet kvadratnih kilometara govori se čak 30 jezika. Šetnja glavnom ulicom u Hamtramiku izgleda kao obilazak sveta - poljska prodavnica kobasica i istočnoevropska pekara nalaze se pored jemenske robne kuće i bengalske prodavnice odeće. Crkvena zvona zvone uz islamske pozive na molitvu.
Uprkos ekonomskim izazovima i žustrim kulturnim debatama, stanovnici Hamtramika iz različitih verskih i kulturnih sredina žive u harmoniji, čineći grad značajnom studijom slučaja za američku budućnost rastuće raznolikosti.
U svom nastajanju grad su činili nemački doseljenici. Sada, na izlozima se mogu videti natpisi na arapskom i bengalskom jeziku.
Hamtramik je nekada bio središte američke automobilske industrije, kojim je dominirala fabrika „Dženeral motors“, a prvi „Kadilak Eldorado“ sišao je sa proizvodne trake u Hamtramiku osamdesetih godina prošlog veka.
Tokom 20. veka, grad je postao poznat kao „Mala Varšava“, jer su u njega hrlili poljski imigranti, koji su u jednom momentu činili 90 odsto stanovništva.
Tako je postao jedna od nezaobilaznih stanica tokom američke turneje 1987. godine pape Jovana Pavla Drugog, rođenog u Poljskoj.
Međutim, usledio je dugi pad američke proizvodnje automobila, a mlađi, bogatiji američki Poljaci, su krenuli da se sele u predgrađa. Promena je Hamtramik učinila jednim od najsiromašnijih gradova u Mičigenu.
Tokom poslednjih 30 godina, Hamtramik se ponovo transformisao, da bi postao mesto u koje dolaze arapski i azijski imigranti, najviše oni iz Jemena i Bangladeša. Značajan deo današnjih stanovnika, 42 odsto, rođeni su u inostranstvu. Veruje se da više od polovine čine muslimani.
Sastav novoizabrane vlade odražava promenljivu demografiju u Hamtramiku. Gradsko veće činiće dvojica Bengalaca, trojica Jemenaca i poljsko-američki preobraćenik u islam.
Amer Galib, koji je osvojio 68 odsto glasova, biće prvi jemensko-američki gradonačelnik u SAD.
„Osećam se počastvovano i ponosno, ali znam da je to velika odgovornost“, rekao je 41-godišnji Galib za Bi-Bi-Si.

Rođen u selu u Jemenu, preselio se u SAD kada je imao 17 godina, prvo radeći u fabrici plastičnih delova za automobile u blizini Hamtramika. Kasnije je naučio engleski i dobio medicinsku obuku, a sada radi kao zdravstveni radnik.
„Hamtramik nije Diznilend“, rekao je Karen Majevski, odlazeći gradonačelnik koji je tu funkciju obavljao 15 godina. "To je samo malo mesto. I mi imamo sukobe."
Trvenja su nastala 2004. nakon glasanja za javno emitovanje islamskog poziva na molitvu. Neki stanovnici tvrde da zabrana barova u blizini džamija šteti lokalnoj ekonomiji. Letos je bilo stanovnika koji su se naljutili zbog istaknutih gej zastava ispred gradske kuće, a upotreba marihuane je, takođe, nešto oko čega postoje oštre debate u tom gradu, kao uostalom i bilo kom drugom u SAD.
Deo stanovnika zabrinut je zbog političkog neučešća žena u konzervativnim muslimanskim zajednicama. Žene su učestvovale u kampanji novoizabranog gradonačelnika, ali podela polova ostaje tradicionalna, čak i kada je osporavaju mlađe generacije koje su postale "amerikanizovanije", zaključio je on.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.