Kamioni koji prevoze hranu prolaze granice bez čekanja
Promet prehrambenih proizvoda između Srbije, Severne Makedonije i Albanije od juče bi trebalo da bude znatno lakši i brži jer je počeo da se primenjuje sporazum koji je nedavno potpisan u okviru inicijative „Otvoreni Balkan”. Kao što je i ranije najavljivano, ovo znači da regulative zemalja neće otežavati izvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda.
Kako je za RTS izjavio savetnik ministra poljoprivrede Goran Đaković, slobodan promet će pre svega mnogo značiti izvoznicima poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, jer više od 600 naših kompanija izvozi u Severnu Makedoniju i Albaniju.
– Jednostavno rečeno, kada naš kamion krene u Severnu Makedoniju, obavestićemo ih o tome, pa će posle odgovarajuće kontrole moći da prođe pošto je naš sertifikat sada priznat u Severnoj Makedoniji i Albaniji, kao i njihovi sertifikati kod nas – objasnio je Đaković. Dodao je da regulative zemalja neće otežavati izvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, kontrola će biti, kao i do sada, ali je cilj da se ubrza promet.
Prema njegovim rečima dokumentacija je standardna i dalje, fitosanitarni i veterinarski sertifikati, s tim što kamioni neće morati dodatno da čekaju na granici za uzorkovanje u zemlji u koju se izvozi. Kamioni će otići na carinski terminal ili u distributivni centar i tamo će se samo proveriti dokumentacija. Da ne bi bilo zloupotrebe, kontrole uzoraka će se raditi i dalje, ali o trošku države.
Kada naš kamion krene u Severnu Makedoniju, obavestićemo ih o tome i on će posle kontrole moći da prođe pošto je naš sertifikat sada priznat, objasnio je savetnik ministra poljoprivrede Goran Đaković
– Ukupan obim izvoza između ove tri države je 300 miliona evra, svega 70 miliona evra sa Albanijom. Ako imamo u vidu da je samo izvoz hrane za kućne ljubimce iz Srbije bio 100 miliona evra, a simboličnih 70 između Albanije i Srbije, možete li da zamislite koliki je to prostor za saradnju. Mislim da mi njima možemo mnogo toga da ponudimo – kafu, vodu, sokove, žitarice, krompir. Naravno, i mi od Severne Makedonije kupujemo, pre svega vino, grožđe, suvo grožđe i neke druge proizvode i mislim da treba da se radujemo ovoj saradnji – poručio je Đaković.
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović izjavio je ranije za „Politiku” da su rezultati u poboljšanju trgovinske razmene već vidljivi i da je u 2021. izvoz iz Srbije u Severnu Makedoniju porastao za 15 odsto, a u Albaniju 19 procenata. U slučaju Albanije u prvih deset meseci prevazišli smo celokupni prošlogodišnji rezultat.
Podsetimo, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Severnu Makedoniju Srbija najviše izvozi žitarice i proizvode od žitarica, povrće i voće, mlečne i druge prehrambene proizvode i prerađevine. Prošle godine zabeležen je znatan rast izvoza životinja, šećera i meda i razmene stočne hrane s boljim rezultatima na obe strane.
Skoro polovina uvoza iz Severne Makedonije čine povrće i voće. U slučaju Albanije žitarice su takođe na prvom mestu u izvozu, a slede pića, prerađevine od povrća i voća, mleko i mlečni proizvodi. Iz te zemlje u 2021. najviše smo nabavljali povrće i neke vrste voća.
Подели ову вест









Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.