Imovinsko stanje i broj dece ne mogu da budu kriterijum za utvrđivanje viška zaposlenih
Zaštitnik građana Zoran Pašalić zatražio je danas od Ministarstva prosvete da iz glavnih kriterijuma za utvrđivanje zaposlenih za čijim je radom prestala potreba u osnovnim i srednjim školama, ukloni kriterijume – imovinsko stanje zaposlenog i broj dece.
Zaštitnik ističe da ti kriterijumi ne doprinose kvalitetu obrazovanja i vaspitanja dece, te da se primenjuju samo kao dopunski.
Zaštitnik građana navodi da je neophodno da resorno ministarstvo predloži Vladi Srbije izmenu Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika.
U saopštenju, Pašalić ističe da kvalitet i unapređenje obrazovanja ne bi trebalo da zavise podjednako od kriterijuma koji se odnose na aspekt obrazovanja i vaspitanja i od kriterijuma da li zaposleni ima decu i kakvog je imovinskog stanja.
Naime sada se pored kriterijuma – rad ostvaren u radnom odnosu, obrazovanje, takmičenja, pedagoški doprinos u radu i zdravstveno stanje, podjednako boduju i kriterijumi imovinsko stanje i broj dece predškolskog uzrasta, odnosno dece na redovnom školovanju do 26 godina starosti, javlja Tanjug.
U ovoj situaciji, objašnjava Zaštitnik, zaposleni koji ima troje ili više dece ostvaruje više bodova u odnosu na zaposlenog čiji je učenik osvojio prvo mesto na regionalnom takmičenju ili na zaposlenog koji je učestvovao u izradi udžbenika.
Takođe, dodaje Pašalić, na taj način zaposleni koji koriste svoju slobodu odlučivanja o rađanju dece, propisanu Ustavom, ili iz medicinski indikovanih razloga ne mogu da imaju decu mogu biti diskriminisani u odnosu na ostale kategorije zaposlenih.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.