Klimatske promene u svetskim morima, korali u Australiji pod stresom ostaju bez boje
Australijski Veliki koralni greben trenutno trpi značajno zagrevanje kao posledicu klimatskih promena. Zbog toga, naučnici tvrde da su korali pod stresom, izbacuju alge koje žive u njima i koje im daju boju i život.
To je četvrti put u šest godina da je otkrivena tako velika i rasprostranjena šteta uzrokovana visokim temperaturama mora. Naučnici, piše Bi- Bi- Si, navode da je potrebna hitna akcija u vezi sa klimatskim promenama da bi najveći svetski sistem grebena preživeo. Naime, sve što se trenutno dešava je posledica merenih temperatura vode u delovima grebena koja je bila i do četiri stepena Celzijusa iznad martovskog proseka.
Neobičan ekosistem
Veliki koralni greben obuhvata više od 2.300 kilometara obale i predstavlja najraznovrsniji ekosistem na svetu.
„Vremenska dešavanja u narednim nedeljama biće nepromenjena i situacija će i dalje biti ozbiljna zbog izbeljivanja korala širom morskog parka“, saopštila je tamošnja služba za održavanje Velikog koralnog grebena.
Prošle godine, Australija je lobirala da se greben isključi sa Uneskoove liste svetske baštine koja su „u opasnosti“, jer je Australija među bogatim nacijama, ali je često kritikovana zbog snažne podrške industriji fosilnih goriva. To potvrđuje i izjava generalnog sekretara UN Antonia Gutereša koji je prošle nedelje izdvojio Australiju kao nekoga ko je u zastoju u snažnijim naporima da se smanji emisija gasova do 2030. godine.
Moguće je obnavljanje
Inače, beljenje korala teško je pogodilo turističku industriju i predstavljaju udarac za sve koji vole ovo neverovatno čudo prirode, koje je dom ogromnog niza morskih stvorenja.
Naučnici, ipak, tvrde da se korali mogu oporaviti, ali samo ako uslovi postanu optimalni za ovaj specifičan ekosistem.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.