Da li je Brisel izgubio veru u briselski dijalog
Priština nije zainteresovana za rešavanje konkretnih životnih problema građana i veliko je pitanje da li će i kada uslediti nastavak dijaloga sa Beogradom. Privremene pokrajinske institucije su uprkos Briselskom dogovoru juče ponovo, po šesti put, zabranile ulazak glavnom pregovaraču Petru Petkoviću ulazak na Kosovo i Metohiju. To je još jedan dokaz da Priština ne želi da razgovara sa Beogradom o bilo čemu. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da je zabrinut za buduće poteze Prištine i da za sada nema ni najave da će dijalog sa Prištinom u Briselu biti nastavljen.
Da novi sastanak dve strane u Briselu nije ni na vidiku potvrdio je i portparol EU Peter Stano koji je 6. decembra izjavio da je preduslov za održavanje narednog sastanka spremnost strana da se dogovore o konkretnim rezultatima za dobrobit svojih građana. „Nedavni kontakti visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost Đuzepa Borelja i šatl diplomatija Miroslava Lajčaka, pokazali su da u ovom trenutku ne postoji takva spremnost”, naveo je Stano.
Povod za ovakvu izjavu bio je rezultat šatl diplomatije, specijalnog izaslanika EU za dijalog Lajčaka koji je krajem novembra posetio Beograd i Prištinu pokušavajući da organizuje novu rundu razgovora na najvišem političkom nivou. Posle apsurdnih Kurtijevih zahteva, Lajčak se vratio obeshrabren, a šta je konkretno rekao moglo se čuti pre nekoliko dana kada su iz Prištine počele da stižu zapaljive i antisrpske izjave. Najdalje je otišla Donika Gervala, koja je zvanični Beograd i predsednika Vučića optužila da su izvor nestabilnosti u regionu. Svega nekoliko dana ranije Kurti je, bez ikakvih osnova, napao zvanični Beograd da ne želi da se rasvetli sudbina nestalih, iako Beograd insistira na ovoj temi tokom svake runde dijaloga. Sve to je učinjeno s namerom da Priština sa sebe skine odgovornost za zastoj u dijalogu i za drastično povećan broj incidenata nad Srbima na KiM ove godine.
Austrijski poslanik u Evropskom parlamentu Lukas Mandl u intervjuu za „Albanijan post” je rekao da sumnja da Lajčak može da postigne konačno rešenje do kraja mandata, zbog čega traži da se u ovaj proces uključi predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen. Izrazio je sumnju da će Lajčak do kraja mandata bilo šta postići, ukoliko ne bude mogao uskoro da predstavi rezultat EP državama članicama i komisiji.
A ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko izjavio je da mogućnost rešenja pitanja KiM postoji samo na liniji dijaloga i naglasio da u tom cilju i lično insistira da EU učini što veći pritisak na Prištinu da se ispune obaveze preuzete iz sporazuma koji je potpisan u Briselu, posebno o Zajednici srpskih opština. „Ako želja postoji da dođe do napretka, neophodne su pre svega realizacija dogovora i fokus na konkretna pitanja bez preuranjenih razmišljanja štetnih po konačno rešenje sporazuma, da ne govorimo o tome da Priština traži nezavisnost, jer svaki čovek koji zna realnost, zna da je to nemoguće”, rekao je Bocan-Harčenko pre dva dana na predavanju „Rusko-srpsko strateško partnerstvo i situacija na Balkanu”.
Petru Petkoviću vlasti privremenih institucija u Prištini ni juče nisu dozvolile da poseti KiM (Foto Kancelarija ѕa KiM)
Da se u južnoj srpskoj pokrajini zaoštrava situacija skrenuo je pažnju predsednik Vučić koji je na otvorenoj sednici Vlade Srbije u utorak uveče kazao da su vlasti u Prištini navele da neće dozvoliti održavanje referenduma 16. januara na teritoriji KiM, odnosno da neće dozvoliti Srbima na Kosovu da glasaju. „Mi ćemo razgovarati sa Briselom da se građanima srpske nacionalnosti omogući da glasaju. Ali oni odbijaju svaku vrstu dijaloga, čak i o nestalima, i odbijaju da primene sporazum o ZSO. Mi njima ne pravimo probleme i puštamo sve njihove zvaničnike u centralnu Srbiju. Ponašamo se odgovorno i ozbiljno, ali oni ne puštaju ni (direktora Kancelarije za KiM) Petra Petkovića ni druge naše zvaničnike”, rekao je Vučić na sednici vlade.
A direktoru Kancelarije za KiM Petru Petkoviću vlasti privremenih institucija u Prištini juče su ponovo zabranile da poseti Kosmet. To je šesti put od početka godine da mu je zabranjen ulaz gde je trebalo da prisustvuje slavi u manastiru Devič, obiđe Bogosloviju u Prizrenu i poseti povratničku porodicu Gligorijević u selu Novake. Ovoga puta vlasti u Prištini su otišle korak dalje u kršenju sporazuma, jer čak ni mejlom nisu obavestili Beograd da se poseta onemogućava, već su to učinili na samom prelazu Jarinje. „Zabrana samo pokazuje da Kurti gazi sve sporazume koji su postignuti u Briselu i da njemu apsolutno nije do normalizacije odnosa Beograda i Prištine. Ako glavnom pregovaraču u Briselu sa srpske strane zabranjuju ulaz na prostor Kosova i Metohije, jasno je onda kako se tek odnose i ponašaju prema Srbima koji žive na KiM i koji zbog takve antisrpske politike Kurtija ispaštaju gotovo svakog dana”, istakao je Petković.
Za razliku od Prištine, Beograd poštuje sporazume iz Brisela zbog čega je danas odobrio zahtev članici Kurtijevog kabineta da poseti Bujanovac i Preševo. „Beograd se ponaša odgovorno i mi poštujemo sve sporazume. Tako smo i danas odobrili ulazak članu Kurtijevog kabineta u Preševo i Bujanovac, jer poštujemo i sporazum o slobodi kretanja i sporazum o zvaničnim posetama, što jasno pokazuje da mi želimo normalizaciju odnosa, mi želimo da gradimo mir, mi želimo bolje odnose, jer je to ključ za mir i stabilnost na prostoru zapadnog Balkana, u Srbiji jer će ti bolji odnosi obezbediti mir našim ljudima na KiM”, zaključio je Petar Petković.
Ragmi Mustafa: Ne znam razlog otkazivanja Gervaline posete
Inače, Ministarstvo spoljnih poslova privremenih prištinskih institucija tvrdi da je Beograd navodno zabranio resornoj ministarki Doniki Gervali da poseti Preševo, Bujanovac i Medveđu, prenosi Kosovo onlajn pisanje „Reporterija”. Navodi se da je Gervala planirala da poseti Preševo, Bujanovac i Medveđu, ali da je njena poseta otkazana. „Tražili smo dozvolu. Poseta nije dozvoljena zbog nefer igara Beograda. Pokušaćemo sa novim terminom”, navodi se u saopštenju. Prema pisanju portala „Bujanovačke”, Gervala je imala dozvolu srpskih vlasti da poseti Bujanovac, ali da je „poseta otkazana”. „Zaista ne znam šta je razlog za otkazivanje posete, niti da li je ministarka dobila dozvolu”, rekao je predsednik Nacionalnog saveta Albanaca Ragmi Mustafa.
Kancelarija za KiM saopštila je da su netačni navodi da Beograd nije dozvolio posetu Gervale Švarc. U saopštenju se podseća da se, prema sporazumu, svaka poseta između zvaničnika Beograda i Prištine smatra odobrenom ukoliko eksplicitno nije zabranjena dopisom, i da je zahtev Gervale Švarc tretiran pozitivno. O tome, kako se ističe, svedoči i mejl kojim prištinski oficir za vezu danas zahvaljuje oficiru za vezu Beograda povodom odobravanja posete.
Vladislav Jovanović: Pritisci na Beograd u trouglu
Bivši ministar inostranih poslova Jugoslavije Vladislav Jovanović kaže da zapad održava trougao Bosna–Kosovo–Srbija sa najvažnijim ciljem da Beograd disciplinuju i vrate u pređašnje, poslušno stanje. Za „Politiku” kaže da je cilj da Srbija bude kriminalizovana i oslabljena i na taj način da bude rešen problem na Balkanu. „Zapad to radi paralelnim akcijama napadajući Dodika koji traži da se vrate oduzeta ovlašćenja koja je imala Republika Srpska po Dejtonskom sporazumu, dok ih kosovski problem ne interesuje mnogo i puštaju da se stvari odvijaju kao i do sada, jer očekuju da će Srbija na kraju da prihvati sve što se od nje traži u oba slučaja. Zapad ne želi rešavanje ovih problema već da se Srbija natera da što pre prihvati stanje koje su oni stvorili – da prizna Kosovo i time prestane da postoji kao faktor zabrinutosti na Balkanu”, kaže Jovanović.
Navodi da opstrukciju nastavka dijaloga sa Beogradom ne bi pridavao Prištini i da je Kurti samo izvođač radova gde se nalagodavci nalaze na drugim stranama i normalno je da tolerišu takvo ponašanje kosovskih Albanaca. „Tu pre svega mislim na Vašington, ali i London i Berlin su tu da pomognu i imenovanje specijalnih izaslanika za ovaj region je zato važno jer njima dugoročno vreme ne ide u prilog”, dodaje Jovanović.
Ipak, ovaj iskusni diplomata ne očekuje da će pregovori Beograda i Prištine dobiti na ubrzanju, jer, kako kaže, to sada ne odgovora Zapadu. „Postoji velika razlika u tome zašto se pristupa dijalogu. Dok Beograd želi da rešava konkretne životne probleme i da razgovor bude posvećen poboljšanju života srpskog življa i rešavanju praktičnih pitanja oko kontakata i saradnje nas i Prištine, međunarodni zapad to ne interesuje, kao ni Prištinu. Za njih se dijalog vodi samo kao nešto što će dovesti do uzajamnog priznanja”, zaključuje Vladislav Jovanović.
Grejanje na Kosmetu „na šljive”
Poslanik Demokratske partije Kosova Bekim Hadžiu izjavio je da svakim danom sve više građana primećuje nesposobnost vlade Kurtija, prenosi Klan Kosova. Ironično je kritikovao zahteve ministarke privrede Artane Rizvanoli da se štedi struja. Kako je naveo Hadžiu, građani doživljavaju kao šalu izjave u vezi sa aktuelnom situacijom sa električnom energijom i pozive da se ne greju na struju, ni na drva, ni na ugalj, pelet... „Na šta onda da se grejemo, na semenke od šljive?”, ironično je upitao Hadžiu.
Подели ову вест








Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.