Od ponedeljka neposredna nastava u svim školama
U svim osnovnim i srednjim školama u Srbiji učenici će pohađati neposrednu nastavu od ponedeljka, 22. novembra, na osnovu odluke Tima za praćenje i koordinisanje primene preventivnih mera u radu škola, saopštilo je juče Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Prema poslednjem preseku epidemijske situacije, u školama na republičkom nivou isključivo na onlajn nastavi ovih dana bilo je svega 11 manjih odeljenja (sa do 16 učenika) i šest grupa većih odeljenja (s više od 17 učenika) koji su na učenje samo na daljinu prešli zbog troje đaka inficiranih virusom korona. Dakle, na nivou države, sredinom ovog meseca ukupno je 16 odeljenja i grupa učenika bilo na časovima samo u virtuelnim učionicama, dok se krajem oktobra tako radilo u 245 odeljenja i grupa.
Zvanična statistika svedoči da u poslednjih nekoliko nedelja s epidemijske mape školskog sistema polako nestaju žarišta virusa, ali najnoviji podaci koje je prosvetnoj vlasti dostavio Institut za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut”, ipak, ne ostavljaju preveliki prostor za optimizam. Osim drastično manjeg broja odeljenja na onlajn nastavi, pokazuju i blagi porast ukupnog broja registrovanih slučajeva obolevanja dece školskog uzrasta od kovida 19. U nedelji od 8. do 18. novembra zaraženih školaraca od šest do 19 godina bilo je 2.505, a po preseku od samo sedam dana ranije bilo ih je 1.667. Ipak, valja imati u vidu da je prema zvaničnim podacima koji se objavljuju svakog petka iz sedmice u sedmicu novembra epidemijska situacija na nivou školske populacije trenutno povoljnija nego u oktobru. Tome je, bez sumnje, doprineo i produženi jesenji raspust.
Ove nedelje, i pre nego što se okončala prva nastavna sedmica po povratku osnovaca i srednjoškolaca u klupe posle devet dana predaha od školskih obaveza, u javnosti se pravi zbrka oko navodnog pomeranja zimskog raspusta i novog prekrajanja školskog kalendara. Pojedini mediji „saznaju” da predstojeća pauza u radu škola može početi već sredinom decembra, a drugi istovremeno tvrde da će zimski biti kada je i planirano, bez promene – pa onda omaše datume. A čini se da oni koji tome najviše doprinose iznoseći u javnost svoja razmišljanja, ne i odluke nadležnih, nisu ni pogledali školski kalendar i ne znaju ni kad je planiran zimski raspust. Upućenima je jasno da su pravilnici o kalendaru obrazovno-vaspitnog rada za osmoletke i srednje škole u aktuelnoj školskoj godini nedavno izmenjeni (5. novembra). U novoutvrđenim školskim kalendarima, ako se gledaju tabelarni prikazi, zimski raspust nije taknut, već je ostao gde i bio smešten prvobitnim planom – od petka 31. decembra do nedelje 23. januara.
Greške koje su se potkrale u tekstu pravilnika su ispravljene, pa onome ko čita samo taj deo može se učiniti da je početak zimskog raspusta, nedavnim izmenama školskog kalendara, već pomeren za srednjoškolce, i umesto da počinje u „utorak, 4. januara 2021”, kako je pogrešno bilo napisano (ili ostalo iz prošlogodišnjeg kalendara), sada piše da zimski raspust počinje u petak, 31. decembra, a završava se u petak 21. januara 2022. godine. Za osnovce je tako bilo predviđeno od starta, da poslednji nastavni dan u prvom polugodištu bude 30. decembar, a prvi nastavni dan u drugom polugodištu, posle zimskog raspusta, bude ponedeljak 24. januar. U Vojvodini je poslednji nastavni dan prvog polugodišta četvrtak, 23. decembar i za osnovce i za srednjoškolce. Drugo polugodište za vojvođanske učenike osnovnih škola počinje u ponedeljak 17. januara, a za srednjoškolce sedam dana ranije, to jest u ponedeljak 10. januara, prema važećem kalendaru rada škola. Biće da su to nepoznanice i za pojedine članove Kriznog štaba, a preporuke tog tela defakto uslovljavaju funkcionisanje obrazovnog sistema.
Na primer, epidemiolog Branislav Tiodorović, član Kriznog štaba, izjavio je juče, a preneli su mnogi mediji, da će predložiti da zimski školski raspust počne već od 15. decembra, druga mogućnost je, kako je rekao, da raspust počne nešto kasnije, pred Novu godinu, a treća opcija „da ljudi iz prosvete daju svoj sud o raspustu i trajanju polugodišta ”.
Forum beogradskih gimnazija pozvao je juče profesora Tiodorovića i druge članove Kriznog štaba da prestanu da kroz medije licitiraju o datumu završetka prvog polugodišta.
– U kriznim situacijama, kakva je situacija s koronom, potpuno je razumljivo da je neophodno imati poverenje u odgovorna lica koja upravljaju krizom. Međutim, konstantno licitiranje u medijima oko završetka prvog polugodišta unosi zabunu i nemir među učenike, nastavnike i roditelje i značajno povećava već postojeću frustraciju izazvanu nenormalnim uslovima u kojima se odvija nastava. Imajući to u vidu, očekujemo od svih članova Kriznog štaba da svoja mišljenja, stavove i predloge iznose na zajedničkim sastancima Kriznog štaba i da u javnost izlaze s prethodno usvojenim odlukama– ukazali su iz Foruma beogradskih gimnazija.
Ministarstvo prosvete: nije bilo reči o pomeranju zimskog raspusta
Za „Politiku” u ministarstvu nadležnom za prosvetni sistem tvrde da do sada nije bilo reči, dakle ni zvaničnih ni nezvaničnih predloga, o izmenama aktuelnog školskog kalendara zbog produžetka ili pomeranja zimskog raspusta.
– Kao i do sada, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja pratiće situaciju u obrazovnim ustanovama i preporuke nadležnih zdravstvenih institucija. Odluka o eventualnom produžetku zimskog raspusta može biti doneta na nivou Kriznog štaba – zaključak je prosvetnog vrha.
Подели ову вест




Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.