Rohindža izbeglice traže od Fejsbuka 150 milijardi dolara odštete
Na stotine Rohindža izbeglica, muslimanskog plemena iz Mjanmara, tužilo je društvenu mrežu Fejsbuk zbog širenja govora mržnje protiv njih. Kolektivne tužbe podnete su u Sjedinjenim Američkim Državama i to sa zahtevom za odštetu od 150 milijardi dolara, prenosi Bi-Bi-Si.
Podnosioci tužbe tvrde da je jedna od najpopularnijih društvenih mreža tolerisala verbalno nasilje protiv ove ugrožene manjine i godinama dopuštala širenje mržnje i opasnih neistina na njihov račun.
Kolektivna tužba tereti kompaniju Marka Zakerberga da je zarad prodora na tržište Mjanmara bila spremna da trguje životima Rohindža. U prilog tome, navedene su pojedine objave u kojima se direktno poziva na uništenje pripadnika ovog naroda, kao na primer „polijte ih gorivom i zapalite, da brže sretnu Alaha”.
Bi-Bi-Si je imao uvid u pismo koje je jedna britanska advokatska kancelarija, u ime Rohindža, pisala Fejsbuku, a u kojem se navodi da su algoritmi društvene mreže pojačavali govor mržnje protiv ove etničke grupe, da firma nije angažovala moderatore koji poznaju političku situaciju u Mjanmaru, zatim da nisu brisali objave i korisničke naloge koji su podsticali nasilje protiv Rohindža i da nisu preduzeli ništa uprkos upozorenjima humanitarnih organizacija i medija.
Fejsbuk u Mjanmaru ima više od 20 miliona korisnika kojima je ova mreža jedan od glavnih izvora informisanja. Američka kompanija je već pre tri godine priznala da nije učinila dovoljno da spreči širenje govora mržnje protiv ovog muslimanskog plemena.
Razmatrajući mogući ishod tužbe, pojedini analitičari smatraju da uprkos tome što je Fejsbuk po američkim zakonima prilično zaštićen od odgovornosti za objave svojih korisnika, to nije slučaj sa pravom Mjanmara koje bi ovde moglo da prevagne.
Posle izbijanja sukoba između državnih vojnih snaga Mjanmara i paravojnih formacija diskriminisanih Rohindža muslimana 2017. godine, više od milion pripadnika ove manjine napustilo je zemlju i našlo utočište u izbegličkima kampovima u susednim državama, najviše u Bangladešu.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.