Rekordna inflacija u Americi
VAŠINGTON - Podaci o rastu indeksa potrošačkih cena u Sjedinjenim Američkim Državama ne pokazuju signale skorog smirivanja inflacije. U novembru su cene porasle za 0,8 odsto u odnosu na prethodni mesec i 6,8 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine, što je najveći rast cena od 1982. godine.
Rasle su cene svih dobara koja ulaze u indeks potrošačkih cena.
Rast cena hrane iznosi 6,1 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine, što je najveći rast od 2008. Energija je poslednjih 12 meseci poskupela 33,3 odsto, a rast cene automobilskog goriva od 58,1 odsto je najveći od aprila 1980. i Druge naftne krize.
Cene ostalih roba osim energije i hrane su porasle 0,9 odsto na mesečnom i 9,1 odsto na godišnjem nivou. Nova vozila su poskupela 11, 1 odsto, a polovna vozila 31,4 odsto. Stanovanje je poskupelo 3,8 odsto, a zdravstvena nega 2,1 odsto.
Ukupni mesečni rast indeksa potrošačkih cena od 0,8 odsto i godišnji od 6,8 odsto je u skladu s očekivanjima analitičara. Izgleda da su berze već ugradile inflaciju u svoje prognoze, pa nije bilo negativne reakcije cena deonica.
Znakovi inflacije su se pojavili već početkom godine kako je ekonomija počela postepeno da se oporavlja kovid-19 krize. Do aprila je godišnja inflacija porasla na 4,2 odsto, a tokom leta se zadržala na oko 5,4 odsto.
U oktobru je bila iznad šest odsto, a kako se godina primiče kraju, sve je izvesnija inflacija na nivou godine od sedam odsto, koliko nije iznosila od kraja 70-ih i Druge naftne krize, preneo je portal Indeks.
Подели ову вест





Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.