Života piše u 98. godini života
Užice – Na promociji nove knjige „Užički kraj od jeseni 1944. do završetka Drugog svetskog rata 1945. godine”, u ispunjenoj sali gradske kuće u Užicu razlegao se aplauz. Upućen autoru te knjige dr Životi Markoviću. Doajenu istoriografije užičkog kraja, koji je u svojoj 98. godini imao snage, znanja i volje da sačini i objavi ovo obimno delo. Te da o napisanom, glasno i jasno govori bezmalo pola sata na promociji.
„Nadam se da će ova knjiga koja podrobnije osvetljava učešće Užičana u završnoj etapi rata, biti pomak u upotpunjavanju dosadašnjih saznanja o važnom istorijskom razdoblju iz Drugog svetskog rata – rekao je ovom prilikom dr Života, koji je do sada, uz mnoštvo stručnih radova, objavio dvadesetak knjiga iz prošlosti užičkog kraja (o narodnooslobodilačkim odborima, partizansko-četničkim odnosima, Titu i Užičkoj republici, ali i o srpskim ustancima i bunama u 19. veku, o Karađorđu, Milošu, Hadži Prodanu Gligorijeviću...).
Pohvale autoru za novu knjigu čule su se od govornika na promociji. General Ljubiša Diković, nekadašnji načelnik Generalštaba VS (ovde govorio o proboju Sremskog fronta i završnim operacijama za oslobođenje Jugoslavije), rekao je i ovo:
„Izražavam divljenje prema dr Markoviću da se u tim godinama, s takvim entuzijazmom uhvati ukoštac sa ovom temom. Prema rečima dr Aleksandra Savića, recenzenta knjige koja je objavljena u izdanju užičkog Istorijskog arhiva, a finansirana od grada Užica, arhiv ju je objavio uz veliko poštovanje prema svom višedecenijskom saradniku dr Životi i njegovom stvaralaštvu.
Marković je ne samo autor važnih dela i pokretač „Užičkog zbornika”, dobitnik nagrade Fondacije „Dragojlo Dudić” i Povelje grada Užica, već i najstariji darodavac arhiva: ovoj ustanovi je još 1946. poklonio 19 značajnih dokumenata. – Izvinjavam se što sedim dok vam se obraćam, ali viša sila je u pitanju – rekao je prisutnima na početku izlaganja Života Marković misleći na svoje pozne godine. A onda, dugim govorom i iznošenjem niza podataka, brojki, sećanja, pokazao da starost još dobro nosi i da od pisanja novih istorijskih dela ne namerava da odustane. To nam je potvrdio po završetku promocije, otkrivši za „Politiku” (koju redovno čita) da već sprema novu knjigu. Tema je „Grad Užice na istorijskoj prekretnici 1941. godine”, u kojoj će manje da se bavi ratnim događajima, a više životom grada u tom vremenu.
„Trebalo bi, ako me zdravlje posluži, da je objavim na jesen 2022. godine – kazao nam je ovaj neumorni pisac. A zdravlje ga služi, živi uredno i aktivno nadomak stote. Rodio se Života 1924. u Milićevom selu kod Požege, školovao se u Godoviku i Užicu, studirao u Beogradu gde je i doktorirao. Kao učitelj radio u Srednjoj Dobrinji, bio prosvetni referent sreza požeškog, krajem pedesetih predsednik opštine Požega. Zatim na čelu Međuopštinske konferencije SSRN, poslanik Savezne skupštine, direktor užičkog Narodnog muzeja. Piše istorijska dela i radove još od šezdesetih godina prošlog veka, smatraju ga objektivnim u naučnim analizama. Može li se stvarati u poznoj starosti, pitamo ga:
„Može, s tim što čovek treba da odmeri tempo. Radim i sada po četiri-pet sati dnevno, s prekidima, više pišem, manje istražujem. Za dugovečnost potreban je stalni rad, prema mogućnostima, ni u penziji ne treba od rada odustajati. Zna se i da Života rado šeta.
„Svakodnevno sam šetao pet-šest kilometara pre ove korone. Sada sam uglavnom u kući, a potrebno je kretanje. Uredno živim, umeren sam u svemu, vodim računa i oko hrane. Ne može se u ovim godinama jesti masno i slano. Jedem manje hrane, ali i dalje redovno tri obroka dnevno – ispričao nam je ovaj poštovan čovek i cenjen stvaralac.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.