Stan prepun otpada pretvoren u zgarište
Od stana od osamdesetak kvadrata na 11. spratu zgrade u Ulici dr Ivana Ribara u Novom Beogradu nije ostalo ništa posle požara 5. januara. Gotovo sve stvari koje je tu godinama sakupljao Miroslav I. (77) izgorele su. Stanari pokušavaju da kako-tako otklone nastalu štetu u svojim domovima i da utvrde sa nadležnim službama šta da rade sa stanom, ali i sa komšijom koji je, sumnja se, izazvao požar, a sada nema ni krov nad glavom. Miroslav I. je posle požara, kažu komšije, bio smešten u bolnicu „Laza Lazarević”, ali je posle dva sata otpušten i vratio se u zgradu. Poslednjih dana spavao je u podrumu, gde su ga pustili susedi, jer on nema gde da ode. Predstavnici Centra za socijalni rad u pratnji policije juče su pokušali da nagovore Miroslava da ga smeste na drugo mesto, ali on nije hteo da napusti zgradu.
Šta je pravi uzrok ovog požara još nije poznato. Zna se samo da je goreo otpad koga je stan pun i da u zgradi od 58 stanova za vreme požara nikome nije bilo svejedno. Iz vatre su mnogi uspeli da se na vreme spasu bežeći požarnim stepenicama.
– Šteta je velika. Komšiji na prvom spratu je kroz utičnicu izlazila voda. Sreća je samo da niko nije stradao. Komšiji Zlatanu Zeljiću, inače upravniku zgrade, svaka čast jer je reagovao munjevito i crevom iz hidranta pre dolaska vatrogasaca krenuo da gasi vatru. Ubrzo su stigli i vatrogasci. Oni su profesionalno i ljudski uradili svoj deo posla pa se vatra nije proširila na ostale stanove. Zahvalni smo i ljudima koji su radili do duboko u noć i omogućili nam da dobijemo struju za Badnje veče. Ali, ostale službe su zatajile jer na ovaj problem mi ukazujemo više od dve decenije – kaže jedan od komšija iz ove višespratnice.
On ističe da su se u poslednjih 25 godina više puta obraćali Centru za socijalni rad u Novom Beogradu, policiji, Komunalnoj policiji... jer Miroslav I. živi sam još od devedesetih. Od kada su ga napustile žena i dve ćerke on dovlači šta stigne – plastiku, hranu, smeće... a pre nekoliko dana doneo je i dve plinske boce. U stanu živi i bez struje i grejanja.
– Mi smo se raspitivali u Centru za socijalni rad na koji način da rešimo ovaj problem, da pomognemo i njemu, ali i sebi. Verujte, živeti u komšiluku sa osobom koja u stan navlači sve i svašta zaista je teško, ali nisu mogli ništa da nam kažu jer nismo zainteresovana strana. Rekli su nam da su više puta izlazili na teren, odnosno da su tražili Miroslava i da ga nisu našli. Nama se niko za sve to vreme nije obraćao. Eto, trebalo je da se dogodi ovako nešto pa da postanemo „zainteresovana strana” – kaže ovaj sused.
Nije mu jasno ni kako je Miroslav pušten iz bolnice „Laza Lazarević” niti kako policija ne može da ga privede za izazivanje požara ako su lekari procenili da je sve u redu. Osim toga, sud je odbio da ga proglasi radno nesposobnim još 2019. godine.
– Zaista je teška situacija. I za njega i za nas. Mnogi strahuju da se slična nezgoda ne ponovi. Miroslav u stan ne može jer je neuslovan, a i podrum nije mesto gde treba da boravi – kaže komšija i ističe da Miroslav nije usamljen slučaj pa mu nije jasno kako ne postoje neki mehanizmi u gradu koji bi predupredili da se ovako nešto događa.
Sada mora da se utvrdi i ko je vlasnik stana jer izgleda da to nije Miroslav, već grad, kako bi se uklonilo zgarište i zatvorili popucali prozori kroz koje upadaju sneg i kiša.
Prema rečima jednog od komšija, stan na 11. spratu njihove zgrade je, navodno, baš 4. januara prešao u nadležnost grada. On ističe da je Miroslav bio nekada vrstan vodoinstalater i da je bio jedan od onih koji su omogućili da poteče voda na česmi u Knez Mihailovoj ulici. Devedesetih su, međutim, počeli problemi. Razveo se od supruge, napustile su ga i dve kćerke… a izgleda i ovaj stan u kome je živeo nije uspeo da otkupi... Slagao se tako problem na problem, oni koji su bili dužni da reaguju nisu to učinili na pravi način.
– Sada je najvažnije zbrinuti Miroslava adekvatno – ističe on.
U Gradskom centru za socijalni rad potvrdili su da je odeljenje u Novom Beogradu upoznato sa ovim slučajem.
– Stručni tim organa starateljstva u saradnji sa policijom preduzima sve mere iz svoje nadležnosti kako bi zbrinuli M. I. Za pružanje bilo koje vrste pomoći i podrške potreban je pristanak korisnika, ali M. I. odbija saradnju, pomoć, pokušaj zbrinjavanja i intervencije stručnih radnika. Stručni tim će i u narednom periodu aktivno pratiti stanje i potrebe i u skladu s tim preduzimati adekvatne mere i aktivnosti iz svoje nadležnosti – kažu u Gradskom centru za socijalni rad.
On nije pod starateljskom zaštitom (s obzirom na to da je sud obustavio postupak po predlogu organa starateljstva za prinudnu procenu njegovog mentalnog zdravlja), nije korisnik prava i usluga iz oblasti materijalne podrške, i ima bliske srodnike koji su obavešteni o aktuelnoj situaciji.
Подели ову вест




Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.