Na trotoarima ulegnuća i rupe
Stanje u ulicama od Ruzveltove do zoo-vrta, u kojima su se radovi s prekidima izvodili od leta 2019. pa sve do pred kraj ovog proleća, na više mesta moglo bi da se dočara poslovicom „drži vodu dok majstori odu”, jer na potezu dugom oko tri kilometra, čija je rekonstrukcija prvobitno trebalo da traje pola godine umesto dve, vidljiva su ulegnuća i rupe. Pre svega na trotoarima.
Da urađen posao u Kraljice Marije, 27. marta, Džordža Vašingtona i Cara Dušana i nije za pohvalu, to jest za ono što bi trebalo da se nađe na listi referenci izvođača, pokazuje prizor iz svih ovih ulica. Tako su na početku Kraljice Marije, ispred jednog od ulaza na neparnoj strani, granitne ploče toliko utonule da, ukoliko neko ne obrati pažnju, lako može da se saplete, pa i povredi.
Jedna od većih rupa na pešačkom koridoru nalazi se i nasred trotoara u Džordža Vašingtona. Tu jeste postavljen jedan znak kao upozorenje na rupu, ali jednako je nebezbedno kao i ulegnuće u Kraljice Marije. Kako kažu građani s kojima smo razgovarali, ta rupa stoji već duže i niko ne dolazi da to sanira iako je, tvrde, oštećenje prijavljeno gradu.
Da trenutno stanje trotoara nema veze s tim šta je ranije, a šta kasnije rađeno, već pre svega s tim kako je urađeno, svedoči i trotoar u Cara Dušana koji je poslednji popločavan. I u ovoj ulici ispred jedne od zgrada na parnoj strani ploče su već ulegle, ne toliko kao kod pomenute zgrade u Kraljice Marije, ali sasvim dovoljno da se neko ko brže korača i ne obrati pažnju saplete, pa i ozledi.
Žitelji prestonice koji već duže na gradskim internet forumima prate ono što se radilo i što je urađeno u ove četiri ulice svedoče da je bilo i povređivanja zbog loše urađenih trotoara i propadanja kroz nestabilne delove pločnika, za šta su čak i postavljali slike kao dokaz. Osim navedenih, najočiglednijih manjkavosti na ne tako davno urađenom pločniku, na više mesta granitne ploče nisu međusobno dobro uklopljene i iznivelisane, što je dovoljno da se neko saplete. Pojedini među forumašima malo okreću i na šalu, pa ističu kako je trotoar u ove četiri ulice urađen tako da, kad metro prođe jednog dana tim delom grada, može direktno da se siđe u njega.
Oni kojima nije do šale na ovu temu, aktivni forumaši i građani reporteri, već duže na mreže kače i slike raskrsnice Cara Dušana i Knićaninove, na kojoj nikako da se semafor namesti kako treba i da se konačno uglave poslednje granitne ploče. Pitaju se šta je toliki problem da se ovo okonča i da se napokon sredi i ta tačka.
Zbog svega navedenog, dobar deo žitelja ovog dela grada s pravom ističe da se za radove u četiri ulice od Ruzveltove do tvrđave ni dan-danas ne može reći da su definitivno okončani.
Iz grada su još proletos uveravali da će izvođač ukloniti sve nedostatke uočene na ovom infrastrukturnom projektu. Ali slaba je to satisfakcija za žitelje ovog dela prestonice. Oni su i pre nego što je glavni deo radova okončan ukazivali da je posao loše i aljkavo urađen i da će biti mnogo naknadnih popravki. Njihova je ocena, koju već duže iznose, da posle obnove koja je toliko dugo trajala četiri ulice nisu dobile ništa novo poput biciklističkih staza, klupa ili bolje saobraćajne organizacije.
Letnji pljusak i ulica pod vodom
Da građani imaju kritike ne samo na stanje trotoara nego i na to kako je urađen kolovoz, podsećaju i letošnji snimci posle jednog od pljuskova. Tada se, nakon obilnije letnje kiše tek obnovljena Ulica cara Dušana našla u vodi. Ocena mnogih, naravno, bila je da je loše urađen sistem za odvodnjavanje. „Kolas” i „Energoprojekt”Posao rekonstrukcije ulica od Ruzveltove do tvrđave, vredan 2,36 milijardi dinara bez PDV-a, pre oko dve i po godine dobio je konzorcijum „Energoprojekt” – „Kolas”. Prema tadašnjim najavama, sve je trebalo da bude urađeno za oko 200 dana. Posao je započet polovinom juna te godine.
Подели ову вест











Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.