„Zajednički frižider” protiv bacanja hrane
Voće, povrće, konzervirana i fabrički upakovana hrana našli su se na policama „Zajedničkog frižidera” koji je juče postavljen ispred „Dorćol placa” u Dobračinoj ulici. Na ovaj način pomaže se žiteljima prestonice koji imaju poteškoća da dođu do životnih namirnica.
Frižider je postavila Inicijativa mladih u okviru projekta Svetske organizacije za zaštitu prirode (WWF) posvećenog osnaživanju mladih u Srbiji u pronalaženju rešenja za uzroke i posledice klimatske krize. Pokretači humanog projekta su klimatske aktivistkinje Tamara Stojković i Emilija Bojić, iz Inicijative „Zajednički frižider”.
Ovaj tim na raspolaganju je korisnicima i građanima za donacije.
Frižider koji je oslikao ulični umetnik Andrej Kolosov, donirala je organizacija „28. jun”, a za njegovo održavanje zadužena je Inicijativa mladih i volonteri.
– Ova ideja je jedinstvena jer ima humanitarni karakter. Pomaže se onima kojima hrana često nije dostupna, a omogućava i da se smanji bacanje hrane – istakla je Mina Mirić iz „WWF Adria”.
Ona podseća da ovako nešto do sada nije postojalo u našoj zemlji.
– Snabdevaćemo frižider svežim voćem i povrćem zahvaljujući donacijama koje svakodnevno dobijamo od velikog prehrambenog lanca u Srbiji. Trudićemo se da obezbeđujemo i druge osnovne namirnice uz pomoć kompanija koje nas podržavaju. Ovakav frižider obezbeđuje lakši pristup korisnicima, ali omogućava građanima da se uključe u akciju. Zbog toga pozivam sve one koji mogu da se pridruže da prošetaju do frižidera ili do našeg magacina, doniraju višak namirnica i podrže ovu inicijativu – istakla je Katarina Žigić Blagojević, iz Banke hrane Beograd koja podržava inicijativu.
Namirnice iz frižidera korisnici mogu da uzmu od 11 do 19 časova.
– Morale smo da prevaziđemo puno izazova i verujemo da je baš zato inicijativa pokazala rezultate. Zahvalne smo svima koji su nas podržali i nadamo se da će ova akcija pomoći onima kojima je to najpotrebnije, i podstaći druge da se pokrenu za lepšu budućnost – istakla je Tamara Stojković, a Emilija Bojić dodala da je njihova namera da postave i „Zajednički ormar” sa željom da se smanji bacanje garderobe koja isto doprinosi klimatskoj krizi. Na ovaj način, kažu žene pune entuzijazma, podiže se svest o ovom problemu. To je prilika da se zajedničkim snagama pokreću pozitivne promene na sistemskom, zakonskom i individualnom nivou.
Подели ову вест




Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.