Imunitet na mračnjaštvo
Nadam se da naši narodi imaju dovoljno duboke imunološke odbrambene sisteme, poručio je ovih dana Vladimir Putin. Ali nije to bio strah od omikron soja korone koji kruži planetom i uveliko izaziva jezu među preumornim Zemljanima. Opaska ruskog predsednika odnosila se na jednu drugu, kako on veruje, pošast, koja takođe predstavlja veliku pretnju čovečanstvu – negiranje polova.
„Ako neko misli da su žena i muškarac jedno te isto, u redu. Ali postoji zdrav razum”, rekao je Putin, uveren da Rusi imaju duhovnu kulturu i „moralnu zaštitu od takvog mračnjaštva”.
RAKETE KUCAJU NA KUĆNA VRATA: Prvog čoveka Rusije, međutim, mnogo više od „jednopolnosti” brine što su im američke rakete na pragu, nikada bliže.
„Zar je preterani zahtev da se pored nas ne postavljaju udarni sistemi? Kako bi reagovali Amerikanci da na granicu s Kanadom ili Meksikom postavimo rakete? I zar između Meksika i SAD nikada nije bilo teritorijalnih pitanja?”, pitao je Putin iako je zasigurno znao odgovor na sva ta pitanja.
Retorika, ali i prst na obaraču doveli su situaciju u vezi s Ukrajinom do usijanja. Čini se, međutim, da su obe strane ipak spremnije da sednu za pregovarački sto. Tako će, gotovo sasvim izvesno, Putin i Bajden ponovo razgovarati u januaru, drugi put za mesec dana. U međuvremenu, zapadni mediji izveštavaju da satelitski snimci govore o gomilanju ruske vojske na Krimu, Rusi hapse špijune u svojim redovima, a u ukrajinskom gradu Lavovu bačen je „Molotovljev koktel” na zgradu ruskog konzulata.
KAD SU KOMŠIJE I NAJBOLjI PRIJATELjI:U takvoj situaciji, sasvim prirodno, saveznici moraju da zbijaju redove i zajednički razvijaju strategiju suprotstavljanja neprijatelju. U onom delu njihovog virtuelnog razgovora koji je bio dostupan javnosti Putin je svom kineskom kolegi Si Đinpingu kazao kako su rusko-kineski odnosi primer dobre međudržavne saradnje za 21. vek. Dogovorili su i susret uživo, što je za kineskog lidera presedan jer se od početka pandemije nije sreo ni s kim „tet a tet”.
Putinov put na otvaranje Zimskih olimpijskih igara u Pekingu, u februaru naredne godine, i te kako je ruka prijateljstva Pekingu jer se Kina suočila s diplomatskim bojkotom Igara pod optužbom za kršenje ljudskih prava u provinciji Sinkjang. Osim Putina, za sada se još jedino Emanuel Makron usudio da prkosi američkoj politici prema Kini i najavio je svoj dolazak u Peking.
ZIMA, ZIMA, KO JE KRIV: Rusija se, međutim, nije našla na optuženičkoj klupi samo zbog Ukrajine. Spočitava joj se i da će Evropljani zbog nje cvokotati u svojim domovima ove zime. Cene gasa su skočile u nebo jer ga nema dovoljno, optužuje se „Gasprom” da ne isporučuje tražene količine, dok se strah od ledenih dana koji stižu nadvija nad Evropom.
Putin odbija i ove kritike i poručuje Evropljanima da se raspitaju kod svojih zvaničnika šta to diže u nebo iznose na njihovim računima. Kako tvrdi šef Kremlja, sibirski gas se preprodaje, na njemu se višestruko zarađuje i na kraju taj skupi gas završava u Rusiji. Takav biznis, kaže Putin, može akterima doneti zaradu od oko 900 miliona dolara. A istovremeno ga nema za domaćinstva u Nemačkoj, Francuskoj, Velikoj Britaniji i javno se upire prstom u „zlu Rusiju”.
Istovremeno, cevi gasovoda „Severni tok 2” su još prazne. Novi nemački kancelar Olaf Šolc upozorava da ne treba voditi političke igre oko ovog švajcarsko-nemačko-ruskog projekta. I u Americi je ovaj gasovod predmet političkog potkusurivanja između onih koji se protive i onih koji su za sankcije graditeljima gasovoda.
KRAJ ILI POČETAK – PITANjE JE SAD:Preplašeni svet se ubrzano ponovo zavlači u domove zbog nadirućeg novoj soja korone. Čak je i Bil Gejts šokiran – otkud sad to kada je već uplatio letovanje? Ipak, predviđa, odahnućemo 2022. godine. Nazire se kraj koroni. Do sada je, pokazalo se, bio mnogo dobar prognozer, najavljivao je šest-sedam vakcina mnogo pre nego što su izumljene. Stigli smo do četvrte doze.
Naučnici, virusolozi, nisu sigurni kao on. Zapravo, više nema pouzdane informacije da li je omikron smirivanje pandemije ili, naprotiv, pošto se širi mnogo brže nego prethodni delta soj, nova pošast kojoj nema kraja. Da li je opasniji nego oni „alfabećani” pre njega i, što je najvažnije, da li su vakcinisani zaštićeni, malo, dovoljno, nimalo...? Na sva ova pitanja dobijamo istovremeno odgovor i da i ne. Najviše su frustrirani oni koji su proslavili pobedu nad koronom, vakcinisali se, svojim građanima poručili da slobodno izlaze i druže se, a onda posle te „normalnosti” opet pali pod „ključ”.
Neki su, poput Norveške, digli i vojsku protiv nevidljivog neprijatelja. Kada ćemo proglasiti pobedu ili pak primirje s virusom, ipak ne zna sigurno ni sam Gejts.
Подели ову вест





Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.