Sprovedeno više od dve trećine mera za suzbijanje sive ekonomije
Koordinaciono telo za suzbijanje sive ekonomije Vlade Srbije predstavilo je juče program za 2022–2025, uz osvrt na dosadašnje rezultate ostvarene u borbi za fer konkurenciju i povoljan poslovni ambijent. Ministar finansija Siniša Mali najavio je da će jedna od mera novog programa biti reforma Poreske uprave. Dodao je i da je najveći deo posla Poreske uprave digitalizovan i automatizovan.
– Na pravi način smo definisali put kojim treba da idemo, jer borba sive ekonomije ne može da se završi jednim potezom. To je kontinuirana aktivnost. Program za suzbijanje sive ekonomije biće na javnoj raspravi do 28. februara. Već u ovom trenutku znamo da će on sadržati deo koji se odnosi na završetak e-fiskalizacije i uvođenja e-faktura, dalje rasterećenje zarada, jer je naš strateški cilj da iz godine u godinu rasterećujemo zarade kako bismo podstakli smanjenje sive ekonomije – kazao je ministar finansija, preneo je Tanjug. Najavio je i povezivanje Poreske uprave sa Carinskom upravom i inspekcijama, kako bi bili još efikasniji.
– Radiće se na rešavanju oporezivanja fleksibilnih oblika zapošljavanja i primeni u što većoj meri bezgotovinskog plaćanja. Neophodno je i da se konačno reši problem parafiskalnih nameta, kako bi bio stvoren transparentniji ambijent za poslovanje privrede – naglasio je Mali.
Otvarajući skup u Ministarstvu finansija, Mali je podsetio i da oni koji posluju u sivoj zoni utiču na to da oni koji rade legalno gube poslove, klijente i novac. Podsetio je da je vlada 2015. napravila prvi program sa konkretnim planom i da sa zadovoljstvom može da konstatuje da je 71 odsto tog plana realizovano, što ga čini najuspešnije sprovedenim republičkim dokumentom u 2020.
Najavio je novi zakon o javnim nabavkama i portal javnih nabavki što je takođe bilo u programu iz 2015, kao i dalje smanjenje opterećenja na zarade koje su sa 63 odsto smanjene na 61 procenat. Dodao je da je od prošlog meseca povećan neoporezivi deo plate sa 18.300 dinara na 19.300.
Predstavnici Evropske investicione banke i NALED-a podržali su predlog plana vlade za suzbijanje sive ekonomije do 2025.
Mateo Kolanđeli, direktor EBRD-a za zapadnu Evropu, naglasio je da je jačanje poslovne klime prioritet, a borba protiv sive ekonomije važna komponenta. Napomenuo je da Srbija u regionu stalno podržava fer konkurenciju i suzbija sivu ekonomiju. Dodao je da je EBRD podržao sa milion evra unapređenje efikasnosti inspekcije uz podršku ministarstva i vlade. Podsetio je i da je u decembru potpisana podrška od 100 miliona evra za pomoć ruralnim oblastima i da će EBRD nastaviti da podržava sektor malih i srednjih preduzeća.
Ivan Miletić, predsednik Saveta za konkurenciju NALED-a, ocenio je da je za privredu važan sistemski pristup koji je doneo značajne rezultate.
– NALED će nastaviti da pruža podršku borbi protiv sive ekonomije. Do sada su postignuti dobri rezultati kroz reformu sezonskog zapošljavanja, širenje bezgotovinske mreže, podrške mladima u biznisu, kao i onlajn kalkulator paušalnog poreza… Prioriteti daljeg rada su usvajanje javnog registra neporeskih dažbina i izmena zakonodavstva u izgradnji fleksibilnih oblika rada – naglasio je Miletić.
Da je Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu sprovelo bitne mere iz plana suzbijanja sive ekonomije u vezi sa koordinacijom rada inspekcijskih službi i reformom inspekcijskog sistema, koji podrazumeva digitalizaciju i stalni dijalog sa privredom, sudovima i drugima, potvrdila je ministarka Marija Obradović.
– Obavljeno je 1,5 miliona, pre svega, preventivnih, nadzora, kao i neposredna komunikacija s privredom koja je dobijala uputstva za protivpandemijske mere. To je važno, jer su inspekcije u prvoj fazi pandemije uspele potpuno da spreče crno tržište medicinskom opremom i hranom – navela je Obradovićeva.
O značajnom povećanju rada inspekcije i smanjenju rada na crno svedoče i podaci iz Ministarstva za rad i zapošljavanje.
– U poslednje četiri godine od 47.176 radnika na crno, tri četvrtine njih ili oko 30.000 zasnovalo je radni odnos na neodređeno vreme. U Srbiji u 2021. godini 212 inspektora za rad obavilo je oko 64.000 inspekcijskih nadzora rada na crno, a to je 1.500 nadzora više nego 2020 – podsetila je ministarka Darija Kisić Tepavčević.
Napredak u suzbijanju sive ekonomije postignut je i u oblasti trgovine, turizma i telekomunikacija. Ministarka Tatjana Matić napomenula je da je u prethodnom periodu uspostavljen sistem e-inspektor i da je od velike važnosti i uvođenje novog instituta priznanja prekršaja. Najavila je da će se u borbi protiv sive ekonomije raditi na usklađivanju propisa posebno kod fiksne mandatne kazne pri priznavanju prekršaja, što je naišlo na dobar prijem trgovaca i građana.
Govoreći o rezultatima Ministarstva privrede, ministarka Anđelka Atanasković izdvojila je definisanje instituta prinudne likvidacije u Zakonu o privrednim društvima, što je učinjeno u saradnji sa Privrednom komorom Srbije. Podsetila je i na nefinansijsku podršku postojećim mikro, malim i srednjim preduzećima, kroz besplatne usluge, koje se pružaju u 17 akreditovanih razvojnih agencija.
Подели ову вест






Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.