Kako prepoznati razliku između simptoma omikrona, prehlade i gripa
Zimsko doba je period kada u svetu dolazi do velikog broja slučajeva gripa, prehlada, a sada i omikron soja koronavirusa, pa je doktor Abdul El-Sayed ukazao na jednostavne načine da se odredi razlika između simptoma.
El-Saued je posavetovao da svako najpre razmisli s kim je bio u kontaktu, a ako je to bila osoba koja ima kovid, simptomi bi mogli da budu upravo te bolesti. Specifični simptomi koronavirusa su gubitak mirisa i ukusa, a omikron varijanta često donosi i glavobolju kao simptom, naveo je on za Si-En-En.
Dr Lisa Beret, specijalista za zarazne bolesti u Kanadi, izjavila je da uz spomenute savete dr El-Saueda i test na kovid može da otkrije radi li se o prehladi ili o koronavirusu, piše Deseretnjuz.
Kada počnete da osećate simptome, potrebno je da se izolujete i napraviti više testova. Te testove je najbolje uraditi drugi dan, a ne odmah kada se simptomi osete.
Omikron varijanta umnogome podseća na simptome prehlade. Naučnici su u decembru objavili rezultate studije koja je otkrila da omikron ima sličan genetski sastav kao obična prehlada.
U stvari, omikron je tu sličnost mogao „da pokupi“ od nekoga ko je imao prehladu. Procenjuje se da je delta varijanta oko 40 odsto infektivnija od alfa varijante, a kako je alfa varijanta oko 50 odsto infektivnija od početne varijante, znači da je delta dvostruko infektivnija od takozvanog vuhanskog tipa virusa.
Najnoviji podaci iz Južnoafričke Republike govore da je omikron oko dva puta infektivniji od delte, što je razlog dodatne zabrinutosti.
Zbog brojnih mutacija spekulisalo se s mogućnošću da bi upravo brojnost mutacija mogla da smanji njegovu sposobnost prenosa i širenja.
Dobra vest je da ova varijanta uprkos brzom širenju u zemljama na jugu Afrike izaziva samo blage simptome ili asimptomatske infekcije, ali za sada je uglavnom inficirano samo mlađe stanovništvo.
U Južnoafričkoj Republici zaražene su osobe do 35 godina i pretežito studenti (podaci od sredine decembra 2021.), pa je teško reći kakve će kliničke slike izazivati ova varijanta kada se proširi na stariju populaciju s komorbiditetom.
Nijedna do sada poznata varijanta SARS-CoV-2 nije dokazano virulentnija, i nijedna do sada nije uvrštena u kategoriju varijanti s teškim posledicama, prema podeli varijanti SARS-CoV-2 koju je objavio američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.