Rat u Ukrajini: Čijim očima verovati
Izgleda da će ukrajinski rat biti krvaviji i suroviji nego što je iko mogao da predvidi. Još ispred očiju svetske javnosti nisu izbledele slike desetine tela Ukrajinaca po ulicama Buče, malog mesta blizu Kijeva, za koje je čuo valjda svako na ovoj planeti, a Volodimir Zelenski tvrdi da ima još nešto gore i od Buče. Ukrajinski predsednik upozorava da je situacija u obližnjem mestu Borodjanka još strašnija jer je mnogo stradalih u ruševinama zgrada.
Uzalud negiranje ruskih zvaničnika da nisu odgovorni za masovna ubistva u ovom mestu. Ukrajinska verzija onoga što se dogodilo je, kako je rekao Sergej Lavrov, „lažni napad” čiji je cilj podrivanje Moskve. Događaj je, tvrdi ruski šef diplomatije, „insceniran”. Međutim, čak i da su u pravu, teško je da mogu ubediti većinu sveta jer su onomad, pred sam upad u Ukrajinu, tvrdili kako zapadne obaveštajne službe lažu, te se čak i podsmevali takvim najavama. A onda se 24. februara desila „specijalna vojna operacija u Ukrajini”. Možda je zabuna nastala jer su na Zapadu najavljivali „invaziju”.
KAD MOSKVA POVERUJE AMERICI: Još, doduše stidljivo i polako, isplivavaju i snimci zločina koje čine ukrajinski vojnici. Najsvežiji je potresni snimak ubistva grupe zarobljenih i ranjenih ruskih vojnika u selu blizu Kijeva. Sličnih smo se, nažalost, nagledali iz ratova na prostoru bivše Jugoslavije pošto svaki rat na površinu izbaci ljudski mulj. Na snimku se vidi kako ukrajinski vojnici ispaljuju nekoliko hitaca u ruskog vojnika koji leži na putu i još daje znake života. U blizini se može videti još nekoliko tela. Autentičnost snimka je potvrdio „Njujork tajms”, navodeći da su Ukrajinci na tom mestu iz zasede napali ruski konvoj.
Naravno, u Rusiji su odmah preneli pisanje njujorškog dnevnika. Rusija je poverovala „Njujork tajmsu”. Kako to čudno zvuči. Veruje jer je ovoga puta na njenoj strani. Ali zapravo i nije. Ovoga puta „Njujork tajms” je na strani istine. Valjda je to nešto kao kada bi proruski medij potvrdio neki ruski zločin.
KAD ZELENSKI PODVIKNE: Svetski političari i diplomate sve češće ne znaju kako da se ponašaju sa Zelenskim, odnosno kako da reaguju na njegovu intonaciju i zavođenje reda, praktično mešanje u spoljnu politiku neke zemlje. S jedne strane, ne možete prigovoriti čoveku na čiju je zemlju izvršena invazija, koji se naprasno našao na mestu kakvo zahteva državnika i političara svetskog kalibra i ne možete zameriti jer je normalno da ne može biti hladnokrvan kada njegovi sunarodnici beže iz zemlje, ginu, a gradovi ostaju u ruševinama.
A opet, diplomatske uši nisu navikle na takvu intonaciju koja je ponekad na granici dobrog vaspitanja. Ali, kako u svemu nije baš po EU standardima tako nije ni u ovom slučaju, pa je prvi na tu temu progovorio Viktor Orban.
„Nikada nismo imali toliko protivnika. Briselske birokrate... međunarodne mejnstrim medije i ukrajinskog predsednika”, konstatovao je mađarski premijer posle kritike Zelenskog da se Orban plaši uticaja Rusije i upozorenja da će Mađarska na kraju biti primorana da bira između Moskve i „ostatka sveta”.
Ništa bolje nisu prošli ni bivša nemačka kancelarka Angela Merkel i nekadašnji predsednik Francuske Nikola Sarkozi. U video-poruci ukrajinski predsednik je pozvao Merkelovu i Sarkozija da na licu mesta u Buči vide šta je njihova politika prema Rusiji donela. Posle kritike nemački predsednik Frank-Valter Štajnmajer se posuo pepelom. Priznao je greške u ophođenju prema Rusiji, rekavši da je bilo pogrešno njegovo zalaganje za gasovod „Severni tok 2”, koji je još prošle godine nazivao „mostom”.
Zelenski se, međutim, posebno istakao tokom „nastupa” u grčkom parlamentu kada su se uz njega pojavila dvojica pripadnika ozloglašenog neonacističkog pokreta „Azov”, što je izazvalo politički šok i osude u Grčkoj, koja je, kao i mnoge druge zemlje, imala termin za obraćanje Zelenskog u parlamentu.
VOZ ZA KIJEV: Noćnim vozom u Kijev su doputovali briselski zvaničnici, Ursula fon der Lajen i Mišel Barnije kako bi i na simboličan način pružili podršku ukrajinskom rukovodstvu i narodu. Prošle nedelje je bila predsednica Evropskog parlamenta Roberta Metsola, a prvi su u Kijev putovali premijeri Slovenije, Poljske i Češke, Janez Janša, Mateuš Moravjecki i Petr Fijala

Подели ову вест








Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.