„Skaj” vratio narko-bosa u zatvor
Nedavno hapšenje Darka Šarića i njegove organizovane kriminalne grupe u centar pažnje ponovo je izbacilo i telefonsku aplikaciju „Skaj”.
Prema još nepotvrđenim informacijama, Šarić je u pritvoru, koji važi za jedan od najbolje obezbeđenih u našoj zemlji i sa 24-časovnim video-nadzorom, navodno imao pristup satelitskim telefonima i aplikaciji „Skaj”, preko koje je iz zatvora rukovodio svojom grupom i izdavao naređenja članovima klana. Sa ove platforme skinuta je cela njegova komunikacija i, prema nezvaničnim saznanjima, reč je o organizovanju ubistava.
Mnogi stručnjaci za bezbednost smatraju da je ovo, ako je tačno, veliki skandal i propust naših bezbednosnih službi. Za sada nema zvaničnog objašnjenja na koji način je Šarić u pritvoru imao pristup „skaj telefonima”. Ali, prema našim nezvaničnim saznanjima, on je do tih telefona došao preko svog advokata. Međutim, gotovo je nemoguće da je advokat uspeo da ih u tako obezbeđen pritvor unese bez pomoći nekog „iznutra”.
Policijska akcija hapšenja Darka Šarića i ostalih osumnjičenih članova grupe izvedena je nakon istrage koju su vodili Evropol i Evrodžast. MUP Srbije je u kratkom saopštenju potvrdio da su policije Srbije i Hrvatske učestvovale u ovoj međunarodnoj akciji, koju je koordinirao Evropol.
Šarić je priveden dok je sa nanogvicom boravio u svojoj vili u beogradskom naselju Senjak gde se od decembra prošle godine nalazio u kućnom pritvoru sa elektronskim nadzorom kada mu je odlukom Apelacionog suda „klasičan” pritvor zamenjen blažom merom. Protiv njega trenutno traju procesi zbog šverca kokaina i pranja novca.
Zahvaljujući aplikaciji „Skaj”, kriminalci su svoju tajnu komunikaciju skoro doveli do savršenstva. Mislili su da im ovaj način dopisivanja pruža diskretnu i maksimalno zaštićenu razmenu poruka. U tome su se toliko opustili da su jedni drugima čak slali i slike mučenja članova suparničkih klanova kao i fotografije osakaćenih tela.
Verovali su da policija ne može ući u trag tim porukama jer se one nakon nekog vremena same obrišu, te da je aplikaciju nemoguće prisluškivati. Kriminalci su zagrizli mamac. Ova aplikacija pomogla je policiji u masovnim hapšenjima kriminalaca širom sveta.
„Skaj” je u Srbiji u centar pažnje došao posle hapšenja kriminalne grupe Veljka Belivuka i Marka Miljkovića. Dešifrovanjem poruka koje su članovi grupe slali preko ove aplikacije, službe su došle do dokaza koji su korišćeni za podizanje optužnice protiv Belivukovog klana.
Aplikacija se potom spominjala kao glavno komunikaciono sredstvo„naših” kriminalaca. Otkriveno je i da su kriminalci preko „Skaja” dogovarali dilovanje droge, naručivali ubistva i razmenjivali potvrde „prljavih poslova” u vidu slika izvršenih likvidacija i „odrubljenih glava”.
U istrazi Belivukove grupe zaplenjena su čak 44 telefona koja su dekodirana visokotehnološkim uređajima francuskih bezbednosnih službi i uz pomoć kojih su nadležni organi prikupili najznačajniji deo dokaza protiv ozloglašene grupe. Prema nezvaničnim informacijama, jedan od najbližih saradnika Belivukovog klana, čak je kupio i licencu za distribuciju „Skaja” u Srbiji i skoro sva komunikacija članova grupe odvijala se preko ove aplikacije.
„Skaj” je, čini se, postao omiljeno sredstvo komunikacije „škaljaraca” i „kavčana”. To su potvrdila i hapšenja u Crnoj Gori početkom godine. Krajem januara u susednoj zemlji privedena je grupa „škaljaraca” osumnjičena da je pripremala likvidaciju Belivuka. Kod njih je policija našla „skaj telefone”. Istog dana u Budvi je uhapšen „kavčanin” kod koga je bio kriptovani telefon sa tajnom aplikacijom, preko koje je navodno dobijao instrukcije za ubistvo jednog „škaljarca”.
„Skaj” se razlikovao od drugih aplikacija slične namene i zbog toga što bi korisnici osim softvera, dobijali i uređaj koji je bezbedan za upotrebu, na primer, telefon „blekberi”. Komunikacijom putem „Skaja” samo bi pošiljalac i primalac poruke mogli da vide sadržaj prepiske – šalje se šifrovana poruka sa jednog uređaja i može se dešifrovati samo na uređaju primaoca. Tu je i „zgodna” opcija samouništenja poruka kojom korisnici mogu sami da odrede posle koliko vremena će se one automatski obrisati. Aplikacija je tako dizajnirana da je omogućavala korisnicima da u posebnim okolnostima iskoriste lažnu šifru ili šifru u slučaju panike – unošenjem ovog koda aplikacija bi se automatski obrisala iz telefona.
Američki Federalni istražni biro (FBI) u martu prošle godine blokirao je i na osnovu odluke nadležnog suda zaplenio sajt kompanije „Skaj ECC”, koja je na globalnom nivou prodavala šifrovane programe za „skaj telefone”.
Više od 27 miliona kriptovanih poruka razmenjivanih na „Skaju” između članova organizovanih kriminalnih grupa širom sveta Evropol je već dešifrovao. To je dovelo do hapšenja više od 1.000 osoba među kojima su i kriminalci sa Balkana.
Protiv šefova kompanije „Skaj ECC” sa sedištem u Vankuveru (Kanada), tužilaštvo u San Dijegu podiglo je optužnicu zbog „svesnog i namernog učešća u zločinačkom poduhvatu koji je olakšao uvoz i distribuciju droge upotrebom šifrovanih komunikacionih uređaja kompanije”.
Sajt „Skaj ECC” zaplenjen je po nalogu suda u Južnoj Kaliforniji, a u zajedničkoj akciji tamošnjeg tužilaštva, FBI, DEA… Prilikom pokušaja pristupa ovom sajtu sada se samo vidi informacija koju potpisuje FBI da je sajt – blokiran i zaplenjen.
Uređaji kompanije „Skaj” posebno su dizajnirani da spreče policiju da aktivno prati komunikaciju između članova transnacionalnih kriminalnih organizacija.
Međutim, tvorci ove aplikacije tvrdili su da je njihova misija od početka bila da se softver koristi za maksimalnu zaštitu podataka u internet svetu gde je postalo skoro nemoguće sačuvati privatnost. Kao neke od primera za koga bi ova aplikacija bila najkorisnija, pomenuli su da je od ključne važnosti za zaštitu komunikacije i podataka novinara i njihovih sagovornika u istraživačkim i potencijalno opasnim projektima. Ipak, ovakve prednosti tehnologije odavno su prepoznali i ljudi koji se ne bave novinarstvom.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.