Platforma „Sve je okej” za podršku mladima
Život u socijalnom karantinu, školovanje preko malog ekrana, embargo na druženje, izlaske, đačke ekskurzije, proslave rođendana, male i velike mature, bolest ili gubitak članova porodice – sve je to obeležilo život dece i adolescenata u prethodne dve godine, otkako je pandemija virusa korona postala nemilosrdni krojač naše svakodnevice. Zbog toga ne čude podaci izvedeni iz istraživanja Unicefa o uticaju pandemije kovida 19 na porodice u Srbiji, koji upozoravaju da se skoro svakom petom detetu i mladoj osobi pogoršalo mentalno zdravlje. Rezultati ove studije govore da je pandemija virusa korona ostavila najveće posledice na adolescente uzrasta od 13 do 17 godina, koji potiču iz porodica s nižim socioekonomskim statusom iz Beograda i drugih urbanih centara. Čak 44 odsto njih ima teškoće s koncentracijom prilikom učenja, a najčešći problem o kome roditelji izveštavaju jeste razdražljivost adolescenata.
Sve su to bili razlozi za osnivanje internet platforme „Sve je okej”, koja ima za cilj da mladima pruži relevantne i tačne informacije o mentalnom zdravlju i konkretne savete kako da pristupe postojećim uslugama i onlajn savetovanju. Rad ove platforme podržali su stručnjaci Unicefa, Omladinskog saveza udruženja OPENS, Nacionalne dečje linije i Instituta za mentalno zdravlje, a na njoj se mogu naći korisne informacije o problemima s kojima se mladi susreću i proverenim načinima za njihovo rešavanje. Platforma je namenjena mladima uzrasta od 13 do 24 godine, a u okviru nje dostupan je i „SOS centar”, odnosno linkovi ka telefonima institucija koje pružaju hitnu psihološku i psihijatrijsku pomoć mladima u krizi – Centra za prevenciju samoubistva i pružanja emocionalne podrške „Srce”, Klinike za psihijatrijske bolesti „Dr Laza Lazarević” i Nacionalne dečje linije. Platforma „Sve je okej” ujedno predstavlja i koristan izvor informacija za roditelje, nastavnike, socijalne radnike i sve osobe koji pružaju podršku mladima.
Kako u razgovoru za naš list navodi rukovoditeljka programa za razvoj adolescenata i mladih u kancelariji Unicefa u Srbiji Stanislava Vučković, adolescencija je najburniji period u životu mlade osobe, koji je pandemija virusa korona dodatno problematizovala i učinila veoma izazovnim.
– Kada su mladi u pitanju, važno je razumeti da su dnevne rutine i vršnjaci „čuvari” njihovog mentalnog zdravlja. Smeh, šala, razgovor i svaki oblik interakcije s drugarima vitalni su za razvoj mozga adolescenata, a dnevne rutine tipa odlazak i povratak iz škole, domaći zadaci, treninzi, druženje s vršnjacima i vreme provedeno s porodicom, pomažu im da se osećaju dobro u svojoj koži i duši. Pandemija kovida 19 preko noći je prekinula socijalne odnose koji su najvažniji u tinejdžerskom periodu i poremetila većinu njihovih dnevnih rutina– ističe Vučkovićeva.
Ona dodaje da je kriza izazvana koronom ogolila i digitalni jaz među učenicima i otkrila da postoji određeni procenat đaka koji nisu u stanju da pohađaju nastavu u onlajn formatu jer nemaju ni kompjuter ni pametni telefon.
– Sve su to razlozi zbog kojih se mentalno zdravlje dece i adolescenata pogoršalo, ne samo u našoj zemlji već i na celoj planeti. Otvoren razgovor jeste veoma važan za mentalno zdravlje mladih, ali oni retko kada traže pomoć od stručnih lica. Preko platforme „Sve je okej” mladi mogu 24 časa dnevno da dobiju pomoć stručnjaka za dušu, a mogu i da „četuju” s posebno obučenim savetnicima – naglašava Stanislava Vučković.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.