Četvrtak, 27.01.2022. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
LIGA EVROPE U FUDBALU

Ivanićevo fudbalsko majstortsvo

Pobedom nad bugarskim prvakom naš šampion obavio veliki posao ali ga glavni zadatak, ipak čeka u Bragi 9. decembra i borba za mesto koje obezbeđuje nastavak takmičenja u Ligi Evrope: Crvena zvezda – Ludogorec 1:0 (0:0)
(Фото Бета/Бранислав Божић)

Iako su mnoge predfudbalske radnje već uveliko ukazivale da Crvenoj zvezdi u goste dolazi opasan rival, koji se neće tako lako predati, bez velike borbe, mnogi su ipak verovali da naš šampion ima dovoljno snage za završni evropski čin kod kuće. I tako je i bilo. Pobeda je izvojevana na najteži mogući način, uz dosta truda i trčanja. Sada, još uvek nisu otklonjene sve brige oko eventualnog plasmana u novu fazu Lige Evrope, jer Crvenoj zvezdi posle pobede Midtjelanda bukvalno u poslednjem minutu nad Bragom, ostaje da 9. decembra u Portugaliji, u direktnom duelu sa favoritom, juri mesto i nastavak trke na proleće. Ko se mogao nadati da će mladi danski tim iz Herninga u samoj završniti do te mere zakomplikovati situaciju na tabeli da sada i oni ističu ozbiljnu kandidaturu da se domognu jednog od dva najbolja mesta u grupi...

Mladi Strahinja Eraković je u 55. sekundi imao idealnu priliku da svoj tim dovede u vođstvo. Pošto je domaćin odmah izvršio snažan pritisak ka golu protivnika, usledio je centaršut sa leve strane, lopta je išla pravo na mladog defanzivca Zvezde, Eraković je gornjim delom čela šutirao pa je lopta tako otišla koji santimetar iznad prečke. Zvezda je u ovoj veoma važnoj utakmici imala sjajnu podršku sa tribina, nekoliko hiljada mališana, mlađih od četrnaest godina, došlo je da bodri našeg prvaka. Taj „vetar u leđa” sa tribina dao je dodatnu snagu igračima. Sa druge strane i bugarski šampion je u ovom dvoboju imao svoju računicu.

Zvezda je dobro znala da ispred sebe ima ekipu koja ima bogato međunarodno iskustvo, da je Ludogorec posebno opasan u gostima, pa je otuda naš tim u početku delovao dosta oprezno. Posebno u odbrani, gde je nedostajao iskusni Degenek. Gosti su u Beograd stigli sa namerom da prekinu neugodnu seriju poraza. Ludogorec je na isteku pola časa igre izveo brz napad. Lopta je išla od igrača do igrača da bi na kraju Jankov snažno šutirao sa ivice šesnaesterca, ali je Milan Borjan sjajno intervenisao.

Opasni Sotiriu je zadavao dosta problema Zvezdinoj odbrani. Hitronogi napadač bugarskog šampiona je bio neko na koga je non-stop morao da motri iskusni Dragović, čime je ostali deo Zvezdine odbrane imao nešto lakši zadatak. Uglavnom, velika borba se vodila između dva šesnaesterca. Bila je to igra živaca, u kojoj su se tražili suptilni potezi, bez velikih grešaka. Zvezda je bila oslabljena neigranjem Luisa Dionija, koji čak nije bio ni u protokolu. Zapravo, Stanković je imao veoma „tanku” klupu za rezervne igrače, što je opterećivalo domaćina u ovako važnoj utakmici.

I onda kada su igrači čekali odlazak na odmor umalo da Zvezda povede u finišu prvog poluvremena. Ivanić se majstorski oslobodio čuvara, potom se odlučio da šutira iskosa sa leve strane i to sa nekih 35 metara. Očekivalo se da će Holanđanin Pat lako da uhvati loptu, jer mu je išla pravo u naručje. Ali,  mu je lopta nekako prošla ispod ruku, ali na njegovu sreću umesto u mrežu, završila je pored stative. U poslednjim sekundama prvog poluvremena Ivanić je imao divnu priliku da svoj tim dovede u vođstvo. Nakon lepog pasa sa Kataiem, najbolji fudbaler domaćina u prvom poluvremenu je izašao sam pred golom Ludogoreca, istina, nije imao baš najbolju poziciju za šut, a onda kada je udario loptu ona je pogodila spoljni deo mreže...

Milan Pavkov je u 55. minutu dobro namučio Serđa Pata, udarcem iz gotovo „mrtvog ugla”. Ali se Holanđanin na golu Ludogoreca nije dao prevariti. Zvezda je bila veoma strpljiva. Znao je naš tim sve slabosti svog protivnika, i onda kada su se gosti najmanje nadali usledio je gol za pamćenje. Lopta je nekako došla do Mirka Ivanića, koji je ispred sebe imao Plastuna. On ga je potom lako prevario i pošto je video da je Pat izašao sa gol linije usledio je neodbranjiv udarac: Crvena zvezda – Ludogorec 1:0!

Tragajući za novim rešenjima, za nešto mirnijom i staloženijom igrom u nastavku, Zvezda je u potpunosti uspela da kontroliše protivnika, koji se do kraja iz petnih žila trudio da domaćinu poremeti planove.

Stadion: „Rajko Mitić”. Sudija: Hoze Marija Sančez (Španija). Strelac: Mirko Ivanić 57. minut. Gledalaca: 21.814. Žuti kartoni: Srnić, Krstičić, Eraković (Crvena zvezda), Sotiriu (Ludogorec)

Crvena zvezda: Borjan 7 , Gajić 7, Eraković 7, Dragović 7,5, Pankov 7, Kanga 7 (od 82. Sanogo -), Petrović 6 (od 67. Krstičić 6), Srnić 7, Ivanić 8, Katai 6 (od 46. Ben 7), Pavkov 6 (od 81. Lazetić -).

Ludogorec: Pat 7, Pinas 6, Ikoko 7, Plastun 6, Terlev 6, Bađi 6 (od 87. Mitkov -), Gonsalves 6 (od 65. Makumana -), Jankov 6, Čibota 6 (od 77. Rotariu -), Despodov 7 (od 65. Manu -), Sotiriu 6,5.