Ograničena prodaja brašna i ulja na severu Kosmeta
Kosovska Mitrovica ‒ Zbog svojevrsne invazije Albanaca s juga Kosova i Metohije, koji su u poslednja dva dana skoro pa poharali trgovinske objekte na severu pokrajine, gde su na veliko kupovali brašno i ulje, doneta je odluka o ograničenju prodaje osnovnih životnih namirnica.
Od juče je trgovac dužan da kupcu proda najviše tri litra zejtina, tri kilograma brašna, šećera, soli, a na vlasniku prodavnice je da odluči da li će kupci moći da pazare litar, odnosno kilogram, a ne kao do sada, kada su na džakove kupovali brašno, a ulje na pakete.
Ograničena je i prodaja u magacinima, pa su vlasnici dužni da pojedincima, ali ne i vlasnicima marketa, dućana i prodavnica kojih ima oko 400 na teritoriji severnog Kosmeta, prodaju najviše pet kilograma brašna i tri litra ulja.
Ovo za „Politiku” kaže Radoš Petrović, predsednik Udruženja privrednika na severu Kosmeta, naglašavajući da „za period u narednih 15 do 20 dana ima dovoljno osnovnih životnih namirnica i robe široke potrošnje i da građani ne treba da stvaraju zalihe i da paniče”.
‒ U poslednja dva dana primećeno je da su Albanci s juga masovno dolazili da pazare na sever Kosmeta, što nije bio slučaj sa žiteljima na severu, pa smo odlučili da ograničimo prodaju kako bi zaštitili građane u ovom delu pokrajine. Na jugu je cena ulja neverovatnih 3,49 evra dok je kod nas od 200 do 220 dinara, što je bio i razlog opšte navale s juga. Za narednih 15 do 20 dana imamo zaliha, a o daljem snabdevanju u hodu ćemo donositi rešenja ‒ kaže Petrović, uz napomenu da „ukoliko bude potrebno tražićemo od države Srbije da nam pošalje pomoć”.
Kako dalje navodi, građani su uz pomoć Kancelarije za Kosovo i Metohiju i države Srbije uspeli da prežive i „carine” koje je svojevremeno Haradinaj uveo, kao i krizu koja je nastala početkom pandemije virusom korona”, tako da će i sada ako zatreba, država Srbija uputiti kontingente humanitarne pomoći.
Pekare na severu Kosmeta, po rečima Petrovića, uobičajeno rade i hleba i peciva ima u rafovima sve četiri opštine ‒ Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku, a dobra je i snabdevenost mlekom i mlečnim proizvodima.
Petrović naglašava da: „Ukoliko se desi da bilo koji građanin zbog materijalne situacije ostane bez brašna, ulja, soli, šećera, može slobodno da se obrati kriznim štabovima opština, jer nećemo dozvoliti da bilo ko ostane gladan.”
I Eparhija raško-prizrenska i kosovskometohijska (ERPKiM) juče je, po rečima Petrovića, donela odluku da pomogne građanima koji joj se obrate, a ukoliko bude potrebe, razmišlja se i o otvaranju punktova ispred sprskih pravoslavnih objekata ali sada na celoj teritoriji Kosmeta, kao što je bilo i u vreme 2018. i 2019. godine na severu Kosmeta, kada je zbog jednostrane odluke privremenih prištinskog vlasti izbila humanitarna kriza na severu pokrajine.
Na naše pitanje kako će reagovati kada su u pitanju vlasnici koji samoinicijativno i preko noći dižu cene i da li će prema njima biti uvedene neke sankcije, Petrović odgovara da se situacija prati, ali da i vlasnici zavise od dobavljača.
Inače, primećeno je da mnogi prodavci na celom severu Kosmeta dižu cene osnovnih životnih namirnica, ali i ostalih proizvoda, pa se dešava da u razmaku od pola sata zateknete drugu, veću cenu na rafu ispod artikla.
Istom pričom, da zavise od dobavljača vas sačekaju i prodavci kada zabezeknuto pitate otkud naprasno druga, veća cena.
Kada su u pitanju nafta i naftni proizvodi koji su na pumpama dostigli rekordnu cenu od 217 do 225 dinara po litru, koliko se prodaje na pumpama „Nisa”, ali i privatnim benzinskim stanicama, s tim što ima najava da će cene derivata doseći i dva evra po litru (neki tvrde i više) Petrović kaže da uvoz zavisi od dobavljača iz Mađarske, ali i od dobavljača sa centralnog Kosova.
Kada su u pitanju apoteke, predsednik udruženja kaže da su dobro snabdevene i da nije primećena navala, što je potvrđeno i vašem novinaru u apotekama u Kosovskoj Mitrovici i Zvečanu.
Da je stupila na snagu odluka o ograničenoj prodaji osnovnih životnih namirnica potvrdili su „Politici” i vlasnici radnji u Kosovskoj Mitrovici, naglašavajući da od juče ujutru ima manje albanskih kupaca s južne strane, ali da ipak dolaze, s obzirom na to da je ulje na severu Kosmeta dva puta jeftinije nego u tamošnjim prodavnicama.
Kako kažu, osim ulja i dalje pazare brašno (u ograničenim količinama) šećer i so, iz straha, jer su po njihovim navodima rafovi s tim artiklima u njihovom delu skoro pa prazni.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.