Ambiciozni planovi ansambla „Kolo”
Ansambl narodnih igara i pesama Srbije „Kolo” ne zna za predah. Još nisu sumirali utiske ni sa nedavno održanog petog Etno-samita „TradicijaNova” u Užicu, a članovi ovog renomiranog ansambla najavili su nove brojne aktivnosti. Nastavili su sa radom na igračkoj celovečernjoj predstavi „Sokolova pesma”, u saradnji sa kompletnom autorskom ekipom iz Mađarskog državnog ansambla „Mane”, koju će interpretirati umetnici „Kola”. Premijera se očekuje početkom maja 2022. godine. Paralelno sa radom na ovoj predstavi članove našeg nacionalnog ansambla već od 15. do 29. decembra čeka turneja po Crnoj Gori sa 10 koncerata u Podgorici, Tivtu, Herceg Novom, Kotoru, Baru, Kolašinu, Nikšiću, Bijelom Polju, Beranama i Mojkovcu.
‒ Radujemo se ovom izazovu, jer zbog pandemije nismo imali prilike mnogo da putujemo, a pogotovo ne sa ovako zahtevnim rasporedom izvođenja. Mogu da najavim još dve knjige koje su u završnoj fazi i uskoro izlaze iz štampe: „Pevačka praksa ansambla ’Kolo’”, autorke dr Sanje Ranković, kao i monografija o Bogdanki Bobi Đurić, dobitnici naše Nagrade za životno delo za 2020. godinu, koju piše dr Miloš Rašić. Pokrenuli smo i izdavačku delatnost. Posle „Knjige o plesu” Dunje Njaradi, fotomonografije „Kolo 70 godina kasnije”, elektronskog časopisa „Ka budućnosti” koji izlazi svakog meseca i ambicioznih agendi etno-samita, iz štampe je izašla i dugo očekivana monografija autorke Bogdanke Bobe Đurić „Olga Skovran – Kolo s ljubavlju” ‒ kaže za „Politiku” Vladimir Dekić, direktor ansambla „Kolo”.

To je prva knjiga koja se bavi likom i delom izuzetne Olge Skovran, utemeljivača ove vrste umetnosti na području bivše Jugoslavije. Izuzetna ličnost, velika koreografkinja čija dela i dalje fasciniraju i savremenog gledaoca, koja su i dalje aktuelna i avangardna, neprevaziđena, sjajna direktorka koja je od osnivanja ansambla „Kolo” čvrstom rukom i preciznom idejom gradila budućnost umetnosti narodne igre, pesme i muzike.
U produkcijskom smislu, navodi naš sagovornik, monografija je dvotomna, izuzetno opremljena i jedinstveno dizajnirana. Prvi tom je autorsko delo Bogdanke Đurić, a drugi tom predstavlja javnosti prvi put deo rukopisne zaostavštine Olge Skovran, njen rukom pisani materijal, izveštaje sa putovanja, kao i isečke iz njene sveske u kojoj imamo priliku da vidimo kako je stvarala sve one koreografije koje i danas cenimo.
Vladimir Dekić osvrnuo se i na nedavno održani peti Etno-samit „TradicijaNova” u Užicu.
‒ Posle pet godina i isto toliko održanih samita mogu da konstatujem da se ovaj skup, pored svoje jedinstvenosti u svetu, etablirao kao relevantna manifesticija u okvirima širim od regiona. Koncept koji smo osmislili, a koji podrazumeva tri programske linije: naučno-teorijsku konferenciju, kretivnu radionicu za umetnike profesionalnih ansambla i za publiku najzanimljivije festivalske večeri, uz izlete koji ne podrazumevaju samo turističke destinacije već i studijske posete, privlači pažnju svojim bogatim sadržajem, inspirativnim programima i pokreće teme koje sve učesnike podstiču na promišljanje budućnosti naše umetnosti ‒ priča Dekić i dodaje:
‒ Ove godine ugostili smo više od 250 učesnika iz osam zemalja koji su imali priliku da čuju naučne radove koji su podstakli dinamične, konstruktivne i sadržajne diskusije, da čuju na otvaranju argentinski tango koji se ne samo svira i igra već i peva u izvođenju ansambla „Libercuatro”, virtuoza na elektronskoj harmonici Petra Marića koji je na pravi način opravdao naziv samita zbog tradicionalnog instrumenta predstavljenog na nov način. Mogli su da vide predstavu „Slovo ljubavi” u produkciji Teatra „Vuk”, a izvođenju „Una saga Serbike”, čuju tradicionalni vokalno-instrumentalni program ansambla „Kolo” u čarobnoj atmosferi Stopića pećine, odnosno da pogledaju dramsku predstavu Narodnog pozorišta Užice „Boli kolo” Dimitrija Kokanova, kao i nastup Ansambla narodnih igara i pesama Slovačke „Sluk”.…
Naredni, šesti Etno-samit „TradicijaNova”, najavljuje Dekić, biće održan od 31. oktobra do 7. novembra 2022. godine u okviru zvaničnog programa Kulturne prestonice Evrope u Novom Sadu.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.