Kritičari bivšeg premijera Netanijahua na meti „pegaza”
U svojoj špijunskoj misiji koja je prošle godine uznemirila svet ozloglašeni digitalni „krilati konj” nije zaobišao ni mobilne uređaje u zemlji svog porekla.
Nekoliko meseci pošto je čelnik „NSO grupe” Šalev Hulio izjavio da na meti softvera njegove kompanije nisu bili američki i izraelski mobilni brojevi, saznaje se da izraelska policija ipak godinama koristi „pegaz” za nadzor svojih građana. I to ne onih koji su osumnjičeni za teške zločine ili terorizam, već uglavnom kritičara bivšeg premijera Benjamina Netanijuha.
Da li je Hulio nešto namerno prećutao, ili nije znao kad je prošle godine ustao u odbranu „pegaza” posle izbijanja globalne afere hakovanja na desetine hiljada mobilnih telefona novinara, nevladinih aktivista, disidenata i političara širom sveta?
U danu kad je glavni poljski revizor Marijan Banaš najavio da će pokrenuti postupak državnog nadzora nad tajnim službama posle saznanja da su telefoni pojedinih opozicionih političara bili prisluškivani ovim „spajverom”, poslovni portal „Kalkalist” otkriva ko je bio na meti „pegaza” u Izraelu.
Koristeći „rupe u zakonu” policija je tajno i bez odluke suda pratila telefone dva gradonačelnika, organizatora protesta protiv vlade bivšeg premijera, bliskog saradnik visokog političara, aktivista koji vode kampanju protiv parade ponosa LGBT osoba, zaposlenih u državnim firmama…
Ovo otkriće o nadzoru svojih građana „pegazom”, koje dolazi samo nekoliko dana pošto je i vlada Salvadora negirala da je ovim špijunskim softverom nadgledala telefone više od 35 novinara i nevladinih aktivista, podiglo je političku temperaturu u Izraelu.
Poslanica Kneseta Meirav Ben Ari rekla je za TV kanal 12 da će Odbor za bezbednost otvoriti parlamentarnu istragu: „Javili su mi se mnogi parlamentarci uznemireni zbog ovog incidenta, jer je reč o kršenju privatnosti, ali i demokratskih principa”.
Ministar javne bezbednosti Omer Barlev na „Tviteru” je poručio da će proveriti da li je policija dobila izričito ovlašćenje od sudije da koristi ovaj špijunski softver.
Kako se saznaje, izraelska policija je „pegaz” kupila od „NSO grupe” u decembru 2013. godine, ali je program počeo da se koristi tek dve godine kasnije, u vreme kad je na čelu policije bio Roni Alšeih, bivši veteran Šin Beta, unutrašnje službe bezbednosti.
Izraelska kompanija koju je Ministarstvo trgovine SAD u novembru prošle godine stavilo na „crnu listu” ne negira da je izraelska policija bila njen klijent. „NSO grupa”, koja se u poslednje vreme suočava s bujicom međunarodnih optužbi jer je „pegaz” prodavala uglavnom autoritativnim i diktatorskim režimima, kaže da je s izraelskom vladom poslovala legalno, ali da nema saznanja kako je špijunski softver korišćen.
Povodom otkrića „Kalkalista”, koje je podiglo političku temperaturu u Izraelu, šef policije Kobi Šabtai nije ni potvrdio ni demantovao da koriste „pegaz”, rekavši da je njegova služba nabavila sajber tehnologiju za praćenje sa treće strane.
„Sve aktivnosti tajnog praćenja sprovode se u skladu sa zakonom i takvi zahtevi se podnose sudu na odobrenje”, poručio je Šabtai.
Odgovarajući na izveštaj „Kalkalista”, policijski komesar Kobi Šabtai rekao je da su snage nabavile sajber tehnologiju treće strane, ali nije potvrdio ili demantovao bilo kakvu upotrebu „pegaza”.
On je negirao izveštaj medija da je policija koristila špijunski softver i protiv vođa protesta „Crne zastave” tokom prošle godine, kada je zahtevana ostavka tadašnjeg premijera Netanijahua, kome se sudilo zbog optužbi za korupciju, koje je on negirao.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.