Lažne dojave o bombi u avionu – akt terorizma
Tužilaštvo za organizovani kriminal pokrenulo je pre nekoliko dana predistražni postupak povodom brojnih lažnih dojava o postavljenim bombama u avionima koji poleću sa Aerodroma „Nikola Tesla”. Postupak je pokrenutih protiv N. N. izvršilaca u pravcu razotkrivanja krivičnog dela terorizam, navedeno je iz tužilaštva.
Preciziraju da Tužilaštvo za organizovani kriminal, zajedno sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, u kontinuitetu preduzima zakonom predviđene mere i radnje u cilju otkrivanja osoba koje poslednjih dana šalju lažne dojave zbog kojih se odlažu letovi radi detaljnih kontradiverzionih pregleda.
U protekle dve sedmice stiglo je čak 10 anonimnih lažnih dojava da je u avionima „Er Srbije”, na letu Beograd–Moskva, podmetnuta eksplozivna naprava. Darko Obradović, stručnjak za bezbednost, smatra da se iza dojava o podmetanju bombe u većini slučajeva kriju podli motivi, pakost, narušavanje konkurencije, politička pozadina, teroristička pretnja, ali i lični motivi poremećenih pojedinaca ili putnika koji kasne na let.
„Svaka dojava i saznanje na postojanje eksplozivne naprave na vazduhoplovu mora se uzeti sa maksimalnim rizikom. I to iz razloga što je šteta koja može da nastane prevelika, dakle nezavisno od nivoa rizika, svako saznanje se uzima i tretira na isti način maksimalnim angažovanjem za to pripremljenih kontradiverzionih timova. Od tridesetih godina avio-saobraćaj je suočen sa bombaškim pretnjama. U većini slučajeva te pretnje su izvodile terorističke organizacije, ali i države, kao na primer Libija”, kaže Obradović za „Politiku”.
Bombaške dojave sa kojima je suočena srpska avio-kompanija postale su veoma česte nakon dupliranja letova za Moskvu, usled ratnog stanja u Ukrajini.
„Oni koji su se odlučili na ovakav korak sabotaže tih letova, nisu vodili računa o posledicama, ali ni o tome da na taj način mnogi koji žele da odu iz Rusije to čine jedinim avio-putem za Evropu. U početku je ceo slučaj delovao kao planska i organizovana diverzija čiji je cilj da se usled dojave o bombaškoj pretnji obustave letovi ka Moskvi. Dojava bi usledila nakon poletanja aviona, čime se tendenciozno ciljalo na pričinjavanje velike štete i podizanje panike. Avion je neophodno prizemljiti, putnike evakuisati, pistu obezbediti...”, navodi Obradović.
Saznanje da tužilaštvo pokreće istragu u pravcu krivičnog dela terorizma baca sasvim novo svetlo na ovaj slučaj, dodaje naš sagovornik.
„Na osnovu ovoga možemo zaključiti da srpski organi reda poseduju informacije i dokaze da su dojave o bombi bile planske, unapred organizovane, koordinirane i politički motivisane. Element političke motivacije i pozadine je ključan za krivično delo terorizma, koje najkraće rečeno predstavlja upotrebu ili pretnju silom u cilju prinude suverene zemlje da načini određene političke ustupke ili promeni svoju politiku. Dojave su ispoljene u kontinuiranom periodu što ukazuje na kontinuitet i postojanje plana”, smatra ovaj stručnjak za bezbednost.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ukazao je na adrese iz kojih potiču ove pretnje, napominje naš sagovornik.
„Treba imati u vidu da Srbija nije učesnik u sukobu u Ukrajini i da ostaje nejasno zašto se neko odlučio da srpskoj međunarodnoj avio-kompaniji pričini ovakvu štetu, predstavi je kao nepouzdanu i kompromituje kompletno naš sistem. Ugrožavanje bezbednosti vazdušnog saobraćaja jedno je od najopasnijih krivičnih dela, jer je efekat takvog dela razoran. Verbalna pretnja ili širenje panike u avionu na postojanje eksplozivne naprave može neku osobu odvesti u zatvor i staviti je na crnu listu pojedinaca koji ne mogu putovati na letovima određene kompanije”, zaključuje Darko Obradović.
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.