RS se vraća u organe BiH nakon suspenzije Inckovog zakona
Od našeg stalnog dopisnika
Banjaluka – O eventualnom povratku srpskih predstavnika u zajedničke institucije BiH trebalo bi da se raspravlja na sednici Narodne skupštine RS, najverovatnije u februaru, ali po tonovima koji za sada dolaze iz političkih partija već se može naslutiti da neće biti bitnijih korekcija u odnosu na dosadašnje stavove.
Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da se nisu stekli uslovi za puni povratak u organe BiH i da će se tražiti načini da se otklone razlozi za neučestvovanje Srba u odlučivanju u tim organima.
Šef Kluba poslanika Dodikovog SNSD-a u Skupštini RS Igor Žunić najavio je da će se vrh ove stranke sastati u narednih nekoliko dana i razgovarati o predlogu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da srpski politički predstavnici učestvuju u radu zajedničkih institucija BiH. Skupština je, kaže Žunić za „Glas Srpske”, jedino mesto gde se o tome može doneti konačna odluka.
Predsednik opozicionog SDS-a Mirko Šarović smatra da onaj ko je sve započeo treba da u Skupštini RS iznese plan kako izaći iz ove situacije. „Srpska je u međunarodnoj javnosti viđena kao problem zbog aktuelne vlasti i njenog ponašanja za koje nikoga nije pitala za mišljenje”, kaže Šarović.
Kolegijum opozicionog PDP-a ocenio je da ta stranka ostaje pri zaključcima Skupštine RS i stavu da je uslov za povratak u institucije BiH rešenje pitanja izmena Krivičnog zakona BiH nametnutih Inckovom odlukom. Lider te stranke Branislav Borenović je istakao da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić „uvek imao razumne, mudre i staložene politike, te predloge koji su uvek išli u pravcu da se na ozbiljan i odgovoran način vode politički procesi u BiH i celom regionu”.
Ni predsednik DNS-a Nenad Nešić ne smatra da je otklonjen ključni razlog donošenja zaključaka Skupštine RS. Naime, Skupština RS konsenzusom poslanika iz stranaka vlasti i opozicije obavezala je minule godine srpske predstavnike da u organima BiH odlučuju samo u slučajevima kada je to neophodno za interese RS.
Predsednik Srbije je pre neki dan zamolio predstavnike RS da razmisle o svom delovanju u organima BiH, uz pojašnjenje da smatra važnim da Srbi iz RS sede za stolom na mestima gde se odlučuje i da to mesto ne bude upražnjeno. U reakcijama koje su usledile iz Sarajeva navodilo se da Vučićeva molba ne ide dalje od situacije kakva već jeste, budući da Srbi ionako prisustvuju sednicama, ali na njima ne odlučuju.
Ono što već nekoliko dana provejava kao novost u stavovima srpskih predstavnika odnosi se na učešće u potencijalnom izglasavanju rešenja za reformu Izbornog zakona BiH, što je političko pitanje u vezi s kojim je minulih meseci snažno angažovana zapadna diplomatija u BiH. Dodik je pre neki dan potvrdio da Srpska neće opstruisati izglasavanje dogovora ukoliko do rešenja uspeju da dođu Bošnjaci i Hrvati i pod uslovom da to rešenje zadovolji i interese srpskog naroda u FBiH.
Politički analitičari iz RS primetili su da ne bi bilo politički promišljeno sabotirati ovu reformu i tako odgovornost i krivicu za eventualni neuspeh izmena Izbornog zakona preusmeriti na RS, a time i reflektore međunarodne zajednice okrenuti ka Banjaluci, znajući da se problem već dve decenije nalazi u FBiH.
Zvaničnici RS u isto vreme su napomenuli da, sem što neće biti odstupanja od zaključaka Skupštine RS po kojima do suspenzije nametnutih rešenja neće biti rada srpskih predstavnika u punom kapacitetu, Srpska nema nameru ni da se povuče iz započetog procesa vraćanja izvornih prerogativa tog entiteta i „povratka BiH u ustavne okvire”.
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.