Pod težinom snega stradalo uglavnom zdravo drveće
„Zelenilu – Beograd” je od nedelje do juče do 14 časova zbog izvaljenog i polomljenog drveća, ali i grana obrušenih na ulice, trotoare, vozila… upućeno 1.700 prijava. Ekipe ovog preduzeća uspele su da uklone 1.437 snegom oštećenih stabala. Ovog puta pod teretom „bele kape” uglavnom je stradalo zdravo drveće. To ne čudi jer, kako kažu stručnjaci „Zelenila”, krošnje pod ovako teškim i vlažnim snegom kakav je sad bio trpe opterećenje veće od jedne tone.
– Za polomljena i oštećena stabla na površinama koje održava naše preduzeće dobili smo od nedelje do juče 1.244 prijave, a na privatnim parcelama i onima koje nisu u našem održavanju 193. Ljudi su nas najviše zvali jer su grane ili stabla oštetili automobile, fasade, klima-uređaje, gelendere na spoljašnjim stepeništima… Na površinama u našem održavanju zabeleženo je 177 slučajeva sa načinjenom štetom, a na ostalim površinama 26 – kaže Mirjana Obućinski, iz JKP „Zelenilo – Beograd”.
Ukoliko je, prilikom pada stabla ili grane, došlo do materijalne štete ili telesnih povreda, neophodno je da građani pozovu „Zelenilo” na broj telefona 2630-506, gde će dobiti precizna uputstva u koju radnu jedinicu preduzeća je potrebno da se jave (u zavisnosti od lokacije), kako bi se sačinio zapisnik o nastaloj šteti.
Taj zapisnik predaje se Komisiji za procenu štete u Ulici Rajkova broj 15, Novi Beograd, gde oštećeni podnosi zahtev za nadoknadu štete u pisanoj formi. Komisija za procenu štete popunjava obrazac prijava štete iz osnova osiguranja od odgovornosti i oštećeni se sa kompletnom dokumentacijom upućuje u Akcionarsko društvo za osiguranje koje u najkraćem roku nadoknađuje štetu.
Nadoknada štete vrši se samo u slučajevima u kojima je uzrok štete stablo za koje je na osnovu redovnog programa održavanja nadležno JKP „Zelenilo – Beograd”.
U prethodnih nekoliko dana sneg je uglavnom lomio zdravo drveće. Uzrok za to može se naći u vremenskim neprilikama. Prvo je pre snega padala jaka i uporna kiša koja je raskvasila zemlju i natopila stabla i grane. Potom je pao sneg, i to onaj teški sa puno vlage u sebi, i bukvalno se „zalepio” za drveće. Svi koji su pokušali da ga stresu sa stabala i uklone ispred kuća i sa trotoara shvatili su s čime su se uhvatili ukoštac čim su u ruke uzeli lopatu.
Polomljena i izvaljena stabla sa trotoara i kolovoza radnici „Zelenila” su uklonili i odvezli u „Biobazu” gde se prerađuje sav biološki otpad (oblovina, granjevina, lišće, koševina) sa javnih zelenih površina. Tamo se radi selekcija krupnijih delova stabala i grana koja imaju upotrebnu vrednost za ogrev i koriste se za grejanje objekata (staklenika) za proizvodnju sadnog materijala, dok se sitnije grane prerađuju u biodrobilicama. Dobijena drobljena masa koristi se na javnim zelenim površinama za malčiranje sadnica da bi se one na taj način zaštitile od korova i isušivanja zemljišta.
Zeljasti delovi stabla, lišće, kao i koševina se kompostiraju pri čemu se dobija supstrat koji služi za prihranu ispošćene i nekvalitetne zemlje. Dobijeni kompost koristi se u procesu proizvodnje ukrasnih biljaka, ali i na javnim zelenim površinama kao kvalitetan i hranljivi supstrat.
Veći snegolom bio pre tri godine
Još nije ni stupila na tron, a zima nas je već zasula snegom. Očekuje se da ga bude još. Ali nije samo ovaj decembar počeo snegom. Bilo ga je ranijih godina, a mnogi se sećaju 2018. kada je zabeleženo još više polomljenih stabala u gradu nego sada. Tada je samo za jedan dan – 18. decembra prijavljeno 1.500 oštećenja na drveću. A sneg je tada neprekidno padao tri dana.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.