S posla idu u porodilište
Mame preduzetnice najčešće su visokoobrazovane žene koje redovno plaćaju poreze i doprinose, rade do nekoliko dana pred porođaj i u velikom broju slučajeva izdržavaju svoje porodice. Uprkos tome, one nemaju ista radna prava kao ostale zaposlene žene – dobijaju manju platu na porodiljskom odsustvu zbog drugačijeg obračuna zarada, moraju da „zamrznu” firmu ili zaposle poslovođu koji će umesto njih voditi posao dok su one na trudničkom ili porodiljskom odsustvu, a njihov partner nema pravo na korišćenje porodiljskog, odnosno odsustva zarad nege deteta.
Sve su to razlozi zbog kojih je Centar za mame pokrenuo projekat „Pravda za mame preduzetnice”, čiji je cilj da se radni status mama preduzetnica izjednači sa ostalim zaposlenim mamama. Kako je na konferenciji za novinare istakla direktorka ove organizacije Jovana Ružičić, paradoksalno je da žene koje toliko doprinose privredi i porodici budu podvrgnute sistemskoj diskriminaciji i da praktično moraju da biraju između posla i proširenja porodice u državi koja se deklarativno zalaže za demografiju.
– Istraživanje koje je Centar za mame sproveo u februaru, na uzorku od 102 mame preduzetnice, pokazalo je da preko 60 odsto njih ima završen fakultet ili master studije, a isti procenat radi u Beogradu ili nekom većem gradu – na selu je samozaposleno tek šest odsto mama preduzetnica. Zanimljivo je da čak 63 odsto ne dolazi iz preduzetničkih porodica, već je samo odlučilo da pokrene svoj biznis, a 66 odsto mama krenulo je u burne vode preduzetništva tek kada je rodilo dete. Rezultati naše ankete govore da oko 40 odsto preduzetnica ima jedno dete, sličan procenat ima dvoje dece, a na troje dece odlučila se tek svaka sedma preduzetnica. Poražavajuće zvuči podatak da trećina preduzetnica nije koristila porodiljsko odsustvo jer to nije sebi mogla da priušti, a čak 43 odsto radilo je do pred sam porođaj i doslovno je sa radnog mesta otišlo u bolnicu. Osim toga, čak 96 odsto mama kaže da ne otvara bolovanje kada se one ili dete razbole. Svaka treća mama radi više od 40 sati nedeljno, a tek 16 odsto ne radi vikendom – navela je Jovana Ružičić.
Istraživanje Centra za mame takođe govori da čak 60 odsto preduzetnica ima malo preduzeće, a polovina zarađuje više nego na svom prethodnom radnom mestu. Kada se porede primanja u porodici, dolazi se do podatka da trećina preduzetnica zarađuje više od partnera, trećina ima izjednačene zarade, a trećina zarađuje manje novca od partnera. Na pitanje koliko su novca uložile da bi pokrenule sopstveni posao, oko 40 odsto preduzetnica odgovorilo je da je uložilo između 4.000 i 5.000 evra, a trećina je investirala manje od hiljadu evra. Iako je skoro svaka peta mama dobila podršku, odnosno subvencije države za samozapošljavanje, skoro 80 odsto nije imalo nikakvu pomoć grada, odnosno opštine na kojoj žive. Među razloge zbog kojih su se odlučile da pokrenu sopstveni posao spadaju sloboda, fleksibilnost i poslovanje po svojim pravilima, a najveći problem preduzetnicama prave komplikovana administracija i stres zbog održivosti posla.
– Cilj projekta „Pravda za mame preduzetnice” jeste da se radna prava mama preduzetnica izjednače s pravima ostalih zaposlenih žena jer prema sadašnjim propisima, one moraju da „zamrznu” posao ili zaposle poslovođu ako žele da odu na trudničko bolovanje, a zbog drugačijeg obračuna naknada zarada one dobijaju manje plate na porodiljskom odsustvu. Primera radi, ako plata iznosi 60.000 dinara, zaposlena žena dobijaće pun iznos na porodiljskom, dok će preduzetnica primati svega 40.000 dinara. Preduzetnica nema mogućnost ni da koristi dve godine porodiljskog odsustva nakon rođenja trećeg deteta, njen partner nema pravo da je „odmeni” u porodiljskom odsustvu kada dete napuni treći mesec, a ni na garantovanu minimalnu zaradu, koju imaju zaposlene mame na porodiljskom. Da bi se ova prava izjednačila, potrebno je uvođenje novog člana u Zakon o radu ili izmena Zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom – naglasio je advokat Đorđe Popović.
Predstavnica Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Ivana Nikolić objasnila je da postoji niz odredaba Zakona o radu koje štite materinstvo ili roditeljstvo, ali one važe samo za zaposlene žene – ne i za preduzetnice. Zbog toga je neophodna analiza stanja u oblasti radnog zakonodavstva, koja mora ići u korak s novim tendencija i preporukama Evropske unije, kako bi se svim ženama obezbedila zaštita roditeljstva.
Подели ову вест








Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.