Novi saziv parlamenta donosi „žive rasprave”
Ko će ući u novu Vladu Srbije nećemo znati možda ni za mesec-dva, ali je, uz činjenicu da je u nedelju Aleksandar Vučić obezbedio drugi petogodišnji predsednički mandat, izvesno i da će u Narodnoj skupštini sedeti, ako budu želeli, Danica Grujičić, Lazar Ristovski, Jovan Kolundžija, Ana Brnabić, Miloš Vučević, Milan Krkobabić, Nenad Popović, Nebojša Bakarec i još brojna poznata lica s liste SNS-a, zatim s liste SPS-a Ivica Dačić, Dragan Marković Palma, Dušan Bajatović, Zoltan Dani i drugi, a sa liste „Ujedinjeni za pobedu Srbije” „kvalifikovali su se” Marinika Tepić, Zoran Lutovac, Miroslav Aleksić, Borko Stefanović, Siniša Kovačević, Vladeta Janković, Sanda Rašković Ivić, Marija Lukić, Pavle Grbović...
Ne samo broj lista koje su prešle cenzus, čime je obezbeđena veća reprezentativnost i legitimitet skupštine, nego i osobe koje su, po mestu na svojim listama, osvojile mandate, garantuju da će rad ovog saziva parlamenta biti mnogo zanimljiviji od prethodnog. Naime, u njemu, pored ostalih, mogu biti i Balint Pastor i Elvira Kovač (SVM), pa Božidar Delić, Vojislav Mihailović, Miloš Jovanović i Veroljub Stevanović (DSS–Monarhisti), Milica Đurđević Stamenkovski, predsednica Zavetnika, kao i Aleksandar Jovanović Ćuta, Nebojša Zelenović i Radomir Lazović („Moramo”), Boško Obradović i Žika Gojković (Dveri–POKS), Tomislav Žigmanov i Aleksandar Olenik (ZZV), Enis Imamović (SDA) i Usame Zukorlić (SPP).
Neko s više, neko s manje entuzijazma. Ivica Dačić preksinoć nije krio zadovoljstvo rezultatima, budući da je njegova lista na parlamentarnim izborima osvojila 100.000 glasova više nego pre dve godine, dok Aleksandar Vučić nije krio razočaranje pozicijom svoje liste, za koju je okrivio – sebe, tj. svoje, kako je rekao, odgovorno ponašanje povodom ukrajinske krize. Činjenica je da je lista „Aleksandar Vučić – Zajedno možemo sve” blizu apsolutne većine mandata, ali je u prethodnom sazivu imala 188 poslanika, a činjenica je i da sada među prvih 120 kandidata na ovoj listi njih 22 su iz SDPS-a, PUPS-a, SPO-a, PS-a, PSS–BK-a, SNP-a, tako da je „strogo” Vučićevih poslanika manje od 100 ovog puta. Lider SNS-a je preksinoć rekao da će Srbija imati veoma stabilnu i čvrstu vladu. „Nemamo nikakvih problema sa Savezom vojvođanskih Mađara (SVM), imamo najbliže moguće odnose, pa ćemo imati u svakom slučaju apsolutnu većinu”, poručio je on.
Kako se tačno osećaju u koaliciji „Ujedinjeni za pobedu Srbije”, koja je uprkos većoj izlaznosti osvojila manje glasova nego što je očekivala, saznajemo od Miroslava Aleksića, potpredsednika Narodne stranke i trećeg na ovoj drugoplasiranoj izbornoj listi (37 mandata). On je juče rekao da nije zadovoljan rezultatima parlamentarnih izbora jer će razloga za zadovoljstvo biti kada SNS više ne bude na vlasti u Srbiji, a da će opozicija nastaviti borbu u parlamentu, gde će imati ukupno 80 poslanika. Aleksić nalazi zadovoljstvo u činjenici da je njegova stranka ostvarila dobre rezultate na lokalnim izborima u Boru (18 odsto glasova u koaliciji sa DS-om i Vlaškom strankom), u Bajinoj Bašti (samostalno osvojili 18 odsto glasova) i u Smederevskoj Palanci (oko osam odsto).
On je za TV N1 ocenio i da su izbori održani u neravnopravnim uslovima i uz veliki broj nepravilnosti, kojima će se lista „Ujedinjeni za pobedu Srbije” baviti u narednim danima, ali i da opozicija snosi deo odgovornosti za rezultat na parlamentarnim izborima. „U redu, prošli smo veliku školu, idemo dalje i nastavljamo borbu”, rekao je Aleksić.
A kandidat za gradonačelnika Beograda koalicije „Moramo” Dobrica Veselinović izjavio je da razgovara s ostalim predstavnicima opozicije o mogućim koalicijama. Rekao je da je zadovoljan izbornim rezultatima i da je dobro što je Srbija dobila zeleno-levu opciju u parlamentu, prenosi Beta. Dodao je da to ipak ne znači da neće imati proteste i dalje. „Budite sigurni da naš ulazak u institucije ne znači da nas više nećete viđati na ulici. Naprotiv, nastavićemo da razgovaramo s komšijama, da branimo javna i prirodna dobra kad god ih neko ugrozi i borbu za dobar grad podignemo na viši nivo”, rekao je on.
Najzadovoljniji izbornim rezultatima su liste koje su, prema istraživanjima javnog mnjenja uoči izbora, bile na ivici cenzusa od tri odsto. DSS–Monarhisti su, pritom, preskočili i onaj stari cenzus od pet odsto i osvojili 15 mandata. Pokret obnove kraljevine Srbije (POKS) iz ove koalicije (predsednik Vojislav Mihailović) imaće sedam poslanika u Skupštini Srbije i tri u Skupštini grada Beograda. „Ovo je veliki dan za Srbiju jer su monarhisti ponovo ušli u Skupštinu Srbije posle 77 godina, kada su iz nje proterani. Započinjemo našu borbu i kroz instituciju parlamenta, za obnovu kraljevine Srbije”, izjavio je Mihailović i zahvalio se, pored ostalog, akademiku Matiji Bećkoviću na otvorenoj podršci.
On je ovaj uspeh doveo u vezu s raskolom u POKS-u, izvlačeći zaključak da su glasači dali „konačnu reč da je Vojislav Mihailović jedini legitimni zastupnik stranke i da je jasna većina uz njega”. Međutim, i drugi deo POKS-a, koji je bio u koaliciji s Dverima, došao je do mandata u Narodnoj skupštini. „Patriotski blok za obnovu kraljevine Srbije” juče je saopštio da je osvojio 3,9 odsto glasova na republičkim, 3,5 odsto na beogradskim, a predsednički kandidat Boško Obradović 4,5 odsto na predsedničkim izborima, čime su građani Srbije dobili „autentičnu patriotsku parlamentarnu snagu koja će se konačno zalagati za državu bez korupcije, domaću privredu, za svakog obespravljenog i poniženog građanina”. I ova koalicija se zahvalila mnogima za podršku, posebno profesorima Aleku Račiću i Branimiru Nestoroviću, ali i akademiku Kosti Čavoškom, prof. dr Aleksandru Lipkovskom, dr Vladimiru Dimitrijeviću...
Liste desnice koje su (ne)očekivano prešle cenzus su i, prema ocenama analitičara, nesumnjivi dobitnici ovih izbora. Kao i socijalisti Ivice Dačića i sam Vučić kao pobednih predsedničkih izbora u prvom krugu. Politički analitičar Đorđe Vukadinović smatra da su najveći gubitnici izbora koalicija „Ujedinjeni za pobedu Srbije” i Srpska napredna stranka. „Pokazalo se da je kolacija ’Ujedinjeni za pobedu Srbije’ imala neosnovana očekivanja da će osvojiti dvostruko veći procenat glasova na parlamentarnim i gradskim izborima nego što su osvojili. Na parlamentarnim izborima su osvojili znatno manji broj mandata od onog na koji su računali, a na gradskom nivou najverovatnije neće moći da budu u vlasti iako su sve karte bili bacili na gradske izbore”, ocenio je Vukadinović za Betu. Dodao je da je i SNS na parlamentarnim izborima ostvario rezultat ispod njihovog očekivanja i da se veliki broj potencijalnih glasača SNS-a opredelio za SPS i manje stranke desne orijentacije zbog njihovog čvršćeg nacionalnog stava i svrstavanja uz Rusiju.
A sociolog Vladimir Vuletić ocenjuje da su izbori u Srbiji pokazali da će legitimnost biti obeležje budućeg saziva republičkog parlamenta, za razliku od dosadašnjeg. Naveo je da će u novom sastavu parlamenta biti „žive rasprave”, ali da će u tome prednjačiti tri suverenističke stranke koje u prvi plan ističu protivljenje globalizaciji i Evropskoj uniji, a okrenute su nacionalnim pitanjima. „Te stranke su, rekao bih, ključni dobitnici ovih izbora”, rekao je Vuletić za Tanjug.
Naveo je da je grupa stranka okupljenih oko lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa samo delimično ispunila svoj cilj. „Na neki način uspeli su da se konsoliduju i vrate na pozicije gde su bili u vreme kada je (Saša) Janković na predsedničkim izborima imao sličan broj glasova kao sada (Zdravko) Ponoš, ali oni zapravo nisu uspeli svojom snagom da uzdrmaju Aleksandra Vučića. Videćemo da li će iskustvo ovih izbora da ih nečemu nauči, da li će promeniti strategiju. Meni to ne izgleda da će tako biti, ali ostaje da vidimo”, rekao je Vuletić.
Подели ову вест




Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.