Srpska započela proces povratka na izvorni Dejton
Od našeg stalnog dopisnika
Banjaluka – Zaključci Skupštine RS od 10. decembra o povlačenju Republike Srpske iz pravosudnih institucija BiH biće sprovedeni u narednim nedeljama, najavili su zvaničnici tog entiteta. To se odnosi pre svega na povlačenje iz zajedničkog tela koje bira sudije i tužioce – Visokog sudskog i tužilačkog saveta (VSTS) BiH, na čiji se rad godinama iznose brojne primedbe, i to ne samo iz Banjaluke.
„U Ustavu BiH ne piše da BiH ima pravo na sud i tužilaštvo. To znači da je neustavno, i ako se neko poziva na parlament, onda bi morao da objasni dve stvari. Jedna je da visoki predstavnik ne može biti predlagač parlamentu i druga, ako u Ustavu piše da BiH nema pravo na pravosuđe, kako je moguće da parlament BiH krši Ustav i donese takav zakon”, pita Milorad Dodik, srpski član Predsedništva BiH.
On kaže će Srpska u januaru doneti set zakona kojima vraća pravosuđe u svoju nadležnost. Naime, planirano je reuspostavljanje takvog VSTS na nivou entiteta. Dodik najavljuje i suspenziju ingerencija Suda BiH i Tužilaštva BiH na teritoriji RS, nakon što su po nalogu tih institucija počela saslušanja političara i izuzimanje dokumentacije iz stranaka i institucija u Srpskoj. Reč je o istražnom procesu koji je započelo tužilaštvo zbog navodnog napada na ustavni poredak. Zbog opredeljenja Srpske da reuspostavi vlastito telo za izbor sudija i tužilaca u tom entitetu, kao i započetog procesa vraćanja ostalih ustavnih ingerencija, iz Sarajeva traže da stranci zauzdaju Dodika, ili će, kako je rekao hrvatski član Predsedništva BiH Željko Komšić, to uraditi oni.
Profesor međunarodnih odnosa na FPN u Banjaluci Željko Budimir izjavio je za banjalučke medije da su opasne Komšićeve poruke, a ne politička borba Srpske za ono što joj je dato Ustavom. Predstavnici Bošnjaka tvrde da je potezima RS ugrožen mir, a od tužilaštva traže da procesuira zvaničnike tog entiteta zbog „podrivanja Ustava”. Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov ocenio je kao neosnovane izjave da su aktivnosti RS pretnje miru, te ukazao da se „prevaziđena institucija visokog predstavnika pretvorila u izvor problema”.
„Zabrinuti smo zbog neviđenog pada nivoa međuetničkog dijaloga i poverenja u zemlji tokom celog postkonfliktnog perioda. Prema našem mišljenju, to je povezano s intenziviranjem spolja podržanih pokušaja revizije dejtonske etno-administrativne arhitekture u korist unitarizacije i centralizacije BiH na štetu ustavnih ovlašćenja konstitutivnih naroda i entiteta”, rekao je Lavrov za „Oslobođenje”.
Skupština RS je početkom meseca povukla saglasnost na uspostavljanje zajedničkih organa BiH u oblasti odbrane, pravosuđa, indirektnih poreza i najavila donošenje zakona u republičkom parlamentu kojima će ingerencije za te oblasti biti vraćene na entitetski nivo. Iz Sarajeva minulih nedelja dolaze političke pretnje, ali ništa ne ukazuje na to da u bošnjačkoj političkoj eliti postoji spremnost za razgovor, koji je RS zatražila, nudeći pre donošenja konačnih odluka šansu da se tri naroda dogovore o rešenjima koja bi za sve bila prihvatljiva. Predsednik VSTS BiH Halil Lagumdžija rekao je da je dobio bezrezervnu podršku za rad VSTS od Johana Zatlera, šefa Delegacije EU, i Ketrin Kavalec, šefice Misije OEBS-a.
Na optužbe da Banjaluka navodno podriva ustavni poredak, iz RS odgovaraju da nemaju nameru da krše Ustav, već upravo suprotno. Srpski predstavnici u zakonodavnim institucijama u BiH – predsednik Skupštine RS Nedeljko Čubrilović, nekadašnji predsednici parlamenta Srpske i predsedavajući oba doma Parlamentarne skupštine BiH iz Srpske – potpisali su juče u Banjaluci izjavu o nepristajanju na kršenje Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH i odbrani demokratskih vrednosti i načela parlamentarizma u BiH. U izjavi koju je parafiralo petnaestak potpisnika navodi se da su neprihvatljivi dosadašnji oblici intervencije međunarodnih predstavnika, koji su učinjeni suprotno mirovnom sporazumu, pa se njihove posledice odbacuju kao izraz protivpravnog i nedemokratskog delovanja. Podseća se, između ostalog, da su predstavnici međunarodne zajednice 25 godina kršili ljudska prava, narušavali ustavno uređenje BiH, nametali zakone, i time razbili svaku priliku za razvoj prijateljskih odnosa među narodima. U izjavi se izražava spremnost za dijalog sa svim stranama i poziva na razgovor. Čubrilović je rekao da su potpisnici izjave zabrinuti za aktuelne političke procese u BiH i podsetio da su nametnuti zakoni visokih predstavnika i prenošenje nadležnosti na nivo BiH bili mimo Ustava.
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.