Razbijeno staklo na kapeli na Jevrejskom groblju u Beogradu
U utorak uveče nepoznati počinioci bacili su sekiru i čekić kojim su razbijena stakla kapele na Jevrejskom groblju u Beogradu čime je pričinjena materijalna šteta. Na sreću, niko nije povređen, jer kada se to desilo niko nije bio u kapeli. Ovaj akt antisemitizma je došao posle napada na dr Predraga Kona koje neke desničarske grupe poistovećuju sa zloglasnim doktorom Mengeleom.
Policija je obavila uviđaj i u toku je potraga za počiniocima.
Jevrejska opština Beograda navodi da je reč o aktu vandalizma i antisemitizma. Konstatuju da na sreću, nikoga u samoj kapeli nije bilo, jer je moglo doći do teških telesnih povreda ili čak i smrtnog ishoda jer su bačeni oštri i teški predmeti probili staklo i uleteli u samu kapelu.
„Na žalost, ovo nas podseća na ‘Kristalnu noć’, pogrom Jevreja koji se desio u noći između 9. i 10. novembra 1938. godine. Naziv ‘Kristalna noć” je nastala zbog slomljenog stakla kojim su bile ispunjene ulice u tadašnjoj Nemačkoj, Austriji i delu Čehoslovačke, u noći u kojoj je organizovano, čekićima, staklo na 267 sinagoga i mnoštvu jevrejskih zgrada i škola i čak 7.000 izloga jevrejskih radnji slomljeno, a 30.000 Jevreja je uhapšeno i poslato u koncentracione logore”, navode iz Jevrejske opštine Beograd. Podsećaju da su nedavno bili svedoci natpisa, Kon=Mengele, na kući u kojoj živi poznati epidemiolog dr Kon, član naše zajednice, kao i sramnih i uznemirujućih demonstracija ispred njegove kuće uz korišćenje žutih traka i Davidovih zvezda.
„Takođe, početkom oktobra smo na zvaničnu fejsbuk stranicu Jevrejske opštine Beograd dobijali pretnje novim Holokaustom, dušegupkama uz sijaset nacističkih slika, kao i antisemitskih mejlova koji su upućeni na našu zvaničnu e-mail adresu. Treba da budemo svesni antisemitizma koji je očigledno u porastu i u tom smislu očekujemo da država preduzme neophodne korake u cilju zaštite članova i imovine Jevrejske zajednice u Beogradu i Srbiji”, upozoravaju u JOB.
Pre nekoliko dana „Politika” je objavila intervju za novim predsednikom JOB-a Aronom Fuksom koji je na pitanje o antisemitizmu u Srbiji rekao: „Mogao bih da kažem da nema institucionalne opasnosti, već od pojedinaca ili manjih grupa. Redovno dobijamo anonimne poruke antisemitske sadržine, o čemu obaveštavamo nadležne organe. S druge strane, postoji latentna opasnost od grupa, kojima Jevreji nisu direktna meta. Grupe, koje propovedaju teorije zavere, često imaju i antisemitske stavove. Gorepomenuti eksces sa dr Konom je primer tome. Takođe smo vrlo obazrivi i na situaciju drugih ugroženih grupa, jer nas je iskustvo naučilo da to vrlo brzo možemo postati i mi”.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.