Zbog visoke inflacije nema realnog rasta penzija
Penzioneri koji željno čekaju da im se od Nove godine prinadležnosti povećaju za 5,5 odsto izgubili su unapred bitku sa inflacijom, jer je međugodišnji rast cena na malo zaključno sa oktobrom već 7,5 procenata, tako da realnog rasta penzija neće biti.
Razlog za to je što država nije imala sluha da u međuvremenu izmeni „švajcarsku formulu” i spreči upravo ovaj scenario, daljeg obezvređivanja primanja, kaže Milan Nenadić predsednik Saveza penzionera Vojvodine. Time se još jednom potvrdilo ono što je ovoj višemilionskoj populaciji sredinom godine predočeno kroz strategiju vlade koju je analizirao i Fiskalni savet Srbije, da u naredne tri godine nema promene načina indeksacija penzija. Objašnjenje za to je da se na ovaj način jedino može sačuvati održiv penzijski sistem.
– Inflacija će možda do kraja godine biti i veća. Očekuje se da rast zarada bude nekih osam odsto, tako da kada se sve to ukalkuliše u postojeću „švajcarsku formulu” penzioneri nemaju baš mnogo razloga za optimizam. Ako imate samo podatak da su cene neprerađene hrane porasle za 20,7 odsto, svežeg povrća i mesa za 22,8, a voća za 18 procenata, jasno je koliko čega od ovog navedenog neko s prosečnom penzijom može da kupi – objašnjava Nenadić.
Navodi da mu nije jasno da nadležni nisu imali baš toliko sluha da izađu u susret predlozima Saveza penzionera Srbije, Vojvodine, ali i drugih penzionerskih udruženja koji su im sve ovo predočila na vreme. Napominje da ni bilo kakva jednokratna pomoć od 100 evra ili narednih 20.000 dinara, ne može dugoročno da popravi položaj penzionera, jer su penzije realno mnogo pale. Jedini lek prema njegovom mišljenju je da se formula za usklađivanje penzija što pre izmeni i da u većem procentu prati rast zarada, odnosno ono što se odavno predlaže 70 prema 30 umesto sadašnjih 50 prema 50 odsto.
Nije mu pravo ni što su ovih dana nadležnima puna usta imovine, a niko ne govori o imovini penzionera koja im je pre četiri godine oduzeta kroz umanjenje prinadležnosti. Penzija je takođe imovina svakog penzionera i država treba da zna da se od tog predloga vraćanja umanjenih prinadležnosti sigurno neće odustati.
Milan Grabundžija, predsednik Udruženja sindikata „Nezavisnost” kaže da smo „od nikada većih penzija” došli do toga da je učešće prosečne penzije u prosečnoj zaradi oko 45 odsto za sve kategorije penzionera, a zakonski one ne bi trebalo da padnu ispod 50 procenata.
– Priče da će se izmeniti „švajcarska formula” kako bi se zaustavilo dalje obezvređivanje prinadležnosti neće proći dok vlada ne bude imala poštenu nameru da to uradi. Mi već dugo slušamo da način indeksacije mora da se menja, a onda dobijemo zvaničan dokument iz kog se čita da će u naredne tri godine biti sve isto i da izmene formule nema – navodi Grabundžija.
Naglašava da ih to, međutim, neće obeshrabriti da nastave razgovore s ministarkom rada koja im je nedavno obećala da će sve probleme preneti ministru finansija.
Jovan Tamburić, predsednik Udruženja sindikata penzionisanih vojnih lica kaže da je tačno da je inflacija pojela penzije. Dodaje da će to biti tako sve dok se one budu usklađivale s rastom zarada i sa zakašnjenjem od 14 meseci. Jedino što može da promeni situaciju je da se primanja najstarijih ubuduće usklađuju na pola godine.
Prosečan iznos penzije u oktobru 2021. iznosio je 29.382 a u januaru je bio 29.378 dinara. Prema statističkim podacima fonda prosečno učešće svih penzija u prosečnoj zaradi palo je na 45 odsto. Pojedinačno gledano učešće prosečne zarade u prosečnoj penziji zaposlenih je najveće 48 procenata, ali je i to ispod propisanih 50 odsto. Samostalcima penzija u prosečnoj zaradi učestvuje sa 43,2 procenta, a poljoprivrednicima s 19,4.
Nenadić napominje da nešto malo znači što penzioneri koji imaju prosečne penzije primaju oko pet odsto više, ali im to ne ulazi u osnovicu za obračun, već je vrsta socijalnog davanja. Što se više približavaju penziji do 34.000 dinara ovaj procenat od pet odsto je niži.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.