Ponedeljak, 21.04.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
PETO GODIŠNjE SAVETOVANjE JAVNIH BELEŽNIKA

Sve ostavine uskoro samo kod notara

(Фото А. Петровић)

Svi osnovni sudovi mogli bi uskoro da poveravaju javnim beležnicima objedinjeno sastavljanje smrtovnice i raspravljanje zaostavštine, rečeno je na petom godišnjem savetovanju javnih beležnika, koje je održano na Kopaoniku u prisustvu 150 notara iz cele Srbije.

Izmenama zakona bilo bi omogućeno da se sve ostavine odmah poveravaju javnim beležnicima tako da naslednici ne bi morali da čekaju nekoliko meseci da se završi procedura u sudu. Pored toga, najavljene su izmene i dopune Zakona o javnom beležništvu, koje bi unapredile postupak upisa u katastar nepokretnosti, a u pripremi je i platforma za digitalno arhiviranje dokumenata.

– Uspeli smo da za sedam godina postojanja javnog beležništva u Srbiji ostvarimo kontrolu pravnog prometa, povećanje pravne sigurnosti građana i rasterećenje rada pravosuđa. Siguran sam da ćemo u narednom periodu učiniti javnobeležnički sistem još efikasnijim. U toku je i nekoliko akcija u kojima neposredno komuniciramo sa građanima u nameri da im što više približimo našu delatnost i korist koju imaju od uspostavljanja javnobeležničkog sistema – rekao je predsednik Javnobeležničke komore Srbislav Cvejić i posebno zahvalio Ministarstvu pravde na podršci.

Cvejić je istakao da je na nedavnoj konferenciji Savezne notarske komore Nemačke u Berlinu, posvećenoj notarijatu u jugoistočnoj Evropi, ocenjeno je da javno beležništvo u Srbiji najviše napreduje.

Javni beležnici su na Kopaoniku razmenili iskustva iz svakodnevnog rada sa građanima, a savetovanju su prisustvovali i predstavnici Ministarstva pravde, Pošte Srbije, sudije apelacionih sudova iz Novog Sada i Kragujevca i profesori Pravnog fakulteta u Beogradu. Vršilac dužnosti direktora Pošte Zoran Đorđević predstavio je beležnicima detalje buduće platforme „e-notar” za arhiviranje dokumentacije i digitalizaciju javnobeležničke građe.

Komentari6
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Joca
Čita li neko ove komentare od poslanika ili članova Vlade. Gotovo svi notari su postali multi milioneri!!! Niko ne reaguje a oni se bogate, piskarajući koja kakva, uglavnom dokumenta bez pravnog značaja. Notar mi kaže : "Mi samo overavamo da su lica potpisala dokumenat, a ne interesuje nas šta u njemu piše". Tuga, zašto i kako se bogate.
alisa
to je stvarno losa vest. maltretiraju nas vec mesecima. kako stvari stoje imacemo najmanje tri rocista. notarski saradnici nam traze besmislene papire i dokaze. jedva smo jednom uspeli da razgovaramo sa notarom koji se slozio da ne moramo donosti dokumenta za cinjenice koje su potvrdjene u drugim zvanicnim dokumentima, itd. Molim da to objavite, skoro godinu dana nas vec maltretiraju a najmanje jos pola godine - samo da nabace sebi troskove. Ne znamo kome da se zalimo.
бг
и ви сте на листи протестних захтева, драги нотари
Zeka
ostavine ne smeju biti kod notara to je velika greška
Niko bitan
U julu 1997. smo podneli zahtev za ostavinsku raspravu mog oca. Pozvani smo u sud u septembru i sve smo završili na jednom ročištu. Platili smo i dobili smo rešenje. Majka mi je umrla u maju, kod notara je zakazano u novembru gde su mi "sastavili smrtovnicu". Sastavljali su je najviše 10 minuta i naplatili su mi 3.600 dinara, a ostavinska rasprava će biti kad me pozovu, verovatno za 2 - 3 meseca. 3,600 dinara je moja jedna i po dnevnica a neko je uzme za 10 minuta.
Земунац
2016. ми је умро отац. Поднео сам захтев за оставинску расправу. Све је одрађено у суду и наплаћено 1000 динара. Када ми је 2019. умрла супруга суд је предао нотару, код кога смо чекали пар месеци да само позове за састављање смртовнице, иако је сва потребна докумената за оставинску расправу имао. Наплатио 3600 динара. После неколико месеци поново је позвао сад на оставинску расправу и када је завршио наплатио је 7560 динара.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.