Bauk „non-pejpera” ponovo je počeo da se nadvija nad regionom
Od našeg stalnog dopisnika
Banjaluka – Predviđanja i spekulacije o podeli Balkana po etničkim linijama – koji se pre svega odnose na BiH – podstaknuti početkom minule godine misterioznim „non-pejperom”, ponovo su se pojavili, ali za razliku od ranijih medijskih saznanja o navodnom postojanju takvog dokumenta, potvrda njegove verodostojnosti ovog puta je došla od bivšeg supervizora Valentina Incka.
On je u intervjuu za slovenačke medije potvrdio da je „non-pejper” imao u fioci četiri godine.
„Čuveni ’non-pejper’ o promeni granica na Balkanu, koji su neki podsticali u Sloveniji, stoji u mojoj fioci skoro četiri godine”, kazao je Incko, prenose mediji.
Faksimil intervjua u kojem Incko iznosi ove tvrdnje objavio je na „Tviteru” slovenački premijer Janez Janša, za koga se ranije spekulisalo da je autor ili jedan od autora ovog dokumenta. Dodikov savetnik Radovan Kovačević rekao je za „Politiku” da, bez obzira na česte spekulacije na temu da li „non-pejper” postoji ili ne, evidentno je da se na mnogim važnim mestima i zvaničnim adresama unutar EU i u svetu razgovara o tome da stanje u BiH nije dobro jer sve više prevladava ubeđenje da ono nije održivo.
„U tom kontekstu sve više je onih koji smatraju da bi logično rešenje trebalo da bude, kako kažu, ’završetak procesa raspada Jugoslavije’. Upoznati smo s tim mišljenjima. Naš stav jeste da BiH može da postoji samo ukoliko se vratimo rešenjima na koja smo svi pristali, a to su dejtonsko uređenje i Ustav BiH, onako kako je prihvaćen u Dejtonu”, rekao je Kovačević.
On navodi da taj ustav nikada nije izmenjen, ali da je stvarnost u BiH oprečna najvišem pravnom aktu, zbog „nezakonitih intervencija međunarodnih predstavnika”.
„Ako ne bude volje da se vratimo onome što piše u Ustavu BiH i ako se ne nađe način da vođe entiteta razgovaraju o svemu onome zbog čega su i Srbi i Hrvati potpuno nezadovoljni, opcije koje se pominju u ’non-pejperima’ neminovno će doći na dnevni red”, istakao je Kovačević.
Previranja oko famoznog „non-pejpera počela su u aprilu minule godine. Slovenački portal „Necenzurisano” objavio je neslužbeni diplomatski dokument koji, između ostalog, navodno govori o idejama za podelu BiH, kao i o novim granicama u regionu, koje bi se bazirale na etničkim kriterijumima. Evropski zvaničnici negirali su postojanje zvaničnog dokumenta. Ipak, mediji su uporno spekulisali o postojanju „non-pejpera”, a kao autori navodili su se lideri Slovenije, a neretko i Mađarske.
Duhove je dodatno uznemirila potvrda da je nemalo pre toga slovenački predsednik Borut Pahor, tokom boravka u Sarajevu, upitao kolege u Predsedništvu BiH šta misle o mirnoj podeli zemlje, „jer je takvih glasova sve više u svetu”, što je za neke u Sarajevu poslužilo kao dokaz postojanja namera u delu EU za prekrajanje granica.
Premijer Slovenije Janez Janša, navodilo se, poslao je neslužbeni dokument u Brisel, mada su zvaničnici te zemlje to negirali i tvrdili da se strategija Slovenije prema Balkanu nije promenila.
Na navode iz „non-pejpera” o „mirnom razlazu”, koji se pominjao kao jedna od opcija za BiH, iz Sarajeva su odgovorili da takve mogućnosti, na kojima rade „retrogradni krugovi u Evropi”, ne bi mogle da prođu bez „rata širih razmera”. Za Republiku Srpsku opcija mirnog razlaza je „civilizacijsko dostignuće”.
Srpski član Predsedništva Milorad Dodik pre neki dan je za španski list „Mundo” izjavio da politika RS nije usmerena ka secesiji, ali da BiH neće moći da opstane jer su u njoj dva naroda nezadovoljna, zbog čega se procenjuje da Bosna neće biti uspešna kao država, pa bi u tom slučaju bilo „najbolje razdvojiti se na civilizovan način”. Predstavnici RS su pred objavu „non-pejpera” pozvali predstavnike drugog entiteta na dogovor o tome kako urediti zemlju da „ona nikome ne bude tesna”. U Sarajevu nisu prihvatili poziv, iako su iz RS uveravali da se u svojim namerama rukovode isključio očuvanjem Ustava.
U Banjaluci su krajem minule godine započeli proces „povratka na izvorni ’Dejton’”, a očekuje se da bi narednog meseca Skupština RS trebalo da donese zakone kojima će pojedina ovlašćenja iz Sarajeva biti vraćena na entitet.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.