Praznični turistički bum izvlači mršavu korona godinu
Sjajna slika Beograda poslata je u svet u novogodišnjoj noći, uveren je Goran Vesić, zamenik gradonačelnika, koji je već izneo i cifre pa tako tvrdi da je, prema procenama, u Beogradu bilo oko 100.000 turista. Koliko je berićetno startovala godina svedoči i mnogo veći broj nula u brojci koja se odnosi na zarađeni novac od gostiju.
– U proseku njihov boravak u našem glavnom gradu traje oko tri i po dana, a dnevno potroše između 300 i 350 evra. Procenjeno je da smo zaradili oko 100.000.000 evra od Nove godine, što je velika „finansijska injekcija” za Beograd. To nije sve otišlo u gradsku kasu, štaviše najmanje je tu otišlo, ali je suština da su novac dobili hoteli, restorani, muzičari, radnje, prodavci suvenira… – rekao je Vesić za televiziju Hepi.
Precizne statistike o broju gostiju minulih dana u našem gradu znaće se krajem januara, kaže Miodrag Popović, direktor Turističke organizacije Beograda, koji razlog za ovoliku posećenost vidi u tome što je Beograd, uz Budimpeštu, jedan od malobrojnih gradova koji su uspeli da se izbore za spektakularan, ali ipak bezbedan doček. Pred same praznike privatni smeštaj bio je popunjen, a zauzetost kapaciteta u hotelima bila je, procenjuje, oko 80 odsto.
– Videćemo konačne rezultate, ali u svakom slučaju to će sigurno odskakati od brojki koje su obeležile „mršavu” godinu virusa korona. Pokazalo se ko smo i gde smo, i jasno je da iz cele ove situacije izlazimo jači nego što smo ušli. Beograd je i ranije bio svetska atrakcija u turizmu, ali dve teške godine mi smo prebrodili tako što smo se potrudili da radimo promocije širom planete, a u međuvremenu, u vreme pandemije, „rodile” su se i neke nove atrakcije, kao što je „Kula Beograd”. Drugi su mnogo više pogođeni od nas i trebaće im više vremena da se od svega oporave – ističe Popović.
Očekivanja su opravdali svi prijatelji grada, kako gosti iz regiona tako i Turci, Rusi, Kinezi... Bilo je gostiju iz cele Evrope, a reportaže beležene u toku novogodišnje noći kao jedine žalbe turista navodile su samo to što nemaju dovoljno vremena da u cugu obiđu sve lepote našeg grada. Milioni ljudi videli su vatromet iz Beograda jer je prikazivan na svim svetskim televizijama – kaže Vesić, a hrvatski „Večernji” preneo je reči Beograđana koji su se pohvalili da je ovaj svetlosni spektakl bio bolji nego i u Dubaiju.
Ljudima iz drugih kultura svakako su zanimljivi i naši pravoslavni običaji, poput Božića i predstojeće Srpske nove godine, pa se tako neki od njih već mogu videti kako razgledaju badnjake i ostale naše simbole. Stranaca su i posle Nove godine puni i kafići i šetališta, ali Popović izgleda ne bi da urekne bilo kakvim spekulacijama o tome kakva će posećenost biti u vreme predstojećih praznika.
– Sad su svi imali slobodno, a kod nas se lako ulazilo u zemlju. Ali sve ono što se dešava pokazalo je da ne možeš nikad ništa da predvidiš. Spremiš se, učiniš najbolje što možeš, a onda neke okolnosti koje ne zavise od nas odluče. Zavisi sve to i od situacije u zemljama iz kojih gosti dolaze, od same mogućnosti da dođu do ovde jer, evo, vidite šta se dešava sa avio-prevozom (zbog obolevanja osoblja otkazani su brojni letovi)... Ja sam optimista, ali važno je da taj optimizam bude umeren – ističe Popović i dodaje da se nada uspešnoj turističkoj godini jer gosti nisu rizik budući da svi oni i te kako moraju da ispoštuju uslove ulaska u našu zemlju.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.