Srpski sportisti i danas plaču zbog ukradenih snova
Imao sam knedlu u grlu kad sam morao da saopštim igračima da nam je zabranjeno da igramo na Olimpijskim igrama u Barseloni 1992, zbog sankcija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Neki od njih su plakali. Meni i danas drhti glas dok pričam o tom trenutku kada su pogaženi olimpijski, De Kubertenovi principi da politika ne treba da se meša u sport.
Ova izjava nekadašnjeg košarkaškog selektora Jugoslavije Dušana Ivkovića (1943–2021), data pre tri godine, svedoči o vremenu u kojem su političke odluke ugasile neke od najlepših snova jugoslovenskih sportista. Od proleća 1992. do proleća 1995. perjanice srpskog sporta su, na pravdi boga, prognane s međunarodne scene. Na mala vrata do Barselone se probila šačica njih u pojedinačnim sportovima, bez obeležja svoje zemlje, ali žigosani tako snažno da ih svi gledaju s podozrenjem. I sa čudnim imenom koje im je smislio tadašnji britanski premijer Džon Mejdžor – nezavisni olimpijski učesnici!
Dok se vodio građanski rat u Jugoslaviji, Slovenija i Hrvatska su po hitnom postupku primane u međunarodne sportske institucije, a sportistima SR Jugoslavije (Srbija i Crna Gora) zatvarana su sva vrata. Sportisti su platili visoku cenu zbog toga što politika Slobodana Miloševića nije bila po volji Zapada. Mnogi strani mediji i danas, kad se bave Igrama u Barseloni 1992, podsećaju na dugo čekani košarkaški „triler” koji se nije odigrao, a trebalo je da bude spektakl za sva vremena: Tim snova SAD (Džordan, Bird, Džonson, Pipen, Robinson…) protiv Belog tima snova (Divac, Đorđević, Paspalj, Danilović, Bodiroga…).
Neki od srpskih sportista u najboljim, neponovljivim godinama izgubili su priliku da na najvećoj smotri sporta izvedu tačku za koju su se čitav život spremali. Fudbaleri su izbačeni sa Evropskog prvenstva 1992, njihovo mesto je zauzela reprezentacija od koje su bili bolji u kvalifikacijama (Danska), koja je zatim postala evropski šampion!
Danas su u njihovoj koži ruski sportisti, kojima je pripisana krivica za ono što se stavlja na teret predsedniku Rusije Vladimiru Putinu.
Međunarodna fudbalska federacija (Fifa) i Evropska fudbalska unija (Uefa) izbacile su rusku reprezentaciju i klubove iz svojih takmičenja. Ruski fudbaleri neće imati priliku da igraju baraž za Svetsko prvenstvo u Kataru (krajem ove godine). Ženska reprezentacija je izbačena sa Evropskog prvenstva u Engleskoj, a Spartak iz Lige Evrope.
Fifa u prvi mah nije htela tako drakonski da kazni ruski fudbal, ali je takav potez povukla, očigledno, posle saopštenja Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK), koji je pozvao sve međunarodne sportske institucije da „zauzmu odgovarajući stav prema ruskim sportistima”.
– Da bismo zaštitili integritet globalnih sportskih takmičenja i zbog bezbednosti svih učesnika, izvršni odbor MOK-a preporučuje svim međunarodnim sportskim federacijama i organizatorima sportskih događaja da ne pozivaju ili ne dozvole učešće sportista iz Rusije i Belorusije na međunarodnim takmičenjima – kaže se, pored ostalog, u saopštenju MOK-a.
Uefa će morati da plati visoku cenu, zbog raskida ugovora s ruskom kompanijom „Gasprom”, glavnim sponzorom njenih najvećih takmičenja (Liga šampiona i Evro). Po ugovoru iz 2012, koji je prošle godine produžen do kraja 2024, Uefa je trebalo da ima oko 40 miliona evra godišnje.
Nekima nije dovoljno to što su ruske reprezentacije izbačene sa međunarodne scene, već zahtevaju od nadležnih autoriteta da se kazni svaki mogući pojedinac. Vrhunac antiruske histerije u sportu je potez člana Upravnog odbora Teniskog saveza Ukrajine Seve Kevliča, koji je, kako prenosi Rojters, tražio da se vodećem teniseru na svetskoj ATP listi Danilu Medvedevu zabrani učešće na grend slem turnirima, igraču koji je tek zaseo na teniski vrh, preuzevši ga od najboljeg tenisera svih vremena Novaka Đokovića. I umesto da Medvedev uživa u tom, najblistavijem trenutku svoje karijere, prinuđen je da strepi za svoju karijeru.
– Neka Medvedev igra na ATP turu, ali grend slem turniri su pod ingerencijom ITF-a. Tako da ne možete da budete svetski broj jedan ako nemate mogućnost da igrate grend slemove. On ne bi trebalo da igra na Rolan Garosu, Ju-Es openu i Vimbldonu – kaže Kevlič, koji, očigledno, nikada nije sanjao sportske snove.
Gotovo da nema važne sportske institucije koja nije postavila rampu ruskim sportistima. Među njima je i EKA (Jurolig komeršal asets) koja je u svoja dva košarkaška takmičenja – Evroliga i Evrokup – suspendovala ruske klubove. Ukoliko se situacija u Ukrajini ne bude odvijala u povoljnom smeru, EKA će – kako je saopštila – obrisati sve rezultate ruskih klubova i napraviti novi poredak na tabeli. To bi se odrazilo i na plasmane Crvene zvezde (Evroliga) i Partizana (Evrokup).
Pored finansijski najmoćnijih sportova (Formula 1 otkazala trku u Rusiji), iste poteze su povukli i ostali sportovi: badminton, mačevanje, tekvondo, džudo, konjički sport…
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.